ROK PO VSTUPU DO UNIE Dosavadní členství Slovenska v Evropské unii prospělo ekonomice i firmám. Také spokojenost obyvatel se členstvím trvá. Podle posledních průzkumů souhlasí se členstvím Slovenska v Unii až osm z deseti lidí, stejně jako loni v dubnu.
**ROK PO VSTUPU DO UNIE
Dosavadní členství Slovenska v Evropské unii prospělo ekonomice i firmám. Také spokojenost obyvatel se členstvím trvá.
Podle posledních průzkumů souhlasí se členstvím Slovenska v Unii až osm z deseti lidí, stejně jako loni v dubnu. Slovensko tak i rok po vstupu patří mezi země s relativně vysokým počtem „eurooptimistů“.
Většina lidí se přitom domnívá, že se po vstupu zvýšila prestiž země, vzrostly zahraniční investice a podniky mají lehčí přístup na zahraniční trhy. Vládní představitelé zároveň upozorňují, že se ještě nestihla projevit všechna pozitiva členství. Obavy z Unie se prý naopak nenaplnily.
Slovenský zahraniční obchod vloni vykázal vyšší schodek. Ten ze 24,37 miliardy korun v roce 2003 stoupl na loňských 46,96 miliardy slovenských korun. Zhoršení obchodní bilance však analytici nepřipisují samotnému členství země v Unii. Podle nich se schodek zvýšil hlavně kvůli dovozu zboží pro nové závody zahraničních investorů a ke zhoršení bilance přispěl také pokles výroby automobilů. Příliv přímých zahraničních investic vloni klesl na 27,04 miliardy korun z předloňských 35,78 miliardy. Letos příliv investic pokračuje a lze předpokládat, že se oproti loňsku opět zvýší. Hrubý zahraniční dluh Slovenska stoupl letos v lednu na 705,8 miliardy korun.
Zemědělci si po vstupu do Unie prokazatelně polepšili. Předloni činila podpora farmářů 10,25 miliardy korun. Letos mohou čerpat až 16,06 miliardy, většinou z unijních fondů.
Možnost vycestovat za prací do zahraničí po rozšíření Unie využily tisíce Slováků. Například jen v Británii se přihlásilo k registraci na 13 tisíc Slováků. Často jde o lidi, kteří se obvykle ucházejí o práci ve stavebnictví, v zemědělství či v továrnách s pásovou výrobou, kde se nevyžaduje téměř žádná kvalifikace.