Občanský průkaz pro děti do 15 let
Do zahraničí se můžete klidně vydat i s novorozencem, kojencem či batoletem. Ale zatímco dříve stačilo, když bylo dítě uvedeno v cestovním pase rodiče, od roku 2012 musí mít každá osoba svůj vlastní doklad. Tím nemusí být nutně cestovní pas, zákonní zástupci mohou zažádat také o občanský průkaz pro dítě, a to i přesto, že jejich potomek ještě nedovršil 15 let.
Pro dítě v tomto případě platí podobná pravidla jako pro občany starší 15 let. S občanským průkazem bude moci cestovat do všech států Evropské unie, ale také do zemí, pro které platí výjimka. Podívat se tak mohou například do Norska, Lichtenštejnska, Švýcarska, Černé hory nebo na Island. Pokud však budete chtít ratolesti vzít i do exotičtějších koutů světa, dětská občanka bohužel stačit nebude. V takovém případě jim musíte nechat vyrobit cestovní pas.
Průběh získání občanského průkazu
O dětský občanský průkaz můžete zažádat na kterémkoli obecním úřadě obce s rozšířenou působností nebo na úřadě kterékoli městské části v hlavním městě, tedy Praha 1 až 22. Na místě trvalého bydliště tedy nezáleží. Vzhledem k tomu, že dítě není způsobilé zažádat o vydání občanského průkazu, žádost za něj může podat například jeho zákonný zástupce. Kromě toho může tento krok za dítě do 15 let učinit také:
- pěstoun,
- osoba, které bylo dítě svěřeno do péče,
- ředitel zařízení, který o dítě pečuje na základě soudního rozhodnutí.
A co je potřeba k vyřízení občanského průkazu pro dítě? S sebou si nezapomeňte vzít hlavně rodný list dítěte a váš občanský průkaz, obojí samozřejmě v originále. Ať už zařizujete občanský průkaz pro miminko nebo starší ratolest, na úřad musíte přijít i s dítětem, protože bude třeba ho vyfotit. To může být někdy problematické (hlavně u novorozenců), jelikož fotografie musí splňovat určité náležitosti. Dítě musí být zachyceno čelem a musí mít otevřené oči.
Pokud se chcete vyhnout čekání ve frontě, můžete se objednat i elektronicky, přičemž dnes tuto možnost nabízí většina úřadů. Jestliže nemáte čas s dítětem absolvovat fotografování na úřadě, existuje také možnost pořídit snímek dopředu u jiného fotografa. Ten následně musí průkazovou fotografii odeslat vybranému obecnímu úřadu obce s rozšířenou působností, kde o dětskou občanku žádáte, a to pomocí datové schránky Ministerstva vnitra.
Pozor si však dejte na změnu vzhledu. Malé dítě se mění rychleji než patnáctiletý jedinec. Pokud tedy cestujete pravidelně, je vhodné doklad každý rok měnit. V případě, že byste po cestě do zahraničí narazili na opravdu poctivého úředníka, mohla by vám občanka pro miminko nebo občanka pro děti se starou fotografií způsobit nemalé problémy.
Pozor, novinka! Nový cestovní pas už dostanete do 24 hodin
Platnost OP pro děti
Rozhodnete-li se zařídit své ratolesti občanku pro dítě, mějte na paměti, že tento doklad není ve všech ohledech stejný jako ten pro dospělé. Rozdíl oproti „běžné občance“ je především v době platnosti. Doklad určený pro malé děti je totiž platný jen po dobu 5 let, průkaz pro starší 15 let dvakrát déle.
Cena občanského průkazu pro děti
Pokud jde o rozdíly oproti průkazům pro dospělé, liší se rovněž jejich cena. Zatímco vystavení občanského průkazu pro patnáctileté dítě je bez poplatku, pokud o něj zažádají rodiče mladšího potomka, zaplatí na úřadě 50 korun. Tedy alespoň za klasické zhotovení, které trvá maximálně 30 dní od podání žádosti. Doklad ovšem často bývá připraven dříve.
Jestliže budete chtít dětskou občanku vydat ve lhůtě 5 pracovních dnů, vyjde vás na 300 korun. V případě, že potřebujete občanský průkaz pro děti na počkání, tedy do jednoho dne od podání žádosti, cena je 500 korun. Za příplatek 100 korun si doklad můžete vyzvednout i na jiné pobočce. Pokud jste zažádali o vydání průkazu ve zkrácené lhůtě 24 hodin, budete si doklad muset vyzvednout osobně přímo na Ministerstvu vnitra.