HLASY ČTENÁŘŮ(reakce na článek v Profitu č. 4/2005) Souhlasím, že to není fér. Ale závěrečná věta „Živnostníci se pak těžko mohou divit, že se stát brání takovými opatřeními, jakým je například minimální daň“ mě nadzvedla z židle. Stát netrestá živnostníky za nefér chování, ale za svou hloupost.
**HLASY ČTENÁŘŮ
(reakce na článek v Profitu č. 4/2005)
Souhlasím, že to není fér. Ale závěrečná věta „Živnostníci se pak těžko mohou divit, že se stát brání takovými opatřeními, jakým je například minimální daň“ mě nadzvedla z židle. Stát netrestá živnostníky za nefér chování, ale za svou hloupost. Což není vedení Knihy jízd pouze buzerace? Jak dokážete, že jste jízdu vykonal nebo ne? Co tak benzin paušálem - a je to. Vždyť lidé si vždy dovolí to, co jim dovolí zákony. Nebo si myslíte, že v Německu, Rakousku apod. se lidé chovají jinak jen proto, že mají jinou morálku? A pokud ano, tak je vynucena zákony a předpisy. Mnohé zákony a předpisy mne pouze utvrzují o IQ houpacího koně, které mají mnozí naši zákonodárci. Mohl bych uvést několik příkladů hloupých zákonů z oblasti podnikání. Ale to by bylo na delší debatu.
Vážený pane Charalambidisi, musím s vámi souhlasit v tom, že se česká legislativa hemží nepřehlednými a „hloupými“ zákony, se kterými podnikatelé válčí. Sám jako příležitostný živnostník věčně bojuji se zmíněnou knihou jízd, která je naprostou zbytečností. Závěrečnou větou editorialu v čísle 4/2005 jsem chtěl naznačit, že ani podnikatelé se nechovají vždy férově, což vyvolává pochopitelnou reakci státu. Na černém trhu se neobchoduje jen s účtenkami za benzin, ale i s doklady na jiné zboží a dokonce fakturami. Tento jev existuje určitě i ve vámi zmíněném Německu a Rakousku, kde ale podnikatelé musí počítat, pokud jsou dopadeni, s mnohem tvrdšími tresty než v České republice.
Erich Handl, šéfredaktor