Objem realitních investic ve střední a východní Evropě loni vzrostl meziročně zhruba o desetinu na necelých 300 miliard korun. Téměř polovina připadala na Polsko, 30 procent na Česko. Zde vzrostl objem realitních investic meziročně o necelou třetinu. Kapitál do regionu přicházel hlavně z Asie a jižní Afriky. Ve zbytku Evropy se objem mírně snížil. Informovala o tom realitní poradenská společnost Cushman & Wakefield.
Na třetím místě za Polskem a Českem bylo Maďarsko s objemem 32,5 miliardy korun. „V poměru ke své velikosti byl český trh nejaktivnější ze všech zemí středovýchodní Evropy,“ uvedl Alexander Rafajlovič z investičního týmu Cushman & Wakefield. Téměř 70 procent transakcí v rámci ČR se uskutečnilo v Praze. Do regionu střední a východní Evropy firma zahrnuje ČR, Polsko, Maďarsko, Rumunsko a Slovensko.
Uvažujete o hypotéce? Spočítejte si jí
Kapitál z mimoevropských zdrojů tvořil přibližně polovinu celkové investované částky. Ve stále větší míře přicházel z Asie a jižní Afriky. „Zástupcem jihoafrického kapitálu byla především investice společnosti Redefine do společnosti Echo a několik akvizic nákupních center retailových specialistů Rockcastle a NEPI po celém regionu,“ doplnil Rafajlovič.
Přečtěte si o novém rekordu českých realitních investic:
Nový rekord českých realit: objem investic loni narostl na 100 miliard
Z asijských investic byla největší koupě developera P3 singapurským státním fondem GIC za více než miliardu eur (27 miliard korun). „Krok fondu GIC může podnítit další asijské investory, kteří byli aktivní na klíčových evropských trzích, ke vstupu do středovýchodního regionu. Celkově kapitál ze Singapuru přesahoval čínské investice,“ dodal Rafajlovič.
Ačkoliv ve střední a východní Evropě dominoval mezinárodní kapitál, v Česku se domácí investoři podíleli zhruba na třetině transakcí. Místní investoři byli podle Rafajloviče velmi aktivní také v Polsku. Slovensko tradičně spoléhalo na investory z regionu, především slovenské, české a rakouské.
Nejčastějším cílem investorů v regionu byly loni kanceláře, tvořily více než třetinu všech obchodů. Následovaly maloobchodní prostory a nákupní centra. Díky prodeji P3 se výrazně zvýšily investice v sektoru logistiky.
Přečtěte si o přehřívajícím se trhu realit: