Ministerstvo obrany chce odebírat příštích pět let malorážovou munici od české firmy Sellier&Bellot. Rámcová smlouva dosáhne hodnoty až 2,48 miliardy korun. Konečná částka bude záležet na potřebě armády. Informaci o zakázce předloží vládním kolegům ministr obrany Martin Stropnický (ANO) na pondělním jednání.
„Kdyby došlo k nějakému konfliktu, těžko si lze představit, že by nás sousedi při zásobování strategickým materiálem upřednostnili. Proto pokud to jde, chceme klíčový materiál pořizovat doma, od českých firem,“ sdělil k zakázce Stropnický. Právě nákup munice nebo ručních zbraní, které obrana kupuje od České zbrojovky, považuje Stropnický za klasický příklad. České zbrojařské firmy vyzývají ministerstvo obrany k větší podpoře domácího průmyslu dlouhodobě.
Český minisatr obrany umí odměňovat. Přečtěte si, kolik bere jeho poradkyně: Úřednice za 100 tisíc? Stropnický svou poradkyni umí ocenit |
Ministerstvo obrany chce od Sellier&Bellot nakupovat 61 druhů malorážové munice v rážích do devíti milimetrů a v kalibru 12 pro vojenské ruční zbraně. „Nákupem ministerstvo obrany dosáhne zabezpečení rovnoměrné obměny munice a flexibilního pokrývání potřeb při plnění aliančních závazků,“ uvedl Medek. Úřad podle něj bude pořizovat pouze takovou munici, kterou bude armáda reálně potřebovat. „Bude sloužit zejména ke standardnímu i speciálnímu výcviku,“ dodal Medek.
Obrana si od nákupu slibuje, že sníží náklady na skladování plnohodnotných rezerv a bude mít zároveň jistotu požadovaných dodávek. Zadání přímo firmě Sellier&Bellot ministerstvo zdůvodňuje tím, že jde o zakázku na pořízení vojenského materiálu strategického určení, a to i s ohledem na zhoršující se mezinárodní bezpečností situaci.
Rámcová smlouva má být uzavřena na roky 2017 až 2021 s maximálním finančním limitem 2,48 miliardy korun bez DPH. „Reálné čerpání bude záviset na aktuálních požadavcích Armády ČR,“ dodal Medek.
Historie Sellier&Bellot sahá do roku 1825, do současného areálu ve středočeské Vlašimi se firma přestěhovala ve 30. letech minulého století z Prahy. Od roku 2009 je majitelem továrny brazilská společnost CBC - Companhia Brasileira de Cartuchos S.A. Firma Sellier&Bellot vyrábí širokou škálu pistolových, kulových a brokových nábojů, 90 procent výroby vyváží. V podniku pracuje přes 1500 lidí. Loňské tržby společnosti činily 3,5 miliardy korun, letos mohou podle vedení firmy přesáhnout čtyři miliardy.
Přečtěte si více z rezortu obrany, kterému šéfuje Martin Stropnický:
Švédové staví miliardový radar pro českou armádu
Čeští zbrojaři loni slavili rekord. Nejvíc vyváželi do Iráku
Hra nervů končí. Stropnický poslal generála do Švédska