Neprůstřelné vesty nejsou, proto chce ministerstvo obrany svým vojákům do misí koupit alespoň jednodušší americké nosiče balistických panelů za 17,5 milionu korun bez DPH. Obchod má ve středu posvětit vláda, poslanci jsou proti.
„S rozhodnutím nesouhlasím, je to odpovědnost pana ministra Stropnického,“ kroutí hlavou Bohuslav Chalupa (ANO), šéf poslaneckého podvýboru pro armádní akvizice. „Po generálním štábu budeme chtít srovnání amerických nosičů plátů s českými neprůstřelnými vestami,“ dodává.
Už na posledním jednání sněmovního podvýboru tenhle chystaný nákup vyvolal ostrou debatu. Třeba i proto, že ministerstvo obrany používá „dvojí metr“. Zatímco po České zbrojovce, která má dodat 2291 neprůstřelných vest za 68 milionů korun, žádá průběžnou kontrolu výroby, jakosti materiálu a maskovacího vzoru (a i proto se obchod zadrhl), v případě amerických nosičů balistických panelů SPCS Magnum TAC-1 takový požadavek resort nemá.
Proběhnou pouze zkrácené vojskové zkoušky, jejichž cílem bude ověření taktických parametrů a bojové použitelnosti nosičů. Výsledky kontrolních testů a zkoušek jakosti materiálu Praha automaticky převezme od Američanů.
„Aktivity ministerstva obrany v oblasti balistické ochrany vojáků mi přijdou poněkud zmatečné. Před necelým měsícem nám, poslancům, ministerstvo deklarovalo, že očekává dodávku vest vzešlých z výběrového řízení letos na podzim. Přesto zároveň nakupuje napřímo nosiče plátů ze Spojených států, které má dostat až příští rok,“ zlobí se poslankyně Jana Černochová (ODS).
Nosič balistických plátů SPCS Magnum TAC-1 (Foto: khdefensesystems.com)
„Navíc, pokud počítám dobře, nosič plátů nakupované napřímo vyjdou bez DPH dráž, než vesty od českého výrobce, který zvítězil v tendru. To je transparentnost a efektivita podle ANO v praxi,“ útočí Černochová dál. Podle materiálu, který jde poslední červencovou středu na vládu, armáda chce přes alianční agenturu NSPA za 17,5 milionu korun nakoupit 500 souprav nosičů plátů SPCS Magnum TAC-1. Jeden nosič tak vyjde na 35 tisíc korun bez DPH. Naproti tomu neprůstřelné vesty už dříve objednané u České zbrojovky vycházejí na 29 700 korun za kus.
Vedení ministerstva ale připravovanou zakázku i přes kritiku obhajuje. „Nosiče plátů nejsou drahé. Cena je naprosto srovnatelná a pořizujeme je proto, že dodávka z České zbrojovky se zpožďuje a my vesty nutně potřebujeme,“ reaguje ministr Martin Stropnický (ANO).
Neprůstřelná vesta versus nosič plátů |
---|
Ministerstvo obrany tvrdí, že americké nosiče plátů jsou srovnatelné s českými neprůstřelnými vestami a jde pouze o jiné názvosloví. Jenže sami vojáci říkají něco jiného. Bojí se, že nosiče plátů SPCS Magnum TAC-1 nebudou mít takovou ochranu proti střepinám jako klasické vesty. Obavám rozumí i poslanci, a proto žádají srovnání obou výrobků. |
Přečtěte si, jak to u armády zkouší český výrobce proslulého traktoru: Zetor chce do armády, vyvíjí vlastní obrněný transportér |
Přečtěte si:
NATO uznalo kyberprostor za pátou dimenzi obrany
Dodávku radarů MADR pro českou armádu bude garantovat Izrael
Nákup mobilních radiolokátorů komplikuje riziko z Číny