Nejzajímavější zbrojní vývoz z České republiky za poslední roky? Bezpochyby loňský export dvanácti podzvukových bitevníků L-159 Alca do Iráku. Z letecké základny Balád teď každodenně vzlétají na mise proti teroristům z takzvaného Islámského státu. Útočí na ně kanony i střelami zpod křídel.
„Jsme hrdi na to, že jsme zafinancovali vývoz do tak krizového regionu, jakým je Irák,“ okomentoval kontrakt Karel Bureš, generální ředitel České exportní banky.
Byl jedním z hostů diplomatické snídaně na téma obrana, kterou zorganizoval týdeník Euro ve středu 8. března. Bureš dále uvedl, že banka je připravena pomoct i s vývozem nových letounů L-39 NG.
Na jejich vývoji firma Aero Vodochody spolupracuje se strategickým partnerem a finančním investorem, společností Omnipol.
Zdaleka ovšem nejde jen o letadla či jejich součástky, export je životně důležitý pro většinu českých zbrojních firem, ať už se soustředí na výrobu munice, zbraní, či větší techniky.
„Jestli v České republice nějaké průmyslové odvětví potřebuje státní podporu, pak je to obranný průmysl,“ zapojil se do diskuse Tomáš Kuchta, náměstek ministra obrany pro řízení sekce průmyslové spolupráce.
„Česká armáda je moc malá, aby jej uživila.
A proto jestli chceme mít kvalitní obranný průmysl, musíme ho podporovat na zahraničních trzích,“ doplnil Kuchta.
A není řeč jen o veletrzích. Podnikatelům pomáhá i to, když se jako členové oficiálních delegací dostanou k jednáním, kde mohou diskutovat přímo se zástupci armády a dalších ozbrojených složek, které by mohly jejich materiál nakoupit.
Ovšem jak se už mnohokrát ukázalo, export zbraní a vojenských technologií je velmi citlivý. Především v situacích, kdy míří do rizikových regionů nebo hrozí, že obchod může být na mezinárodní úrovni vykládán jako problematický. Proto nad tímto byznysem bdí i ministerstvo zahraničí. „Pro diplomacii má obranný vývoz velkou roli,“ souhlasí Kateřina Sequensová, ředitelka resortního odboru společné zahraniční a bezpečnostní politiky EU. „Proto jsme rádi, když nám firmy dopředu řeknou, kam se chystají vyvážet a co tam budou dodávat,“ apeluje na české zbrojaře.
Ministerstvo zahraničí každoročně zamítne zhruba deset vývozních licencí, podle Sequensové jde pouze o přirozenou součást exportu obranných technologií.
A jak ukazují statistiky, čeští zbrojaři zažívají velmi dobré časy. Podle odhadů Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu ČR loni do zahraničí zamířil vojenský materiál v hodnotě 18,9 až 20,2 miliardy korun, což je rekord a ve srovnání s rokem 2007 o patnáct miliard více.
O autorovi| herz@mf.cz