Státní zastupitelství
Změny na Vrchním státním zastupitelství v Praze po odvolání jeho šéfa Vlastimila Rampuly pokračují (Euro 48/2011). Vrchní státní zástupce Stanislav Mečl se snaží zbavit náměstka Libora Grygárka kvůli kontaktům s lobbistou Romanem Janouškem, novinkou je pak opětovné jmenování žalobce Vladimíra Trýzny do odboru závažné hospodářské trestné činnosti. A to spíše než důvěru vzbuzuje obavy, zda Mečl činí zásadní personální kroky po zralé úvaze a dosazuje na posty elitních žalobců skutečné právní kapacity.
Trýzna byl příslušníkem policie, kde se zabýval hospodářskou trestnou činností. Vyšetřoval například takzvanou olomouckou kauzu, v níž šlo o napojení organizovaného zločinu do státní správy. Jenže po jeho detektivní práci byli označováni jako hříšníci spíše ti, kteří na nekalosti upozorňovali. Po odchodu od bezpečnostních složek Trýzna nastoupil do advokátní kanceláře Zeithaml, Janák. Posléze se přesunul na státní zastupitelství, kde dozoroval případy závažné hospodářské trestné činnosti.
Na Vrchním státním zastupitelství se Trýzna věnoval kauzám spojeným s Radovanem Krejčířem, zejména případu Čepro. Bývalí elitní policejní vyšetřovatelé Vladimír Machala a Petr Prokop chtěli Trýznu pohnat dokonce před soud za to, že zdržoval vyšetřování případů stamilionových daňových úniků, na jejichž objasňování se podíleli. Trýzna byl nadřízenými sesazen z elitní složky do odboru trestního řízení poté, co prověrka jeho spisů prokázala, že vyšetřování pod jeho dozorem nemá šanci dostat se v reálném čase k soudu. Během působení na zastupitelství zažaloval podle zjištění týdeníku Euro jediný případ, zatímco ostatní zástupci zvládli za stejné období v průměru sedm kauz. (hrb)