Pohonné hmoty
Ceny pohonných hmot pozvolna stoupají k českému maximu, které bylo zaznamenáno naposledy v létě 2008. Tehdy se benzin Natural 95 prodával za 32,70. V polovině minulého týdne k tomuto nechtěnému rekordu chyběla pouhá koruna. Přitom do začátku letní sezony je ještě pořádně daleko. A hlavně cena ropy byla tehdy proti nynějšku skoro dvojnásobná. Stála 147 dolarů za barel, zatímco posledního půl roku se pohybovala mezi 70 a 82 dolary za barel. Proto je náhlý vzestup ceny ropy na osmnáctiměsíční maximum 86 dolarů za barel vnímán jako velice neblahá předzvěst. Analytik společnosti PETROLmedia Michal Roškanin předpovídá, že nezůstane jen u toho a že se cena naturalu letos vyškrábe až ke čtyřiceti korunám za litr.
Z údajů společnosti CCS, která vývoj cen pohonných hmot dlouhodobě sleduje, lze vyčíst, že oproti loňskému dubnu je nyní cena benzinu o šest korun dražší, motorové nafty o více než o čtyři koruny. Samozřejmě že hlavním impulzem ke zvyšování cen českých pohonných hmot je cena suroviny. V Česku však k růstu cen přispívají i další okolnosti. Ve srovnání s minulostí nepomůže ani kurz dolaru. Stagnuje, a tak se ceny z rotterdamské burzy pohonných hmot neztenčeně promítnou i do cen našich.
Roškanin upozorňuje ještě na jeden podstatný rozdíl oproti „drahému létu“ 2008: vyšší zdanění paliv. Takže i při stejné ceně surové ropy vyjdou ceny koncových paliv o dost dráž. Nepříznivě se do celkové sumy promítne i přimíchávání vyššího podílu dražších biosložek. Řidiči i ekonomové musejí vzít na vědomí, že ceny ropných pohonných hmot už nikdy nebudou nízké. Pozitivní na celé věci je pouze zjištění, že náhlý nárůst ceny ropy je odrazem očekávaného růstu evropského, a zejména amerického hospodářství, vzpamatovávajícího se z krize.