Menu Zavřít

Ochrana, která se nevyplatí

10. 5. 2011
Autor: Euro.cz

Apple a Microsoft chrání své mobily před cizími aplikacemi, Google z toho těží

Moderní mobilní telefony jsou krásné, chytré a pro management firem jako stvořené. Lze s nimi pohodlně vyřizovat elektronickou poštu, plánovat schůzky i řídit kontakty kdekoli a kdykoli. Šéfové firem jsou nadšeni z jednoduchého dotykového ovládání. Všichni výrobci mobilních telefonů proto chrlí na trh takzvané smartphones. Fungují hlavně na systémech od Applu (iOS), Microsoftu (Windows Phone), Nokie (Symbian) a Googlu (Android). Všechny samozřejmě podporují e-maily a mnoho dalších standardních kancelářských aplikací. Problémem ale je, že v mnoha firmách tohle nestačí.

Mobily místo notebooku

Takovým typickým příkladem jsou mobilní obchodní zástupci či servisní technici. Ti potřebují mít aktuální informace uložené ve firemních systémech vždy k dispozici. Ať už se jedná o systémy pro řízení vztahů se zákazníky (CRM) nebo jakékoli další, které běžně v práci využívají. A chtějí se do nich dostat právě v terénu. Stejně tak by měli data on-line zadávat. Chyby při případném pozdějším přepisování se potom výrazně minimalizují a zároveň se vše urychluje. Kromě jiného mohou také zákazníkům odpovědět přímo na místě na dotazy týkající se aktuálních cen nebo technických parametrů. Jistě, notebook také připadá v úvahu. Ale mobilní telefony jsou prostě rychlejší, menší a mají i další funkce. Například ostatním kolegům v terénu mohu poskytovat informace o své poloze pomocí GPS souřadnic. Mobil se také bez problémů naučí číst čárové kódy nebo rozpoznávat jakékoli další znaky. Tím se stává užitečnějším pomocníkem, než jsou právě těžkopádné notebooky. Ty navíc oproti mobilu vydrží na baterie jenom pár hodin. A to je v mnoha případech diskvalifikuje.

bitcoin_skoleni

Jak se dostat do firmy

Pro běžné manažery není problém vybrat si téměř jakýkoli telefon. Jenže výběr mobilu, přes který mohou pracovníci v terénu přistupovat do firemních systémů, už tak snadný není. Kvůli propojení mobilních telefonů se systémy ve firmě bývá z technického hlediska obvykle vybrána jediná mobilní platforma, aby s její údržbou nebyl příliš velký problém. Takové strategické rozhodnutí často provádí IT oddělení, technický nebo finanční ředitel. Při rozhodování se bere v potaz jak technický způsob propojení, tak celková cena provozu. Do ní spadá hlavně započítání nákladů na vlastní poruchovost mobilů (průměrná výměna se v praxi pohybuje okolo deseti procent z celkového počtu kusů ročně) a náklady na zajištění stálé a bezproblémové komunikace softwaru mobilů s aplikacemi ve firmě.

Klient to chce na míru

V současnosti na trhu zůstává pouze jediný reálný kandidát – systém Android od společnosti Google. Proč? Důvodem je obchodní politika dalších dvou velkých hráčů – firem Apple a Microsoft. Tyto společnosti totiž sice umožňují vyvíjet nový software pro svoje mobilní platformy, ale přísně jej certifikují a hlídají. Právě u Microsoftu k tomu došlo v případě nové verze systému Windows Phone 7. Je nekompatibilní s předchozími verzemi a prakticky neumožňuje legální instalaci aplikací, které jsou vyvinuty na zakázku pro konkrétního zákazníka. A problém je na světě. Aby mohli uživatelé přistupovat z mobilů do firemních systémů, potřebují na své chytré telefony nainstalovat speciální aplikace. Otevřený vývojářům ale zůstává pouze Android. Díky obchodní politice tak má konkurence našlápnuto stát se hlavní mobilní platformou pro byznys. Potvrzují to i nedávné odhady výzkumné společnosti Canalys, která předpovídá, že platforma Android letos poroste víc než dvojnásobnou rychlostí oproti všem ostatním konkurentům. A velkou zásluhu na tom budou mít s nejvyšší pravděpodobností právě firemní uživatelé.

  • Našli jste v článku chybu?