Menu Zavřít

Očkování jako politikum

14. 3. 2002
Autor: Euro.cz

Rodiče stále méně důvěřují injekcím s trojkombinací

Nejmladší syn britského premiéra Blaira, Leo, vykonal svůj první politický čin: Na počátku února podstoupil v necelých dvou letech očkování proti spalničkám, příušnicím a zarděnkám. „Vakcína je natolik bezpečná,“ řekl novinářům pyšný otec Tony, „že je dobrá i pro našeho syna.“ Vakcína MMR, obsahující látky proti třem dětským nemocem (measles - spalničky, mumps - příušnice, rubella - zarděnky), se v Británii stala vážným politickým problémem. Rodiče se bojí o své děti, o deset procent klesl počet ochotných nechat své potomky očkovat a počet nakažených spalničkami roste. A to i přesto, že od roku 1975, kdy byla ve Spojených státech poprvé uvedena do lékařské praxe, zaznamenala světový úspěch. Tuto trojkombinaci, jak jí nazývají někteří čeští lékaři, využívají ve třiceti evropských zemích, v Kanadě, Austrálii i na Novém Zélandu. Světová zdravotnická organizace (WHO) popularizuje MMR v zemích třetího světa a jako příklad hodný následování uvádí Finsko, kde s její pomocí tyto tři nemoci přestaly existovat.

Bezpečná vakcína.
Takže proč Británie zpanikařila, proč se tamní rodiče vakcíny bojí? Onen strach odstartoval výzkum Andrewa Wakefielda, který v únoru 1998 poprvé prohlásil, že má důkazy o škodlivosti MMR. Wakefield tehdy působil v londýnské Královské svobodné nemocnici na oddělení experimentální gastroenterologie a podle jeho mínění kombinace tří vakcín v jedné přetíží imunitní systém dítěte natolik, že se jeho tělo stane náchylným k onemocnění střev anebo dokonce k autismu. Na tento podnět odpověděl již v březnu 1998 panel expertů svolaný britským Medical Research Council: „Neexistuje žádný důkaz o spojení mezi vakcínou MMR, nemocemi střev a autismem.“ Shodou okolností v dubnu téhož roku dokončili svůj čtrnáctiletý výzkum i finští vědci. Se závěrem: MMR je naprosto bezpečná vakcína. Ze tří milionů dětí prý po injekci trpělo zvracením či průjmem pouze jednatřicet z nich. Tyto symptomy netrvaly déle než jeden týden, v jediném případě týdny tři. Finové nezaznamenali ani jeden výskyt autismu. V dubnu 2000 Andrew Wakefield předstoupil před americký Kongres se závěry dalšího výzkumu: Testy pětadvaceti dětí nemocných autismem prokázaly, že kromě jediného všechny měly ve střevech stopy spalniček. Na tomto výzkumu se podílel také patolog John O´Leary z Dublinu a ten připustil, že zjištění nedokazují jakoukoli souvislost s vakcínou MMR. Wakefield se nevzdal a zpochybnil MMR i o rok později, v únoru 2001; trojkombinace prý nikdy neprošla věrohodnými testy. Wakefieldovy názory nezlomila ani další série dobrozdání od rozličných medicínských společností. Naopak. Letos v únoru publikoval - opět spolu s dublinským profesorem O´Learym - studii, která nepřímo spojuje autismus a střevní choroby s vakcínou MMR. „Nalezli jsme spalničky ve střevech pětasedmdesáti nemocných dětí z jednadevadesáti. Většina z nich byla očkována MMR.“ Tentokrát Wakefieldovi odpověděli bývalí kolegové z londýnské Královské nemocnice: Zkoumali jsme pět set autistických dětí a nenašli žádnou spojitost s trojkombinační vakcínou. Argumenty Wakefieldových oponentů jsou založeny na čtyřech základních důvodech:
1. Jeho závěry jsou založeny na malých vzorcích, takže je nelze přijmout jako průkazné.
2. Opačné závěry jiných týmů jsou naopak podloženy dlouholetým výzkumem mnoha dětí.
3. Nebyl prokázán sled událostí - zapříčinily spalničky problémy se střevy, které pak vedly k vývojovým potížím, anebo se střevní potíže vyvinuly nezávisle a umožnily spalničkám ve střevech přežít jako postranní efekt?
4. Nepodařilo se prokázat, že spalničky ve střevech nemocných dětí pocházejí z vakcíny MMR.

bitcoin_skoleni

Tyto důkazy ale nestačí k tomu, aby v Británii neklesal počet rodičů ochotných nechat své děti očkovat. Údajné nebezpečí spojené s MMR zpopularizovaly nátlakové skupiny zastupované příbuznými autistických dětí, některá bulvární média a politická opozice. Rodiče postižených dětí věří Wakefieldovým názorům nejen proto, že v nich nalézají racionální odpověď na původ postižení svých potomků, ale zřejmě i v naději na odškodnění. Médiím se zalíbily některé konkrétní příběhy vyprávěné nešťastnými rodiči a také téma svobodné volby zdůrazňované i představiteli konzervativní strany: proč si rodiče nemohou vybrat? Proč nelze dětem podat tři oddělené injekce?

Není komu věřit.
Vakcína MMR byla v Británii poprvé uvedena v polovině osmdesátých let a po nějaký čas se vakcíny používaly i jednotlivě. Vláda ale v roce 1999 zakázala dovoz vakcíny proti spalničkám a tím je možnost výběru znemožněna. Žádná britská firma držící licenci na výrobu vakcín jednotlivé injekce nevyrábí. Tony Blair označuje toto rozhodnutí nikoli za politické, nikoli za obchodní, ale za vědecké. Podporují jej i mnohá sdružení lékařů: z medicínského i sociálního hlediska je podle nich užívání MMR správné. Především v sociálně problematických okresech je prý snazší ochránit děti trojkombinací než jednotlivými injekcemi; počet nutných návštěv lékaře se totiž příliš zvyšuje.
Horlick Jones z univerzity v Cardiffu řekl BBC, že „kořeny krize začínají u životního stylu vlády, u role masových médií a u způsobů reakcí vlastních současnému člověku“. Co tím míní? Britský kabinet je prý velmi centralistický a lidé si pamatují, jak se snažil tajit informace o zdravotním riziku spojeném s nemocí krav BSE. Takže: panika rodičů kvůli MMR je odpovědí na BSE. A bez zkratek: Rodiče už nevědí, komu věřit.

  • Našli jste v článku chybu?