Menu Zavřít

Od jádra k dětem

29. 5. 2017
Autor: Euro.cz

Ochota lidí investovat do zvelebení svého bydlení roste. Pozornost se soustřeďuje na kuchyně, dětské pokoje a zabezpečení

Jarka si pořídila byt v přízemí rodinného domku. Dům v malé pražské městské části byl sice jen šest let starý, ale bývalá majitelka v něm žila s pěti psy bojového plemena. Kromě rekonstrukce interiérů se Jarka ovšem navíc rozhodla, že garáž přebuduje na dětský pokoj s koupelnou. Uloženo měla 350 tisíc korun. Od kamaráda dostala doporučení na „prověřenou“ firmu. Ta jí slíbila, že se do rozpočtu vejde a „zmákne“ to za měsíc. Zpočátku všechno klapalo, Jarka trpělivě objížděla IKEA a hobbymarkety s vidinou, že po měsíci bude mít konečně „pokoj“. Následovalo ovšem to, co je mnohým majitelům, kteří se rozhodli přebudovat svůj byt, důvěrně známé.

Firma překročila rozpočet o sto tisíc korun, nedodržela čas a nakonec ani kvalitu. Jarka si musela najmout stavební dozor, který firmě vymluvil, že by zvýšení nákladů v podobě „neočekávaných“ skutečností, jako byla například doprava a práce „navíc“, protože dělníci nestíhali, nebo přeložení vzduté podlahy, mělo jít na vrub konta zadavatelky. Nepovedenou rekonstrukci řeší vlastně dodnes. Z Jarčina manžela – optika – se stal kutil z donucení, protože profukující okna, prasklé trubky topení nebo špatně smontovanou linku už neměla sílu s nepřátelsky naladěnou firmou projednávat ani v rámci záruky.

Horda rekonstrukcí na obzoru

Podobných příběhů jako tento ze Slivence jsou plné weby. Developerská společnost Finep, která má v portfoliu i realitní kancelář Maxima Reality, si založila společnost ProBydlení, která cílí i na takové klienty, jako je Jarka. Nabízí jim kompletní rekonstrukce a vybavení jejich nemovitostí „na klíč“ a bez starostí. Na nezájem klientů si nestěžuje. Po půlroce ostrého provozu má firma uzavřeno 1600 smluv, což je zhruba tolik, co očekávala za celý rok. Ředitel ProBydlení Lukáš Smetana předpokládá, že o práci nebude mít nouzi ani v budoucnu.

V nadcházejících letech mají v plánu přestavbu dva miliony českých domácností.

Stavební spořitelny jen mezi letošním únorem a březnem zaznamenaly nárůst úvěrů na rekonstrukce o 30 procent.

Největší zájem je mezi lidmi o úvěry na rekonstrukce, modernizace a opravy do sedmi set tisíc korun. Podle statistik spořitelen lidé nejčastěji upravují koupelny a kuchyně. Roste ale zájem i o lepší zabezpečení a o úpravy dětských pokojů. Ochotu lidí investovat do rekonstrukcí bytů a domů potvrdil také poslední výzkum společnosti IBRS pro Českomoravskou stavební spořitelnu. Chystá se k tomu 49 procent ze zhruba tisíce respondentů. Podle analýzy společnosti ProBydlení plánuje rekonstrukci bytu nebo rodinného domu v objemu vyšším než 150 tisíc korun každý třetí majitel nemovitosti, která byla postavená před rokem 2000. Stárneme my i byty

Důvodů může být několik. Průměrné stáří bytového fondu v Praze dosahuje přes 61 let. Ceny bytů, domů, pozemků se neustále zvyšují a zároveň výrazně klesá počet nových stavebních povolení. V Praze je 600 tisíc bytových jednotek a pro přirozenou obnovu bytového fondu a rozvoj města je třeba, aby nová výstavba činila minimálně jedno procento z celkového počtu bytových jednotek. Stavební úřady přitom v Praze povolily za minulý rok jen 1700 bytů. Počty nově postavených bytů se tedy stále snižují, čímž se vytváří tlak na cenu stávající zástavby. Za poslední rok zdražily byty podle čerstvé analýzy Institutu plánování a rozvoje hlavního města Prahy o 14 procent. Je možné, že důsledkem situace na trhu s byty bude to, že mnozí odloží koupi nového bydlení, jelikož nebudou ochotni platit aktuální částky – například u novostavby se průměrná nabídková cena metru čtverečního vyšplhala na 88 tisíc za metr čtvereční – a raději renovují stávající byt. Pro další skupinu se stává i vzhledem k regulaci hypoték Českou národní bankou koupě bytu nedostupná, proto alespoň investují do toho současného. ProBydlení očekává, že se takto zachová 30 až 40 procent majitelů nemovitostí, kteří plánovali koupi nového, většího bytu. Firma odhaduje, že investice do rekonstrukce domácností budou v průměru dosahovat 400 tisíc korun, do bytu k pronájmu zhruba 150 tisíc korun.

Trendem jsou potomci a alarm

I rekonstrukce bytů mají svoje „etapy“. Dnes jsou lidé ochotní masově investovat především do dětských pokojů. Souvisí to patrně se současným kultem dítěte a lepší ekonomickou situací domácností. V kurzu je také větší bezpečnost. Domácnosti se zaměřují především na vstupní dveře a na bezpečnostní systémy (tzv. alarmy). Zdaleka nejvyšší částky – až 200 tisíc korun na domácnost – ovšem poputují do vylepšení kuchyní. Ty zažívají boom zhruba posledních osm let.

Doba „podlahová a obýváková“ se datovala zhruba od začátku tisíciletí do roku 2015. Souvisela s nástupem nových obchodních domů s nábytkem. Řada domácností v této době vyměnila sedací soupravy a obytné stěny. Obecně sedací soupravy patří mezi nejčastěji měněné vybavení domácnosti, jejich „životnost“ je osm let. Příliš poptávané dnes nejsou rekonstrukce bytových jader.

Kdo potřeboval a měl peníze, rekonstrukci svého umakartového bytového jádra má už za sebou.

Průměrné stáří vybavení v českých domácnostech

Typ vybavení V letech

kuchyně 25

sedací soupravy 10

koupelny a toalety 25

dětské pokoje 8

ložnice 14

skříně úložné prostory 24

dveře interiér 23

dveře exteriér 24

technické vybavení domácnosti –

bitcoin_skoleni

např. topení, klimatizace, osvětlení… 15 až 20

ZDROJ: MAXIMA REALITY, PROBYDLENÍ

  • Našli jste v článku chybu?