Menu Zavřít

Od koupelen k nájemnímu bydlení. Většina bytů v komplexu na Lukách je pronajata

1. 9. 2017
Autor: Siko

Majitelé Sika vykročili do neznáma hned dvakrát. A uspěli nad očekávání, a to i vlastní. Nyní se vrhli do developmentu, navíc v segmentu, do kterého se zatím neodvážili vkročit ani největší hráči z branže. V těsné blízkosti metra Luka postavili projekt nájemního bydlení s 215 byty. První nájemníci se budou stěhovat za 40 dní a v nabídce společnosti Luka Living už zbývá posledních dvanáct bytů.

Na polovinu ze zbývajících bytů má navíc společnost předrezervaci. „Kromě toho máme už i waiting list s čekateli na naše bydlení od příštího října, kdy končí první smlouvy,“ říká Tomáš Kašpar, spoluautor nápadu a ředitel společnosti Luka Residential.

Zájem o nájemní byty firma logicky předpokládala, ovšem ne tak progresivní. „V samotných počátcích nabídky bytů jsme museli přenastavit vnitřní procesy tak, abychom byli schopni lépe uspokojit přání a potřeby našich klientů. Z důvodu velkého zájmů o byty jsme s klienty začali podepisovat rezervační smlouvy, které se následně překlápěli ve smlouvy nájemní, a to už skoro rok a půl před otevřením,“ dodal Kašpar.

Největší zájem byl o vybavené byty, dále klienti preferovali byty s balkónem a terasou. K projektu patří i přilehlé obchodní centrum, které se zrekonstruovalo, a bylo dosaženo toho, že nájemníci vkročí z metra do domu suchou nohou. Firma nabídla nájemníkům smlouvy na rok s možností prodloužení. Zhruba čtvrtinu klientů tvoří cizinci.

„Inspirovali jsme se především v západních zemích, například Německu a Rakousku, kde bydlí v nájmu přes padesát procent obyvatel. Naše vize je změnit pohled na nájemní bydlení a nabídnout lidem více, než si sami dokážou představit,“ dodal Tomáš Kašpar. Ten uvedl v roce 2008 na trh vůbec první větší projekt nájemního bydlení na pražském Albertově, který postavil profesionální investor.


Stavebník Kocourek: Zákon obcházejí tisíce firem

Aleš Kocourek, majitel stavební firmy Kasten a bývalý politik


Od té doby se na poli nájemního bydlení příliš nezměnilo. Většinu trhu tvoří až na výjimky – sídliště firmy CPI a byty bývalé OKD v Ostravě – drobní privátní investoři, kteří do druhého bydlení ukládají finanční prostředky. Projekt Luka ukazuje, že produkt větších nájemních celků má na tuzemském trhu místo. Přesto se velcí tradiční developeři zatím v tomto segmentu pohybují spíše v rovině úvah.

„Snažíme se být aktivní i na poli nájemního bydlení a v rámci připravovaných projektů plánujeme rozšířit naši nabídku i o řešení bytové situace pro skupiny obyvatel, pro které je nájemní bydlení vhodnou formou. Dominantní nabídku bydlení u nás ale budou i nadále tvořit byty v osobním nebo družstevním vlastnictví. Nepředpokládáme, že by se nájemní bydlení do budoucna stalo dominantní formou bydlení tak, jak je tomu například ve Vídni nebo v Berlíně,“ uvedl David Jiroušek, mluvčí společnosti Finep.

O krok dál se posunula společnost Central Group, největší tuzemský rezidenční developer. Už měla vytipovaný projekt 160 nájemních bytů ve Vršovicích, který tvoří převážně byty 2+kk a 1+kk. „Přestože nájmy hodně vzrostly, vyšlo nám, že by náklady na zřízení správcovského systému a přizpůsobení organizace firmy na nový typ produktu zatím převážily zisk. Myšlenku nájemního bydlení jsme nicméně neopustili,“ říká Marcela Fialková z Central Group.

Vršovický projekt bude nicméně firma prioritně nabízet investorům, kteří poptávají byty na pronájem. Ti budou tak mít možnost kupovat si byty v blocích. Společnost tomu přizpůsobila design bytů a zvažuje doplňkové služby nebo garantovaný výnos.

bitcoin_skoleni

Dále čtěte:

Zájem o stavební spoření opadá. Počet nových smluv klesl o třetinu

Pražská inspirace Vídní a Berlínem? Úplně mimo

 Jan Brož


  • Našli jste v článku chybu?