ZAKLADATEL FIRMY REDBOSS JAN ŘEŽÁB - Kariéra Jan Řežába v podstatě kopíruje vývoj na trhu mobilního obsahu. V době vzestupu zažívala plodná období i jeho firma Redboss. S krizí oboru se dostala do problémů také ona.
Oboru mobilní zábavy se Jan Řežáb začal věnovat už v raných teenagerskýchletech. První stránky s hrami či logy ke stažení začal provozovat ve dvanáctiletech. Na nich také díky reklamě vydělal své první peníze. Firmu Redbosszaložil o několik let později. Protože mu bylo teprve sedmnáct, musel podnikatna živnostenský list otce, který byl také oficiálním majitelem firmy. Redbossvšak plně řídil Řežáb.
Statisíce stažených žab
Redboss se záhy zařadil mezi štiky na trhu mobilního obsahu v Česku. Firmaprodávala ve velkém tapety, loga nebo vyzvánění, a vyvíjela také vlastní mobilníhry. Zlatými časy byznysu byla podle Řežába léta 1998 až 2000. Tehdy se na trhuobjevily první telefony umožňující nastavení vlastního loga. Lidé si novinkurychle oblíbili a stahovali loga a obrázky ve velkém. V dalších dvou letech,zhruba do roku 2002, se začaly stahovat také jednoduché vyzváněcí melodie.V následujícím roce se pak rychle rozšířily mobilní telefony s barevnýmdisplejem, umožňující navíc i polyfonní vyzvánění. Například populární melodiiCrazy Frog lidé podle Řežába stahovali po statisících.
V této době byla firma Redboss na vrcholu a dosahovala rekordních tržeb.„Rekordní roční obrat Redbossu činil 17 milionů,“ upřesňuje Řežáb, který získali titul Začínající podnikatel roku 2005. Redboss prorazil i v zahraničí a jehohry se prodávaly v desítkách zemí. Firma zvýšila počet zaměstnanců na několikdesítek a navázala spolupráci s velkými zahraničními společnostmi. Mladýpodnikatel se stal téměř zjevením na českém trhu a oblíbila si ho i média.Rozhovor s Řežábem vyšel snad v každých významnějších novinách (týdeník Profitnebyl výjimkou), několikrát vystoupil i v televizi.
Příčiny? Cizí firmy, pomalý vývoj a piráti
Od roku 2006 se však situace na trhu začala rychle měnit a zhoršujícípodmínky zasáhly mnoho menších firem v oboru, dosud rostoucí Redboss nevyjímaje.„Na český trh vstoupily zahraniční firmy. Mobilní operátoři navíc nepodporovalidostatečně rychle nové produkty a služby a uživatelům v té době zdražili mobilníinternet. Jednali tak tehdy proti trendům ze zahraničí a trh významným způsobemzpomalili,“ vypočítává důvody postupného útlumu Jan Řežáb. Významnou měrou sepodle něj na trhu mobilního obsahu podepsalo i pirátství. Redboss se protodostal do finančních problémů. „Způsobila je hlavně druhotná platebníneschopnost,“ tvrdí Řežáb a předpovídá, že podobný osud čeká i další firmyspecializující se na mobilní obsah. „Budoucnost vidím hlavně v mobilníchslužbách, jako jsou různé seznamky,“ odhaduje.
Z dluhů měla firmě pomoci zahraniční společnost MLiven, působící ve stejnéoblasti. V létě 2007 oznámil Jan Řežáb, že MLiven Redboss koupí. Z akvizicenakonec nic nebylo, přestože ji Řežáb potvrdil například Hospodářským novinám.MLiven nakonec koupil pouze obchodní značku Redboss Games a přibral do svých řadi některé ze zaměstnanců firmy včetně jejího šéfa Jan Řežába. MLiven nakonecvětšinu závazků uhradil. „MLiven vyrovnal účetnictví Redbossu na nulu,“upřesňuje Řežáb. Přesto se dodnes ozývají někteří věřitelé. „Oni tvrdí, žedlužím jim, já si myslím, že dluží oni mně,“ dodává Řežáb s tím, že tyto sporyrozhodne až soud.
Jan Řežáb nakonec v říjnu 2007 firmu Redboss přejmenoval na Technologico,jejímž je majitelem. Na začátku letošního srpna pak opustil i své poslednípůsobiště v MLiven. „Opět budu pracovat na sebe,“ říká a dodává, že hodlápůsobit jako konzultant, či znovu rozjede podnikání s firmou Technologico.