Menu Zavřít

Od Třince k Třinci

9. 6. 2008
Autor: Euro.cz

Bývalý ministr a viceprezident EIB Ivan Pilip vede realitní fond

Po letech strávených v české politice a posléze v Evropské investiční bance (EIB) se Ivan Pilip pustil do soukromého byznysu. Společně s dvěma dalšími partnery, pražským advokátem Martinem Klimplem a frýdecko-místeckým miliardářem Reném Holečkem, založil společnost Fortius Global Investment, která spravuje realitní investiční fond. Pilip společnost manažersky vede a je předsedou jejího představenstva.

LÁKAVÁ VELIKOST REALITNÍHO TRHU

Realitnímu byznysu se Ivan Pilip krátce věnoval již v době, než se stal viceprezidentem Evropské investiční banky. Tehdy vedl společně s manželkou Lucií firmu Mediterranea Real Estate Investments CZ a tehdy se též potkal s Rudolfem Ovčařím a Reném Holečkem, miliardáři ze severní Moravy. Oba jsou nyní v dozorčí radě společnosti Fortius Global Investment a druhý jmenovaný je ve firmě i Pilipovým společníkem. Třetím společníkem firmy je Martin Klimpl, společník známé pražské advokátní kanceláře Becker & Poliakoff. „Jsou to lidé, se kterými máme stejný vztah k riziku a podobnou schopnost rychlého rozhodování. Již dříve jsme si vyzkoušeli, že můžeme fungovat společně,“ říká o svých společnících Pilip.
René Holeček se věnuje golfovému byznysu, ovládá spediční společnost Čechofracht a stejně jako Rudolf Ovčaří patřil k původním privatizátorům Třineckých železáren. Ovčaří byl později znám i jako vlastník České zbrojovky.
Obchod s realitami si Pilip vybral ze dvou důvodů. Za prvé v něm může zúročit své znalosti, jak financovat nejrůznější projekty, a za druhé - realitní trh je dostatečně velký. „Objemy obchodů, které v realitním byznysu znamenají, že jste průměrná firma, by v mnoha průmyslových odvětvích znamenaly, že jste lídrem trhu. Realitní trh je prostě dostatečně velký, je v něm dost místa i pro nově vznikající firmy,“ vysvětluje Pilip, proč se vrhl právě do nemovitostí.

bitcoin_skoleni

DEVELOPING LUXUSNÍHO BYDLENÍ

Na začátku letošního roku dostal Fortius Global Investment licenci od České národní banky, že může zakládat a spravovat nemovitostní fondy kvalifikovaných investorů. Zatím Fortius založil jeden fond, který již nashromáždil přibližně sto milionů korun od investorů. „Do konce roku bychom se měli dostat na dvě stě, možná i tři sta milionů,“ říká Pilip. Fond je koncipován jako uzavřený pětiletý fond s minimální částkou pro investici jeden milion korun. Prostředky fond investuje do developerských projektů převážně luxusního bydlení. „V portfoliu již máme několik projektů v celkovém objemu 2,5 miliardy korun. Například jde o luxusní rezidenční projekt na Vinohradech, pozemky v Praze 5 v Košířích a v Hřenkách, jeden na kraji Prahy. A jednáme o několika mimopražských,“ dodává Pilip.
Všechny projekty jsou zatím na území České republiky. Expanze do zahraničí by podle Pilipa přicházela v úvahu až v situaci, kdy by společnost byla na český trh příliš velká. A ani potom není jisté, zda by do zahraničí investoval přímo Fortius Global Investment. „Spíše bychom založili investiční fond v zemích jako je Lucembursko, Nizozemsko či Kypr, které jsou pro investiční fondy daňově výhodnější,“ říká Pilip.

ŠREJBRŮV STÍN

Absolvent Vysoké školy ekonomické Ivan Pilip začal s byznysem již na počátku devadesátých let. Po restitucích rodinného majetku v Malšicích u Tábora řídil továrnu na výrobu zdravotnických potřeb. Ve druhé polovině devadesátých let byl ministrem školství a později ministrem financí ve vládách Václava Klause. Byl předsedou Křesťanskodemokratické strany a po jejím sloučení s Občanskou demokratickou stranu se stal jejím místopředsedou. Začátkem konce jeho politické kariéry byl podzim 1997, kdy se společně s několika dalšími politiky ODS odmítl smířit s podezřelým financováním strany, zejména s údajným tajným zahraničním kontem ODS. V kauze známé jako „sarajevský atentát“ tehdy vystoupili ministři vnitra a financí Jan Ruml a Ivan Pilip a vyzvali premiéra Václava Klause k demisi. Oba později ODS opustili a založili Unii svobody. Nejznámějšími „sponzory“ ODS tehdy byly fiktivní osoby Lájos Bács a Rádžív Sinha, za nimiž se později objevili privatizátoři Třineckých železáren. Společníky tenisty Milana Šrejbra tehdy v Třinci byli právě Ovčaří a Holeček, dnešní partneři Ivana Pilipa.

  • Našli jste v článku chybu?