Odboráři varují před dalším zvyšováním DPH a rozpočtovými škrty, které plánuje ministr financí Miroslav Kalousek. Změny budou znamenat 10procentní zvýšení spotřebitelských cen oproti roku 2011, řekl v pátek Martin Fassmann, ekonom Českomoravské konfederace odborových svazů.
Foto: Profimedia.cz
“Zvýšení DPH neznamená nic jiného než 10procentní zvýšení spotřebitelských cen a další zvýšení cen u energií,“ uvedl Fassmann s tím, že se u důchodců sníží reálné příjmy až o 13 procent, protože mají jinak nastavený spotřební koš. Vláda podle něj stojí před trojím nebezpečím, jež ohrožují státní finance. Jedním je důchodová reforma, která zvyšuje státní deficit, dalším je hospodářská stagnace v Evropě a posledním je snižování rozpočtových schodků.
Ve svých propočtech podle něj ministr Kalousek ale nezapočítává dopady důchodové reformy, může tak podle Fassmanna vzniknout skrytý schodek. “Všechna ta opatření, která jsou dnes na stole, směřují k destrukci veřejných financí,“ dodal předseda ČMKOS Jaroslav Zavadil. Kalousek podle něj počítá s propuštěním 24 tisíc státních zaměstnanců v roce 2014, z toho 17 tisíc pracovníků ze školství a 3,5 tisíce policistů. Tím podle Fassmanna dále vzroste nezaměstnanost a sníží se poptávka.
Odbory jsou proti dalšímu zvyšování DPH. “Co bude dál, prodáme školy?“ zeptal se Zavadil. Ministr financí dále podporuje propouštění v kontrolních mechanismech, například v České obchodní inspekci nebo v hygienických službách. Podle Fassmanna by se naopak tyto sektory měly posilovat, stát by měl udělat audit veřejných financí a teprve tehdy se začít rozhodovat o dalších krocích.
O možných protestech by měla jednat rada odborové centrály 19. března. S vládou se pak odboráři a zaměstnavatelé setkají na konci března při zasedání Rady hospodářské a sociální dohody. “Materiál je tak třeskutý, že si vyžaduje důrazných akcí,“ pronesl o škrtech předseda odborové centrály.
František Dobšík, předseda Českomoravského odborového svazu pracovníků ve školství, chce i nadále jednat. V případě, že kabinet Petra Nečase (ODS) nebude korigovat své kroky, například ohledně reformy školství, plánuje zapojit do protestů i žáky středních škol. “Jsme připraveni vyzvat i třeba žáky středních škol, aby podpořili své kolegy, kteří už studují, protože jsou také budoucí klienti vysokých škol. Nedá se vyloučit ani stávka, o které se bude jednat,“ dodal o situaci, kdy nebude vláda na výzvy škol reagovat.
Odložením důchodové reformy by se podle odborů jeden z požárů uhasil, dále by měl stát stabilizovat schodek veřejných rozpočtů na úrovni přibližně 120 miliard korun.
Vláda se zavázala, že bude snižovat schodky veřejných financí každoročně. V letošním roce chce Nečasův kabinet ušetřit oproti schválenému rozpočtu 23,6 miliardy korun, v příštím roce oproti výhledům 42 miliard korun. V roce 2014 by chtěla vláda ušetřit 84 miliard korun navíc oproti schváleným výhledům. Materiál, který předložil ministr Kalousek na pondělní poradu ekonomických ministrů, se má stát terčem politické diskuse, ministerstvo u jednotlivých kroků doufá v konsenzus mezi politickými stranami.