Koloděje nad Lužnicí leží dva kilometry severně od Týna nad Vltavou.
Dominuje jim velký barokní zámek, na prodej je zde ale jiná zajímavá stavba – bývalá šlechtická vila baronky Kocové.
Budova stojí na břehu řeky Lužnice v centru obce a od okolních budov je oddělena malým neudržovaným parkem. Jedná se o dvoupodlažní podsklepený objekt, na jehož fasádě zaujmou především štukové reliéfy kolem oken a bohatá výzdoba na štítech obrácených k řece. V přízemí je chodba s dvanácti místnostmi, v patře pak dva byty 2+1 a osm dalších pokojů.
Stav budovy je ale v současnosti dost špatný. V interiérech je obnažené zdivo až do výšky dvou metrů a podlahy chybí úplně. Vila je určena k celkové rekonstrukci, kterou ale již současný majitel Vladimír Halama financovat nechce a nabízí budovu k prodeji. Cena je 2,95 milionu korun.
Veselá vdova s erbem
První zmínka o obci „Kaladý“ je z roku 1295. Až do poloviny šestnáctého století se zde ale uvádí pouze přívoz a krčma. Teprve za Čabelických ze Soutic byly kolem roku 1550 Koloděje připojeny k týnskému panství a roku 1567 v nich nechal Jan ze Soutic postavit nevelké šlechtické sídlo – dnešní zámek.
Jeho majitelé se často střídali, až ho v polovině 19. století získala baronka Terezie Kocová z Dobrše, vdova po hraběti Karlu Vratislavovi. Podle dobových portrétů to byla neobyčejně krásná žena a kronika zaznamenala, že také „sportu, najmě jízdy koňmo a radovánek milovná“.
Za dobu jejího devítiletého vdovství prožil kolodějský zámek velmi rušné období. Střídaly se zde návštěvy z řad významných šlechtických rodů i rakouské panovnické rodiny.
Nápadníků zámecké paní bylo mnoho, zvítězil ale až baron Jan Křtitel Schell-Bauschlott. Terezie poté předala zámek nejstaršímu synovi a na druhé straně řeky si roku 1865 nechala vybudovat luxusní vilu, do které se s manželem odstěhovala.
Penzion pro Leninova přítele
POPIS OBJEKTU
- *název - vila baronky Kocové místo - Koloděje nad Lužnicí kraj - Jihočeský adresa - č. p. 70 typ - šlechtická vila stav - chátrající využití - žádné kult. památka - ne vlastník - Vladimír Halama cena - 2,95 milionu Kč Vila vznikla v místech někdejšího zájezdního hostince, ve kterém působil legendární český loutkář a „otec Kašpárka“ Matěj Kopecký. Odehrál zde dokonce i své poslední představení, po kterém roku 1847 zemřel. Po roce 1895 vlastnila vilu německo-ruská rodina, která zde provozovala letní penzion pro ruské porevoluční emigranty. Místo navštěvoval mimo jiné i vynálezce Alexander Stěpanovič Popov nebo známý spisovatel a revolucionář Jevgenij Nikolajevič Čirikov – bývalý přítel Lenina, který však marxistickou ideologii později zavrhl a stal se zapřisáhlým nepřítelem bolševismu. Penzion nebo sídlo menší firmy**
Stavba sloužila původnímu účelu až do konce druhé světové války. Poté byla upravena na byty a poštu. Do údržby se ale téměř neinvestovalo a bývalá luxusní rezidence postupně zchátrala až do dnešního nelichotivého stavu.
V budoucnu by opět mohla sloužit jako penzion nebo sídlo menší firmy. Na přilehlém pozemku je možné vybudovat až dvacet parkovacích míst.