V případě, že britský parlament podpoří předjednaný text dohody o spořádaném britském odchodu z EU, je krátký odklad brexitu možný, myslí si předseda Evropské rady Donald Tusk. V reakci na dopis s žádostí o odklad brexitu z 29. března na 30. června, ale Tusk upozornil, že tento navržený termín vytváří sérii otázek právní a politické povahy.
O věci podle něj budou ve čtvrtek jednat na summitu šéfové států a vlád ostatních 27 zemí unie. Z Tuskových slov před novináři bylo zřejmé, že šéf vrcholných unijních schůzek nepočítá s přímým potvrzením žádosti britské premiérky už ve čtvrtek.
Tusk totiž uvedl, že pokud bude už dvakrát odmítnutá dohoda v příštích dnech v britském parlamentu nakonec potvrzena, nepředpokládá svolání mimořádného summitu. Potřebné právní kroky k krátkému odkladu brexitu bude totiž podle něj možné udělat písemnou procedurou.
Věříte, že Velká Británie opustí Evropskou unii?
Předseda vrcholných schůzek EU ale také doplnil, že pokud to bude potřeba, nebude váhat a premiéry a prezidenty společenství do Bruselu pozve na zvláštní jednání ještě v příštím týdnu. „V této chvíli mimořádnou Evropskou radu nepředpokládám,“ poznamenal.
Tusk krátce před svým vystoupením pro tisk hovořil s britskou premiérkou Theresou Mayovou telefonicky. Jeho pohled je také důsledkem konzultací s šéfy států a vlád zemí EU, které vedl v minulých dnech.
„I když se zdá naděje na konečný úspěch křehká, dokonce iluzorní, a i když je únava z brexitu stále viditelnější a oprávněnější, nemůžeme do poslední možné chvíle přestat hledat pozitivní řešení,“ poznamenal Tusk v krátkém vystoupení, po němž nepřipustil novinářské otázky. Zopakoval také, že není možné znovu otevírat text předjednané dohody o brexitu.
Čtěte esej O šimpanzích a želvách
Pokud to pomůže schválení dohody o vystoupení v britské sněmovně, nemělo by podle něj pro 27 zemí EU být naopak problémem vyhovět další žádosti, kterou Mayová ve svém dopisu zmínila. Tou je formální potvrzení dohody mezi ní a předsedou Evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem ze Štrasburku ohledně dočasného charakteru takzvané irské pojistky.
Unie dosud na nejrůznější zvraty v brexitovém dění reagovala s trpělivostí a dobrou vůlí, řekl Tusk. „Jsem přesvědčen, že i nyní nám, v tomto nejkritičtějším bodě, nebude stejná trpělivost a dobrá vůle chybět,“ dodal.
Even if the hope for final success may seem frail, even illusory, and although Brexit fatigue is increasingly visible and justified, we cannot give up seeking - until the very last moment - a positive solution. #euco
— Donald Tusk (@eucopresident) 20. března 2019
Tuskovo vystoupení v zásadě potvrdilo dnešní vyjádření několika diplomatů členských zemí i různých unijních činitelů k žádosti britské premiérky. Kritický pohled na žádost má podle nich například Paříž, námitky by prý mohly zaznít ale také z Madridu či Berlína. Na dopoledních jednáních prý právě Francouzi a Němci poměrně otevřeně hovořili o možnosti mimořádného summitu unie ve čtvrtek, či dokonce ještě přímo v pátek 29. března, tedy v samotný den brexitu.
Pro EU je problematické navržené datum odkladu. Znamená totiž, že v době voleb do europarlamentu bude Británie členem unie, nebude však hlasování pořádat. Evropská komise dnes upozornila na „politická i právní rizika“ termínu 30. června s tím, že bude možné zpochybnit legitimitu nového europarlamentu i jeho rozhodnutí, včetně klíčových, týkajících se složení nové Evropské komise či hlasování o rozpočtu.
Přečtěte si také: