Tendr na premiéra Do sněmovních voleb zbývá měsíc, průzkumy preferencí se v poslední době příliš nehýbají a v politických kuloárech se naplno rozjíždějí předběžná jednání o budoucí vládě. Překvapení ale nečekejte.
ČSSD i KDU-ČSL slovy svých volebních lídrů Lubomíra Zaorálka (řečeného Zao Ce-tung) a Pavla Bělobrádka (řečeného Neumřel Chcípl) připouští vládu s hnutím ANO. Vše tedy nasvědčuje tomu, že aktuální kabinet si svůj mandát prodlouží. Avšak s drobnými změnami. Premiérem už zřejmě nebude Bohuslav Sobotka, ale ani Andrej Babiš, který může klidně během příští vlády skončit za mřížemi.
V hnutí ANO proto právě probíhá neformální tendr na budoucího předsedu vlády. Vhodných kandidátů není mnoho. Mezi nejvážnější patří ministr životního prostředí Richard Brabec. Ato z několika důvodů. Ve svém resortu neudělal žádné vážnější chyby a je loajálním exzaměstnancem Agrofertu. Je navíc přijatelný i pro ČSSD a lidovce. Trojkoalice by podle aktuálních průzkumů získala pohodlnou většinu mezi 110 až 120 sněmovními křesly. A co bude dělat Andrej Babiš, pokud do konce roku nebude odsouzen? Hnutí ANO ještě stále hledá svého kandidáta na prezidenta - funkci se zbrusu čerstvou imunitou a i s praktickou pravomocí omilostnění. Včetně sebe sama.
Matějův Selský rozum
Šeptanda kolem pražského magistrátu nemá tak úplně pravdu. Matěj Stropnický a jeho Zelení od minulého týdne jedno volební téma mají. Motiv je sice trochu obehraný, ale na čas poslouží. Je jím Andrej Babiš, respektive promítání či spíše nepromítání filmu Selský rozum o devastaci českého venkova a krajiny, jehož se během tříletého natáčení stal Babiš se svým Agrofertem ústřední postavou.
Koproducent filmu - Česká televize - se rozhodl, že dokument už do voleb vysílat nebude. A ohradil se i proti tomu, aby byl film vysílán v rámci debat Zelených při jejich spanilých volebních jízdách po republice, s čímž souhlasili autoři díla. A Matěj může křičet. Film ale naráží už dlouho.
Když měl být vysílán v Sokolově, kde spoluvládne ANO, nejprve v divadle „nešla elektrika“, následně si ředitel gymnázia, kde měl být taktéž večer vysílán, uvědomil, že by tím porušil zákon. Útočiště nakonec našel v evangelickém kostele. Kostelů je po republice tolik, že kdyby se v nich promítalo, mohli by mít nakonec pěknou kampaň i lidovci.
Ježíšek z Ankary, v bříšku má uhlí, Němce i Armény
Nevinná zmínka českého prezidenta Miloše Zemana, pronesená pro pobavení plebsu v ostravských Vítkovicích o tom, že „jenom absolutní blbec projektuje elektrárnu a neověří si, jaké uhlí tam chce spalovat“, hrozí mít dalekosáhlou mezinárodní dohru.
Nedotkla se totiž jenom Jana Světlíka, jehož zbankrotované Vítkovice Power Engineering za projektem turecké elektrárny stojí a kterého Miloš Zeman nejdříve vyznamenal státním vyznamenání Za zásluhy o stát v oblasti hospodářství, aby ho poté krutě zhanobil. Podle Odposlechu, který s pomocí překladače monitoruje Radio Ankara, se totiž nejvyšším místům v Turecku podle všeho nelíbí implicitní pochybnost obsažená ve vyjádření českého prezidenta, že by snad nějaký díl viny mohl být na anatolském uhlí. „Jsme zplnomocněni prohlásit, že naše uhlí hoří, jak má, a jakékoli zpochybňování jeho kvality a složení je hrubým útokem, který se nezakládá na pravdě, a máme pro to důkazy,“ tvrdí Radio Ankara.
Diplomatické kruhy v obou zemích se horečně snaží zabránit vzniku zcela náhodné, absolutně nechtěné, ale hodně nepříjemné varianty. Krizový scénář totiž předpokládá, že by se Miloš Zeman mohl potkat někde na chodbě se svým tureckým protějškem v budově OSN krátce poté, co se tento pohádal s Němci a potřeboval si na někom uhasit žáhu. „Tedka uhlí, předtím Arméni, Zeman mu vleze do cesty, on ho náhodou pozná… ani seřezání tou hůlkou, co ukazoval Zeman na vašeho premiéra, nelze vyloučit,“ hrozí se kruhy.