Koneckonců na boji proti korupci si postavil politickou kariéru. Když se ale člověk zaměří na fakta, zjistí, že tento termín je pro premiéra spíše marketingový závoj. Oním faktem může být třeba vládní legislativní plán na příští rok. Chybí v něm některé protikorupční zákony, ke kterým se vláda sama zavázala v programovém prohlášení, návrh neobsahuje ani zákony, které podle současného plánu měla vláda stihnout už letos, ale dosud je nepředložila. Legislativní plán obsahuje pouze novelu zákona o státním zastupitelství či novelu rozpočtových pravidel, ale není přitom jisté, jak chce obě normy vláda pojmout. Abychom byli konkrétní, chybí zákon o veřejných zakázkách, zákon o finanční kontrole, který má ulehčit obcím od duplicitních kontrol, zákon o lobbování, novela zákona proti legalizaci výnosů z trestné činnosti, zákon o ochraně oznamovatelů korupce nebo novela zákona o finanční kontrole ve státní správě. No a abychom to měli komplet, Andrej Babiš zase vyhrál jako absentér, protože letos nejvíc chyběl ve sněmovně. Z více než 1480 hlasování za rok od ustavující schůze sněmovny hlasoval jen 533krát. Ještě tomu marketingu hnutí ANO někdo věří?
Národovec ústavním soudcem?
Prezident Miloš Zeman hodlá prosadit mezi členy Ústavního soudu ústavního právníka Aleše Gerlocha, který proslul tím, že chce do ústavy zakotvit definici českého národa jako „státotvorného národa“ a češtinu jako „státní jazyk“. Gerloch míní, že česká národní identita může být ohrožena, proto je třeba se cizáckým vlivům bránit přímo v základním zákoně.
Prezidentova kandidáta a oblíbence musí ale nejprve schválit Senát. Právě do Senátu Gerloch loni neúspěšně kandidoval. Podle informací Odposlechu byla kandidatura předstupněm právě pro nominaci na ústavního soudce. Během kampaně totiž Gerloch hlasitě prezentoval své národovecké a antimigrační názory, které jsou tak blízké Hradu. Přesto nemá Gerloch zdaleka vyhráno. I když předseda Senátu Jaroslav Kubera už se nechal slyšet, že má Zemanův kandidát v horní komoře dobré šance, proti je značná část senátorů včetně nejsilnějšího senátorského klubu Starostů a nezávislých, v němž jsou například i loňští prezidentští kandidáti Jiří Drahoš či Marek Hilšer. Proti Gerlochovi se stavějí také mnozí senátoři z klubu KDU-ČSL či ČSSD a také někteří nezařazení zákonodárci. Gerlochova nominace na ústavního soudce tak bude jednou z prvních velkých politických bitev nového roku.
Jak sebrat Hřiba
Krátce před vánočními svátky spadla pod stůl jedna pozoruhodná miliardová transakce. Podle zdrojů Odposlechu mělo dojít ke spojení společností JC Decaux a Bigboard pod francouzskou matkou a dohoda byla před podpisem. Jejím cílem bylo ukončit válku, kterou v Praze vedou dvě dominantní firmy na trhu venkovní reklamy často dosti nevybíravými prostředky. JCD byla v poslední době v defenzivě a ztrácela klíčové zakázky, například v Dopravním podniku, a dohoda s Bigboardem byla pro Francouze logickým krokem. Pro pařížské představenstvo byla pro změnu názoru podle zákulisních drbů rozhodující informace šéfa pražské pobočky Pavla Slabého, že má nové vedení Prahy včetně primátora Hřiba „pod palcem“ a vše se vrátí do starých dobrých kolejí a zase ten kšeft pojede jako v devadesátkách dobře namazaný stroj. Zda se jednalo o Slabého trik, který by byl v případě uzavření transakce ze hry, nebo začala houbařská sezona a Hřiba už patří sebrat, Odposlech fakt netuší. 9