Menu Zavřít

Odposlech

6. 5. 2019
Autor: Euro.cz

Vyjde to nastejno Korupce stála stejně jako dnes stojí antikorupce, povzdechl si jeden úředník, který měl na starost IT zakázku za 200 milionů korun. Když se dopočítal k tomu, že za administrování zakázky tak, jak to vyžaduje zákon o veřejných zakázkách a všechna ta opatření proto, aby se z eráru nekradlo, zaplatil externím subjektům 20 milionů korun, chytil se za hlavu. Je mi srdečně jedno, jestli ty peníze zmizí tam, nebo tam, aktivisté můžou být spokojeni, ale na počty to vyjde stejně. Dřív bývaly provize taky deset procent, děl úředník pragmaticky. Podle Odposlechu to ale tak úplně jedno není. Vyplacená provize totiž bývala zárukou toho, že se výběrové řízení dotáhne do konce a dílo zrealizuje. Komu by se také chtělo vracet peníze? Když ale chybí „motivační prémie“, tak se zakázka prostě zruší při sebemenším náznaku problému. A tak to taky dopadlo s tou naší zmiňovanou. Jen tu dvacku už nikdo nevrátí.

Spíš zákopníci než piráti

Nová pražská koalice dokázala obsadit pozice v městských firmách rychleji než kdokoli před ní. Tah na branku mají především Piráti, kterým vadí v Pražské plynárenské odboráři v křeslech, která by tak slušela právě jejich partajním zástupcům. Podle zdrojů Odposlechu jde skutečně o přeobsazení těchto míst a nikoli o zrušení, jak bývá občas prezentováno. Zachování placených míst v dozorčích radách pak bylo podle tohoto zdroje velmi významným argumentem pro zrušení Pražská plynárenská holdingu, který se měl stát mateřskou firmou všech městských společností, což by je odstřihlo od přímého vlivu magistrátních politiků a na jimi nyní čerstvě obsazovaná místa by si sedli profesionálové zaměstnaní holdingem. A aby toho nebylo málo, ani na takto dobytém území není klid na práci, jak potvrdil Odposlechu jeden manažer privátní firmy, kterému jeho pirátský známý nabízel pozici ekonomického ředitele pražského Dopravního podniku.

Invaze Ratajových

Předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže Petr Rafaj (ano, ten co se scházel s Jaroslavem Faltýnkem, protežoval Kapsch a policisté mu ze šatníku vytáhli dva miliony v bankovkách) není jediným známým nositelem svého jména. Zajímavou kariéru dělá ve Všeobecné zdravotní pojišťovně také jeho dcera Petra Rafajová.

Navzdory mladému věku a nedlouhé profesní praxi se v lednu roku 2016 stala šéfkou oddělení IT v největší zdravotní pojišťovně. Později byla povýšena a stala se náměstkyní ředitele VZP ČR pro informatiku.

Dlužno dodat, že neprůhledné zadávání IT zakázek v pojišťovně bylo v minulých letech opakovaně středem zájmu médií i vyšetřovatelů. Podle zdrojů Odposlechu kolují zvěsti, že se zde zakázky podivně přidělují dodnes. VZP si proto nechala zpracovat externí audit zakázek na IT služby, ale jeho výsledek nyní odmítá zveřejnit.

bitcoin_skoleni

Další problém, který angažmá talentované dcery generuje, je konflikt zájmů. VZP patří mezi instituce, které by antimonopolní úřad měl kontrolovat obzvlášť důkladně. Před rokem 2015 skutečně ÚOHS dal pojišťovně řadu pokut za neprůhledné zadávání zakázek či nákup očkovacích látek. V posledních letech je takových případů minimum. VZP evidentně přijala nápravné opatření. 9

  • Našli jste v článku chybu?