Menu Zavřít

Odposlech

20. 5. 2019
Autor: Euro.cz

Nech brouka sníst Kolem změn v zákoně o potravinách bývá veselo často, tentokrát však legrace překonává obvyklou mez.

O různých broucích, larvách a červech se stále častěji mluví jako potravinách budoucnosti a na nové stravovací zvyklosti je potřeba připravit nejen žaludky Čechů, ale i legislativu. Aktuální návrh novely z dílny ministerstva zemědělství tak poprvé počítá hmyz mezi potraviny a zařazuje je hned za maso z krokodýla.

Pro vegany je dobré vědět, že se jedná o potravinu živočišného původu a brouky tedy nelze zaměnit se zeleninou. Ovšem pozor, v případě pečiva vyrobeného z drceného hmyzu a dalších surovin se už jedná o potravinu smíšenou, jak vysvětluje důvodová zpráva.

Ta vnáší pořádek i do dalších chuťovek. V případě sušených brouků jde o „hmyz určený k lidské spotřebě“. Insekt v oleji je zase potřeba chápat jako „výrobek získaný zpracováním hmyzu“, přičemž „výrobek získaný dalším zpracováním zpracovaného výrobku z hmyzu“ představují třeba sušené a namleté larvy, tedy mouka. Hlavně když nám bude chutnat.

Baron Prášil staví solární megapark

Neznámá britská společnost, kterou vede chlapík jménem Edward Siciliano, oznámila, že půjčí 897 milionů eur na stavbu solárních elektráren o výkonu 680 megawattů na území hlavního města Prahy. Zní to jako informace z Rádia Jerevan, ale tiskovou zprávu s tímto oznámením opravdu firma Legion Finance Trade se sídlem v Londýně vydala.

Partnerem na české straně mají údajně být firmy ze skupiny EPH miliardáře Daniela Křetínského. Mluvčí EPH Daniel Častvaj v reakci na tuto informaci uvedl, že se jedná o opožděný aprílový žert, nebo o pokus o podvod. Žádný záměr osázet všechny pražské střechy solárními panely totiž neexistuje. Podivní Britové do projektu „zapojili“ dokonce i ČSOB, která má údajně pojistit možná politická rizika.

Nic proti střešním solárním elektrárnám. Ale jen pro představu: běžná domácí pětikilowattová fotovoltaika zabere plochu 30 metrů čtverečních. Pro zmíněných 680 megawattů bychom potřebovali 136 tisíc takových elektráren a plochu čtyř milionů metrů čtverečních.

Prostě to spustíme

Aňácké trio Vildumetzová, Ťok a někdejší ministr obrany Stropnický přišlo těsně před parlamentními volbami v roce 2017 se skvělým nápadem. Během vrcholící kampaně v Karlovarském kraji oznámili, že společně s armádou v regionu rozjedou novou vojenskou školu. Na potměšilý nápad, pro který vojsko nemělo žádné analýzy, se po volbách zapomnělo, jenže poslankyně a hejtmanka Jana Vildumetzová si o Vánocích uvědomila, že sliby se maj’ plnit. A tak armáda bez jakékoliv přípravy skutečně v Sokolově chtěla jednu vojenskou třídu od září 2018 otevřít. Přijímačkami však prošli jen dva zájemci a byl konec. Bezvadný nápad ovšem na konci loňského roku kraj zase vrátil do hry a obrana tvrdila, že tentokrát vše proběhne líp, a když se udělá dostatečná reklama (v médiích Agrofertu), otevření oboru v září 2019 nic nebrání.

Jenže zase nic nebude.

Prvním kolem přijímaček tentokrát prošli přesně tři zájemci z celkových dvaceti.

Náboráři se teď narychlo snaží sehnat další děti, aby alespoň to druhé kolo dopadlo líp a hnutí ANO se mohlo pochlubit, že plní sliby a v kraji otevřelo vojenskou školu.

bitcoin_skoleni

Nekecáme, makáme! •

  • Našli jste v článku chybu?