Zástupci opozičních stran, zejména šéf pražské ODS Tomáš Portlík a vlivný zákulisní hráč hnutí ANO Radomír Nepil, se intenzivně snaží přesvědčit TOP 09 a jejího šéfa Jiřího Pospíšila, aby koalici položil. Není to ani tak těžké, jelikož Pospíšil se v koalici se spíše levicověji naladěnými Piráty a Prahou sobě Jana Čižinského rozhodně necítí ve své kůži. ODS a ANO navíc Pospíšilovi nabízejí post primátora.
Pospíšil by v takovém případě musel uvolnit své křeslo v europarlamentu místopředsedovi STAN Radimu Sršňovi. Jenže podle informací Odposlechu panuje v TOP 09 velká obava z takového kroku, a to zejména kvůli spolupráci s ANO. Navíc Pospíšil jako člověk, který není v koaliční radě, teď může konkurenční Piráty snadno kritizovat a stavět se před voliči do pozice obránce tradičních pravicových hodnot a sedět přitom na teplém místě v Bruselu (viz kauza elektroměry). Zatím to tedy vypadá, že koalice nepadne, ale vlivné zdroje blízké pražské politice tvrdí, že Pospíšil má čas na rozmyšlenou maximálně do podzimu tak, aby v nové koalici ještě vůbec stačil něco prosadit.
BIM do hlavy
Vláda spouští po vzoru soukromého sektoru ambiciózní projekt se zkratkou BIM. Krátce řečeno jde o stavařské softwarové prostředí (hlavní součástí je 3D model stavby s charakteristikou použitých nebo navržených komponentů), do nějž mohou přistupovat všechny zainteresované strany a úřady. Výhodou je urychlení přípravy stavby a následně lepší přehled ojejí údržbě. Vláda se rozhodla od roku 2022 budovat všechny velké veřejné stavby, tedy dálnice, železnice či nemocnice právě s projektem BIM. Úsporu očekává v miliardách korun ročně. Jenže sotva se projekt začal rýsovat, ukazuje se jako klasická dojná kráva. Vznikají stohy analýz a dokumentů, přičemž některé jsou jen draze zaplacené kopie už jednou vydaných dokumentů. Odposlech má k dispozici dva takové. Například dokument Letiště Praha dostupný v příloze v otevřeném registru na internetu pod názvem „Pravidla pro tvorbu, předání a užívání informačního modelu BIM protokol“ je naprosto shodný se stejnojmenným dokumentem, který si nechala vypracovat státní agentura ČAS. Jen ČAS ho měl podle všeho o pár měsíců dříve. Stejně tak se Státní fond dopravní infrastruktury bůhvíproč chlubí překladem dokumentu Pensylvánské univerzity z roku 2011.
Některé věci se zkrátka nikdy nezmění.
Rohlík pro Babiše
Rozloučit se s potravinářskými výrobky Andreje Babiše není jednoduché. Jsou totiž zřejmě tak dobré, že na nich vzniká závislost. Své o tom ví jeden velký český maloobchodní řetězec, který se oto v minulosti pokoušel, avšak pak uznal, že potraviny z holdingu Agrofert bude prodávat dál kvůli jejich neoddiskutovatelné kvalitě.
A jelikož se historie ráda opakuje, tak i internetový obchod Rohlík se po halasném vychloubání, že z prodeje stáhne všechny výrobky z holdingu Agrofertu, rozhodl v prodeji oblíbeného sortimentu pokračovat dál. Čestnou výjimkou je toustový chleba z proslulých dotačních a inovačních pekáren Penam, který skutečně z nabídky zmizel. Tak aspoň, že „tousťák“ si můžeme koupit bez morálních dilemat.