Menu Zavřít

Odposlech

16. 12. 2019
Autor: Euro.cz

Všechno to hodíme na ČEPS Na českém energetickém trhu je už dlouho každému jasné, že energetický zákon potřebuje zásadní změnu. Po měsících debat a handrkování mezi státem a jednotlivými hráči se rozhodlo, že se změna odkládá. Nejdříve přijde na řadu jen takzvaná malá novela řešící nejakutnější problémy. Všechny ostatní se posunuly do budoucna, konkrétně na zbrusu nový energetický zákon, který se stát rozhodl slavně sepsat.

S tím ale vyvstal problém, kdo vlastně nový zákon sepíše. Na ministerstvu průmyslu sebekriticky zapřemýšleli, vědomi si své vlastní nekompetence a neschopnosti téměř cokoliv dotáhnout do konce, a dospěli k názoru, že je to třeba na někoho hodit. Vzpomněli si, že pod resort spadá i relativně dobře fungující státní správce přenosové soustavy ČEPS. A tak úkol sepsat novou legislativu dostali inženýři z přenosovky.

Což o to, ti jistě mají nejlepší přehled o potřebách vedení velmi vysokého napětí a na podobě normy by se tak jako tak podíleli. Jenže energetický zákon není jen o elektřině, ale také plynu, teplu a řadě dalších věcí, které s dráty nijak nesouvisejí. A tak zatímco v ČEPS se seznamují s doposud nepoznanými substancemi, na ministerstvu si mnou ruce nad šalamounským rozhodnutím.

Nejněmečtější Němci

V Německu vzniká nová třída těch nejlepších občanů. Poznáte je podle zeleného popisného čísla, kterým si ozdobili dům. Po poučení z historie ale tentokrát nebyla zvolena klasifikace na základě rasového klíče, ale klimaticko-ekologického postoje.

Už několik měst zavedlo bodový systém, kterým uvědomělost svých obyvatel hodnotí. Třeba domácnost z bavorského Vilshofenu, která prokáže, že nevlastní vůz se spalovacím motorem, získá dvacet bodů. Další plusové body jsou za nízkou spotřebu energií, vlastnictví elektromobilu, fotovoltaické elektrárny nebo využívání MHD. Vytoužené zelené číslo pak získá ten, kdo nasbírá 150 bodů. Jako bonus dostane poukázku na nákup stromu v hodnotě 50 eur.

Pokud vám to připomíná bodování občanů v komunistické Číně, nejste sami.

I za západní hranicí toto srovnání často zaznívá. Naštěstí v Německu se body za klimaticko-nepřátelské smýšlení zatím nestrhávají, což je ale asi tak jediný rozdíl.

Markéta v plotě

Nová předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová sice po svém zvolení na listopadovém sněmu strany září sebevědomím, ale její pozice není zdaleka tak silná, jak to vypadá. Už na volebním sněmu zaznamenala první prohru, když byla zvolena méně delegáty, než se očekávalo.

bitcoin_skoleni

Podle zákulisních dohod, které jí pomáhal prosadit její největší spojenec, bývalý předseda strany Jiří Pospíšil, měla získat až 110 hlasů. Nakonec pro ni hlasovalo jen 96 delegátů, takže volbu předsedy vyhrála jen těsně. Další prohrou je nové složení vedení partaje. Z místopředsedů, které si přála, byl zvolen pouze jeden - Herbert Pavera. Zbylí místopředsedové mají blízko k bývalému šéfovi strany Miroslavu Kalouskovi, který si zvolení Pekarové předsedkyní nepřál. Právě zákulisní hry „kalouskovského“ křídla strany sehrály podle informací Odposlechu ve volbě místopředsedů důležitou roli. TOP 09 se sice navenek snaží působit jednotně, ale z volby nových činovníků je zřejmé, že si hlavní spojenec Pekarové Jiří Pospíšil ajejí hlavní odpůrce Miroslav Kalousek rozdělili stranu i vliv. Pospíšil sice po sněmu v kuloárech prohlašoval, že „jsmezapíchli vlajku na vrchol a vylezli na Mount Everest“, ale předsedkyně strany zůstane ve vedení sama „jako kůl v plotě“. •

  • Našli jste v článku chybu?