Vzájemná bratrská pomoc Na sněmovní půdě se před několika dny odehrálo zajímavé představení.
V hlavní roli byl šéf hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomio Okamura. Vystoupil na semináři pro poslance i širokou veřejnost nazvaném Mýty o Rusku. Už poněkolikáté ho v české dolní komoře pořádal Institut slovanských strategických studií. Okamura poreferoval o ruských dějinách posledních 100 let. Odhalil pravé příčiny Velké říjnové socialistické revoluce, popsal osud spisovatele Jaroslava Haška, válku v Afghánistánu či „současnou islámskou invazi“. „Celé století bylo tvořené propagandou západních zemí proti Sovětskému Rusku a později Ruské federaci,“ uzavřel plamenně.
Další protiruské propagandě se prý ubráníme jen zavedením „závazného etického kodexu pro média a orgánu, který by řešil jeho porušování“. To by se jistě zamlouvalo jeho ideovému souputníkovi Miroslavu Sládkovi, který v takovém cenzorském Českém úřadu pro tisk a informace pracoval před listopadem 1989. Ale i Okamurova hostitelka a vedoucí pořadatelského institutu Radmila ZemanováKopecká
přitom pokyvovala hlavou. Redakce Odposlechu zjistila, že jde o prodlouženou ruku někdejšího šíbra české politiky Miroslava Šloufa, který za vznikem slovanského institutu financovaného z ruských peněz stojí. Kromě Zemanové a Šloufa institut před dvěma lety založili také někdejší místopředseda strany zemanovců Vladimír Hönig s poradcem Miloše Zemana a komunistickým velitelem tankové divize Zdeňkem Zbytkem, který v listopadu 1989 vyzýval k „bojové pohotovosti“. Duo Okamura–Šlouf ale není radno podceňovat. Stejně jako dostal Zemana na Hrad, může starý strýček Šlouf z Okamury udělat třeba ministra. V zájmu bratrské pomoci.
Buďte všichni borci!
Náměstek pražské primátorky a radní pro dopravu Petr Dolínek (ČSSD) zveřejnil na Facebooku, kterak jej revizor nachytal s propadlou opencartou.
A přidal i vypsanou pokutu. Šel ji tedy zaplatit a pořídil si Lítačku. „Jsem to ale náměstek pro dopravu, že?“ usmál se. Ze vzkazů mohl mít radost. Padala slova jako borec a další lichotky. Paní Květě dokonce jeho přiznání vrátilo důvěru v naše politiky. Odposlech má proto tip pro politiky: místo drahých kampaní zveřejněte svoje chyby. Máte na to právo. Ministr financí Andrej Babiš (ANO) by mohl přiznat, že podvodně vylákal dotaci, Bohuslav Sobotka (ČSSD) třeba, že prodal OKD za babku, ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) zase, že práskat ve správné chvíli je umění politiky, jeho kolega Martin Stropnický (ANO) například, že si na ministra obrany jen hraje… Pole možností je prakticky neomezené, úspěch zaručený.
Sociální Titanic
Sociální demokraté mají honičku, aby sehnali přes tři sta milionů pro advokáta Zdeňka Altnera, kterému zapomněli zaplatit, když pro ně kdysi získal Lidový dům. Vedení strany proto přemýšlí, že vypíše mimořádné členské příspěvky, aby se členové strany mohli na plody liknavosti svých šéfů složit jako na Národní divadlo. Stejnou taktiku zvolilo vedení partaje u byznysmenů. Delegace teď obcházejí spřízněné podnikatele s uctivou žádostí, jestli by jim ve finanční tísni nepomohli. Odposlech má v této souvislosti dvě rady. Osloveným doporučuje přečíst si vládní programové prohlášení, zejména všechny pasáže o výdajích v sociální oblasti. Řadovým sociálním demokratům pak vybrat si stranu, kterou vede někdo, kdo umí včas platit dluhy.
I vzhledem ke klesajícím volebním preferencím je ČSSD firmou, do které se nejen nevyplatí investovat, ale není moc výhodné v ní ani zůstat. Kdoví, na co její šéfové ještě zapomněli.
Lenin žije
Andrej Babiš neúnavně maká, i když na něj jeho koaliční kolegové dělají podrazy a chtějí zkoumat, jak to bylo s dotacemi na Čapí hnízdo. Před pár dny například svolal poradu členů dozorčích rad všech státních firem.
Vysvětlil jim, v jak těžké době žijeme, a některé účastníky překvapil konstatováním, že pro řešení současných úkolů není demokracie tím nejlepším zřízením. No, asi má pravdu, když chce řídit stát jako firmu. Andrejovu firmu. Už Vladimír Iljič připomínal soudruhům, že demokracie končí u bran závodu.