Menu Zavřít

odposlech

2. 5. 2016
Autor: Euro.cz

Zlatý Motejlek uletěl Miliardář Ondřej Tomek přišel o jednu ze svých nejefektivnějších investic, kterou bylo 34 procent v ekonomickém webu Motejlek.com. Mirek Motejlek odepsal svůj majoritní podíl a odešel. Tomek samozřejmě není schopen web provozovat. Důvodem rozchodu jsou podle Odposlechu ostré spory o peníze, které slušně zisková firma vydělávala. Tomkovi jich bylo stále málo a majoritní akcionář se mu zdál příliš rozhazovačný, a tak spustil silné obstrukce kvůli nakládání s majetkem společnosti. Motejlek mu nabízel odkup jeho podílu, ale Tomek ho ocenil na absurdně vysoké desítky milionů korun. Kdo chtěl moc, nemá nic. A Tomek kromě několika milionů ročně na dividendě přichází o mnohem více. Vzhledem k tomu, že projevuje podobný přístup k spoluinvestorům a managementu i v dalších společnostech, kde vlastní podíl, je tahle široce sledovaná událost s Motejlkem důvodem, proč přichází o pověst člověka, kterého chce mít majitel nadějného startupu za parťáka. A to může bolet.

Singer & Co.

Guvernér České národní banky Miroslav Singer se před vypršením mandátu probírá z intervenčního omámení a obává se průšvihu na tuzemském hypotečním trhu, protože ceny nemovitostí prudce rostou a hrozí, že se nafukuje cenová bublina.

Jak se svěřil redakci Odposlechu jeden vysoce postavený bankéř, dojde už příští rok ke zvýšení úrokových sazeb, což lidé pocítí na splátkách hypoték. Bankéři se obávají, že neplatičů bude opravdu hodně, protože už teď mnoho z nich splácejí jen tak tak. Jak tedy zabrzdit přehřátý hypoteční trh a zatrhnout bankám, aby tolik půjčovaly

Singer a spol. zvažují, že nařídí bankám, aby půjčovaly jen menší díl kupní ceny. Hovoří se dokonce o tom, že to má být maximálně šedesát procent hodnoty nemovitosti. Kdyby najednou cenová bublina praskla, mohlo by to banky zachránit před vysokými ztrátami. Další možnost, o které se uvažuje, je nařídit bankám, aby navýšily kapitál nad rámec evropské regulace. To by ale pro banky bylo drahé, protože by musely kapitál někde sehnat. Na druhé straně by to také mohlo krýt případné ztráty. „Každopádně to bude tóčo,“ slibuje bankéř ze staré školy.

Konec placených manželů

Šikovní chlapíci, pro které je hračka dotáhnout kohoutek, přivrtat poličku a kteří si na vrtačce a bedně s nářadím vybudovali živnost, možná přijdou o živobytí. Znelíbili se totiž profesnímu cechu, Asociaci malých a středních podniků a živnostníků, která se snaží bránit své kvalifikované a řádně vyučené členy­řemeslníky a zařadit je mezi chráněné druhy. Připravuje proto návrh nového živnostenského zákona, který by měl takzvaným hodinovým manželům jejich podnikání znepříjemnit. Do konce roku budeme znát konkrétní opatření, a pokud všechno půjde podle plánu asociace, tak se Česko v roce 2019 rozvede s manžely, kteří za úplatu zvládají obhospodařovat více domácností najednou.

bitcoin_skoleni

Jak si zbyli

Když si staronová vládní koalice odhlasovala novou vládu, ulevilo se asi nejen jejím členům. Kámen spadl ze srdce i mnohým opozičníkům, kteří se nechtěli zaplést s primátorkou Krnáčovou, jejíž nevalná popularita u Pražanů je prý základem jejich budoucího úspěchu v příštích volbách. Jak sdělil Odposlechu jeden ze zastupitelů ODS, „Faltýnek (poslanec ANO pověřený Babišem k dohodnutí nové pražské rady – pozn. red.) klečel na všech našich zastupitelích a sliboval hory doly, jenže spoluprací s Krnáčovou by ODS v Praze skončila“. A podobné zvěsti přicházely i z tábora TOP 09.

  • Našli jste v článku chybu?