Menu Zavřít

Odposlech

25. 7. 2016
Autor: Euro.cz

Zaplať, nebo řeknu, že jsme kámoši Černokněžníci pražského byznysu aktivní především v dobách, kdy na pražském magistrátu vládl Pavel Bém, jsou po krátké odmlce zpět. A opět vydělávají na státních či městských zakázkách. Jen trochu změnili styl, respektive ho upravili tak, aby odpovídal aktuální situaci. Časy, kdy se jim dařilo za rozumné výpalné zajistit zájemcům, aby vyhráli v tom či onom tendru, jsou už dávno pryč. Ti správní úředníci z hodnotitelských komisí jsou buď dávno na dlažbě, nebo mají strach a jméno černokněžníků taky už nenese ten správný punc kvality. I když…

Vlastně jen stačí změnit taktiku. Po novém to funguje následovně. Na pražském magistrátu nebo někde jinde se vypíše nějaký velký tendr. Černokněžník si vytipuje dva tři možné vítěze a vyrazí na zteč. „Jestli mi nezaplatíte nějaké peníze, všude rozhlásím, že jdu do tendru s vámi,“ řekne. A světe, div se, ono to prý funguje. Hodně aktivní jsou prý především byznysmeni s novými a poněkud podivnými přezdívkami, třeba Kamarád od Ženevského jezera, nebo Ten, který ani neumí pořádně přejet Vietnamku a další.

Ve stejném dresu

Barvitá postava pražské komunální politické scény, Petr Hulinský (ČSSD), má nový džob. Bývalý pražský radní, který si uměl přivydělávat v městských společnostech, později náměstek ministra školství Marcela Chládka, začal pracovat u nejsilnějšího muže ČSSD, ministra vnitra Milana Chovance jako jeho politický náměstek. Je to více než příznačné. Oba pány pojí kromě stranické legitimace ještě jedna vazba.

Pracovali – případně pro ně stále pracují lidé z jedné z nejvlivnějších PR agentur v zemi, Bizon & Rose. Zatímco o PR radách Chovancovi se obecně ví, Hulinský umí žít ve stínu a o jeho kontaktech se nevědělo. Agentura je zajímavá nejen svými radami politikům, ale i nedávnou žalobou na ministra ž nancí Andreje Babiše nebo tím, že zmínka o ní „záhadně“ zmizela z rozhovoru Radima Jančury publikovaného na webu aktuálně.cz, aby se po nátlaku části vzbouřené redakce znovu objevila. Holt když politik mění úřad, neznamená to ještě, že mění svoji stáj.

Křetínský krouží kolem Economie

Šéf Energetického a průmyslového holdingu Daniel Křetínský zůstává při chuti i v oblasti médií, kde společně se svým byznysovým souputníkem Patrikem Tkáčem ovládá mediální koncern Czech News Center, pod nějž spadají bulvární deníky Blesk a Aha!, deník Sport nebo například časopis Reflex. Po nákupu části Mladé fronty (vydává týdeník Euro) nyní Křetínský krouží kolem vydavatelství Economia, do jehož portfolia patří Hospodářské noviny nebo čerstvě „názorový“ týdeník Ekonom, který nepřestává udivovat svou „odvahou myslet“.

Spekuluje se, že nabízí majiteli Economie – ž nančníkovi Zdeňku Bakalovi – sumu okolo 700 milionů korun.

Samotný Bakala přitom před osmi lety ovládl vydavatelství za přibližně 2,5 miliardy korun, které zaplatil za více než 88procentní podíl německé skupiny Verlagsgruppe Handelsblatt. Další stovky milionů dal na provoz vydavatelského domu. V případě prodeje vydavatelství Economia za částku okolo sedmi set milionů by přišel o zhruba dvě miliardy korun. Teď už dává smysl, proč Economia není na seznamu majetku, který se Bakala údajně snaží schovat do různých anonymních struktur.

S lidmi nepoletím

bitcoin_skoleni

Generální tajemník NATO, hlavní velitel jordánské armády a desítky dalších ministrů obrany. Ti všichni se minulou středu sjeli do amerického Marylandu na zasedání mezinárodní koalice bojující proti takzvanému Islámskému státu. Pozvánku od svého amerického protějšku Ashtona Cartera dostal i Martin Stropnický, ale raději zůstal doma. I proto, že by z Prahy musel letět komerční linkou, což se mu prý opravdu nechtělo.

Vojenský byznysjet pro politiky – Challenger CL 601 – totiž musel na servis do Německa a jiná šance, jak se dostat do USA, nebyla. Vládní airbusy kvůli olympiádě neustále pendlují mezi Prahou a Riem a vrtulová CASA je příliš pomalá a spíš než vojákům teď slouží pražské zoo. Pro Stropnického lze mít pochopení, každý prostě není tak zaťatý populista jako Andrej, aby se kvůli voličům trmácel ekonomickou třídou.

  • Našli jste v článku chybu?