Zbloudilý pionýr Komunisté vyslali o letních prázdninách do veřejného prostoru svého nejmladšího člena, devatenáctiletého studenta politologie Filipa Zachariáše z Vyškova.
Nadějný komunista ale vedení strany příliš nepotěšil. Svůj první text sice nazval Práce je základem života, ale jeho obsah by se dal nazvat v řeči zkušených soudruhů jako reakcionářský. Nedávný maturant Filip si totiž dovolil práci oslavovat trochu jinak, než bývalo u soudruhů zvykem. „Dnešní společnost je trochu jiná, než ji zažili naši předkové. Máme možnosti poznávat svět, vstřebávat informace a studovat obory, o kterých mnohdy naši rodiče pouze snili,“ básní o kapitalismu rudý junior. „Nejen v naší republice, ale i studia v zahraničí rozšiřují obzory všem, kteří chtějí získat co nejširší možnosti v rámci svého uplatnění,“ rouhá se Filip, který bude za KSČM na podzim kandidovat do jihomoravského zastupitelstva. Mladý pionýr se evidentně musí ještě hodně učit, aby pochopil, že tyto buržoazní možnosti správného socialistického člověka jen kazí.
Komárek for president
Poslanec a bývalý dlouholetý komentátor deníku Dnes Martin Komárek se dosud zcela nevzdal myšlenky kandidovat příští rok na českého prezidenta. Tato ambice ho koneckonců nejvíc motivovala k tomu, že před třemi lety vstoupil do politiky jako jedna z hlavních tváří Babišova hnutí. O tom, že se stane prezidentem, mluvil mezi pražskými novináři už před několika lety. Málokdo ho ale tehdy bral vážně.
Jeho sen měl splnit právě Andrej Babiš. Jenže Komárkova pozice v ANO po úspěšných sněmovních volbách v roce 2013 výrazně oslabila, stal se spíše maskotem a s podporou hnutí v prezidentských volbách už rozhodně nemůže počítat. S tím se však nehodlá smířit. Těší se přitom velké podpoře zejména u své ženy Petry, bývalé punkerky. Právě ona ho podle informací Odposlechu nejvíce motivuje k tomu, aby se o Hrad ještě pokusil.
Petra Komárková se díky svému muži stala zastupitelkou za ANO v Praze 5 a teď by ráda byla první dámou. Počítá proto manželovi vystoupení ve sněmovně a analyzuje je tak, aby měl budoucí kandidát ten nejlepší předvolební servis.
Útěchou pro českého voliče může být Komárkovo ujištění, že sám sebe prý nepovažuje za zcela normálního – podle svých slov trpí schizofrenií. A to už od dob, kdy psal v komunistickém tisku oslavné ódy na Gottwalda, a přitom miloval Reagana.
Džihád pokračuje
Svatá válka Roberta Šlachty nekončí.
Zatímco se pro něj v tichosti chystá post náměstka na Celní správě, nelení ani jeho bývalý podřízený – šéf ostravské expozitury ÚOOZ Jiří Komárek, kterému naopak místo u celníků zatím nevyšlo. Minulý týden na Generální inspekci bezpečnostních sborů (GIBS) podal trestní oznámení na policejní špičky a obvinil je ze sabotáže.
Jenže GIBS by se zjevně měla zaměřit i na samotného Komárka a jeho souvěrce, protože i on sám zřejmě vyznává poněkud netradiční formy sdílení informací. Nasvědčuje tomu mimo jiné schůzka v Ostravě z předminulého týdne. Komárek se podle informací Odposlechu v jednom podniku v ostravské Stodolní ulici sešel s několika bývalými kolegy, stále působícími v ÚOOZ, s šéfem ostravské expozitury ÚOOZ Danielem Valouchem, jeho zástupcem Vlastimilem Swierczynou a vedoucím expozitury ÚOOZ z Holešova Pavlem Schejbalem. Ladili spolu noty, jak po odchodu Roberta Šlachty a dalších velících důstojníků pokračovat v zatím nepříliš úspěšném tažení proti lobbistům a politikům.
Řešila se především operace Vidkun, při níž byl zatčen a následně propuštěn někdejší ministr vnitra Ivan Langer.
Důstojníci se u piva zabývali hlavně odposlechy ze zmíněné kauzy a tím, aby k nim měl Komárek jako civilista, který neustává ve své osobní válce proti korupci, přístup.
Klíčovým bodem byly především odposlechy Ivana Langera, které se ve sdělení obvinění Langerovu příteli Ivanu Kyselému, olomouckému hejtmanovi Jiřímu Rozbořilovi a policejním důstojníkům Karlu Kadlecovi a Radku Petrůjovi neobjevily. Vypadá to, že si je brzy přečteme v Lidových novinách.