Menu Zavřít

Odposlech

19. 6. 2017
Autor: Euro.cz

Klondajk v zemi Vinnetoua Peněz je v ekonomice hodně a potenciálně výnosných příležitostí málo. Co s tím? Pozoruhodnou tržní příležitost našli v J&T Bance. Velmi vysoké zisky (poznámka pro fajnšmekry: EBITDA marže se pohybuje okolo 60 procent) prý přináší výstavba a provozování kempů na chorvatském pobřeží. Slovenští a čeští dravci z finanční skupiny J&T se na chorvatském trhu uchytili před třemi lety, kdy získali majoritu ve Vaba bance. Později z ní vymetli retailové služby a zaměřili ji na investiční bankovnictví. Tedy mimo jiné na úvěrování a investování v oboru cestovního ruchu.

K pozemkům se není těžké dostat.

Chorvatské pobřeží je jak známo dlouhé a členité. Také zde krachuje poměrně dost firem a podnikatelů, kteří občas dávají bankám do zástavy vhodné pozemky. Pak už stačí postavit sprchy, záchody, vrátnici, přípojky k elektrické síti a je to. Případně nakoupit bungalovy pro náročnější klienty.

Klientelu tvoří hlavně postarší Němci, kteří cestují po Evropě v obytných vozech nebo s přívěsy. Za dvě osoby, stan a auto zaplatí v hlavní sezoně běžně okolo 50 eur za noc. A za týden strávený ve slušně vybaveném mobilheimu se v Chorvatsku účtuje okolo tisíc eur.

Všetci Francúzi nemakajú

Na svou francouzskou restauraci Paloma nedaleko Cannes je exministr financí Andrej Babiš náležitě pyšný. Podnik na francouzské Riviéře, do něhož už nasypal desítky milionů korun, získal po třech letech provozu dvě michelinské hvězdy a slézá se v něm mezinárodní smetánka.

Starosti však má Babiš s francouzskými zaměstnanci, kteří začali vlčit a v revolučním duchu „volnost, rovnost, bratrství“ se pokusili založit v Palomě odbory. Západní móresy si ale člověk, který svět kolem sebe řídí zásadně jako firmu, ani mezi talíře vnášet nenechá. „Všetky jsem je povyházel a teďtam pracujú už len Češi“ chlubil se nedávno Babiš. Nevadí. Mezinárodní hosté snad vedle chutného jídla zkousnou i horší přízvuk českých gastarbeitrů.

Vždyť jejich šéf se v češtině také občas přeřekne.

Třikrát Vitásková a dvakrát socani

Obávali jste se, že se z míst v pětičlenné Radě Energetického regulačního úřadu stanou pouhé „trafiky“ pro vysloužité politiky a úředníky? Pak se vaše obavy brzy vyplní.

Podle dobře informovaného zdroje Odposlechu zasednou v Radě ERÚ dva favorité vládní sociální demokracie a tři stávající místopředsedové úřadu spjatí s kontroverzní předsedkyní Alenou Vitáskovou. Teď ke konkrétním jménům. Zřejmě nejmenší odpor vyvolá jméno bývalého manažera a senátora za ČSSD Jiřího Bise; jeho největším handicapem je věk (76 let). Více rozpaků už přináší jméno druhého socanského favorita Vladimíra Vlka. Jedná se o bývalého poradce ministra průmyslu Jana Mládka s pověstí vlivného zákulisního hráče.

Co se týká druhé party, svůj vliv na úřadě si udrží první místopředseda Ivan Noveský a dva řadoví místopředsedové Vladimír Outrata a Jan Pokorný. Noveský je považován za oblíbence prezidenta Miloše Zemana. Jeho pověst však dodnes narušují informace o jeho podivných obchodech, které před zhruba deseti lety uzavíral na ministerstvu práce a sociálních věcí. Pro úplnost dodejme, že Jan Pokorný celkem nedávno z tábora oblíbenců paní předsedkyně vypadl. Vitásková Pokorného podle informací Odposlechu v jednom ze svých záchvatů vzteku odvolala z funkce místopředsedy. Jak to vČesku chodí, na funkce v Radě ERÚ kandidovali i větší odborníci, ale neuspěli. Ale víte, jak to funguje: bez politické podpory raději zalez do nory.

bitcoin_skoleni

Čínské ticho ve Florentinu

O pražské pobočce čínského bankovního kolosu Bank of China se dá říct leccos, ale rozhodně ne to, že by se tam dveře netrhly. Přepážky okázale zařízené pobočky jsou zavřené a nikde ani živáčka. Jen za sklem je možné uvidět tabuli s nápisem, že služby banky jsou „určené pouze pro korporátníklientelu“. Zájemce se pak má dostavit do třetího patra budovy D administrativního komplexu. Z mrtvolného ticha na pobočce je nicméně rozmrzelý partner investiční skupiny Penta Marek Dospiva, který chtěl, aby Florentinum pulzovalo. A to se rozhodně o kancelářích Bank of China říct nedá. Podobný ruch jako na pobočce navíc panuje v celé pražské Bank of China. Žádné velké transakce a úvěry se totiž nekonají. •

  • Našli jste v článku chybu?