Potřebuji stanovit odpovědného zástupce pro svou podnikatelskou činnost (konkrétně jde o vázanou živnost). Stačí mi však jeho konzultační činnost, respektive jakási supervize. Postačuje ale takové pojetí také zákonným požadavkům?
(Živnostenský zákon hovoří o „smluvním“ vztahu s nutností účasti odpovědného zástupce na provozování živnosti „v potřebném rozsahu“, což je dost volná formulace.)
Je možné, aby odpovědný zástupce nebyl podnikatelem placen, tedy aby se zřekl své odměny? Jak to koresponduje se „smluvním vztahem“ a co se jím vlastně rozumí?
M. Mráčková
Striktně technicky vzato, smluvním vztahem v daném případě by mohla být i ústní dohoda. Ovšem v praxi je možné se setkat s požadavky živnostenských i finančních úřadů na písemnou formu smlouvy s odpovědným zástupcem. Nejčastěji se přitom využívá smlouvy mandátní či takzvané nepojmenované smlouvy, která jako zvláštní smluvní typ není upravena právními předpisy.
Pokud jde o odměnu, v zásadě neexistuje zákonný požadavek na to, aby odpovědný zástupce byl za svou činnost placen, ani jaká by měla být výše případné odměny. Nicméně, jak samo o sobě již vyplývá z povahy věci (sankcionovaný závazek odpovědného zástupce nést odpovědnost za řádný výkon živnosti a podobně), je jen logické, že podnikatel se zástupcem takovou odměnu sjedná jako protihodnotu za zástupcovo riziko - byť i v symbolické výši. Taková odměna je pak pro podnikatele daňově uznatelným výdajem, respektive nákladem.
Mgr. Michal Sailer, daňový konzultant APOGEO Tax