Menu Zavřít

Odškodné za konec jádra: RWE a Vattenfall dostanou od Německa asi miliardu eur

23. 5. 2018
Autor: Quartl, Wikimedia Commons (CC BY-SA 3.0)

Německo odškodní energetické firmy RWE a Vattenfall za předčasné ukončení provozu jaderných elektráren. Počítá s tím spolková vláda, která dnes podpořila příslušný návrh novely zákona o jaderné energetice. Výše odškodnění zatím ještě není přesně stanovena, mohla by se ale pohybovat kolem jedné miliardy eur (25,7 miliardy korun).

Dnešní krok kabinetu navazuje na rok a půl starý rozsudek německého ústavního soudu, podle něhož vláda při ústupu od jaderné energetiky nepostupovala zcela v souladu s ústavou, a energetické firmy tudíž mají nárok na „přiměřené“ odškodnění. Jeho přesná výše má být známa v roce 2023, tedy po uzavření všech zbývajících jaderných elektráren.

O ústupu od jaderné energetiky do roku 2022, s nímž tehdy provozovatelé jaderných elektráren souhlasili, rozhodla původně už v roce 2002 vláda sociálních demokratů a Zelených vedená kancléřem Gerhardem Schröderem. V roce 2010 ale kabinet konzervativní unie CDU/CSU a svobodných demokratů (FDP) vedený Angelou Merkelovou prodloužil životnost jaderných elektráren až do roku 2036. Po neštěstí v japonské Fukušimě však vláda o rok později změnila názor a vrátila se k roku 2022, s čímž tehdy už provozovatelé nesouhlasili, především kvůli rychlosti změny.


Svéráz německé energetiky: Bavorsko je závislé na reaktoru, který za dva roky doslouží

Jaderná elektrárna Isar v Bavorsku, ilustrační foto


Spolkový ústavní soud v prosinci 2016 konstatoval, že vláda má právo rozhodnout o ústupu od jaderné energetiky. Zároveň ale musí odškodnit energetické společnosti, například za investice učiněné v dobré víře na základě rozhodnutí o prodloužení životnosti jaderných elektráren z roku 2010, které zvrat ve vládní politice v roce 2011 znehodnotil. Právě taková pasáž ale současnému zákonu o jaderné energetice chybí, a zákonodárci ho proto do 30. června musejí změnit.

V Německu je nyní v provozu sedm jaderných reaktorů. Odklon od jádra byl prvním krokem v transformaci energetiky. V budoucnu by se měl snižovat i význam uhlí pro výrobu elektřiny, páteří pro zásobování energií by se měly stát obnovitelné zdroje. Ty se loni na celkové výrobě elektřiny v Německu podílely z 33 procent. V roce 2035 by měly v zemi pokrývat 60 procent spotřeby, do roku 2050 by to mělo být 80 procent.

Vattenfall požaduje 4,4, miliardy eur. Čtěte více:

bitcoin_skoleni

Merkelová se má proč bát. Vattenfall se domáhá 111 miliard za překotný konec jádra

Arbitráž, ilustrační foto

Přečtěte si také:

Německo vrátí energetikům miliardy za zdaněné jaderné palivo

Švédský recept na zelenou budoucnost: Reaktory na 60 let a větrné turbíny

Německý manažer z Křetínského firmy věří na odklon od jádra

EPH jako most. Křetínský chce vykrývat období přechodu na zelenou energetiku


  • Našli jste v článku chybu?