Zemětřesení a následná vlna tsunami, které zničily část severního Japonska, výrazně zpomalí japonskou ekonomiku. Podle odhadů OECD klesne letos růst na 0,8 procenta. Příští rok ekonomika poroste o 2,3 procenta.
Foto: Profimedia.cz
Japonsko, které se vzpamatovává z nejničivější poválečné přírodní katastrofy, pocítí ekonomické dopady zemětřesení a následné vlny tsunami v letošním druhém čtvrtletí. Výkonnost ekonomiky by se podle odhadu OECD měla snížit o 2,5 procenta. Za celý letošní rok japonské hospodářství poroste ve srovnání s loňským rokem o 0,8 procenta.
Zpět na vlnu oživení, které signalizoval loňský růst ekonomiky o 3,9 procenta, najede Japonsko až příští rok. I díky výdajům na rekonstrukci postižených oblastí a investicím firem na obnovu poškozeného zařízení by měla ekonomika v roce 2012 růst o 2,3 procenta.
Hospodářské škody sice nejvíce postihly region Tohoku, jehož pobřeží zničila tsunami, nicméně dopad katastrofy pocítily i další oblasti. Zejména region kolem Tokia stále trpí řízenými výpadky elektrického proudu, což výrazně omezuje výrobu v tamních průmyslových podnicích. Nejpostiženější je automobilový průmysl. Kvůli výpadkům firem vyrábějícím automobilové díly v regionu Tohoku musí omezovat domácí i zahraniční výrobu například automobilka Toyota.
Celkové škody odhaduje japonská vláda na 3,3 až 5,2 procenta hrubého domácího produktu. OECD očekává, že vláda na obnovu postižených oblastí vyčlení do konce roku 2012 částku 5,6 bilionu jenů, což je 1,1 procenta HDP. Polovinu z těchto peněz utratí ještě letos. Tento odhad vychází z reakce vlády na poslední velké zemětřesení, které postihlo japonské město Kóbe. Tehdejší škody byly zhruba poloviční a vládní výdaje na obnovu dosáhly 3,2 bilionu jenů (0,7 % HDP).