Britská společnost Alcentra Limited nabídla za OKD 540 milionů korun, požadovala však, aby závod disponoval hotovostí ve výši nejméně 886 milionů korun a také veškerou další hotovostí vygenerovanou od 1. ledna 2017. OKD to uvedla v insolvenčním rejstříku.
„Jinými slovy, za jednu investovanou korunu by si Zbylí zájemci (Alcentra a Ben Oldman Partners) měli pořídit okamžitě hotovost (bez ohledu na další majetek) v hodnotě nejméně 1,6 koruny,“ napsal ve vyjádření výkonný ředitel OKD Antonín Klimša.
Společnost OKD, která je od loňského května v úpadku, při hledání strategického investora oslovila více než 220 firem. Ve finále dostala dvě závazné nabídky, poté ale OKD oznámilo, že žádná z nabídek nebyla taková, aby umožňovala schválení reorganizačního plánu a uskutečnění reorganizace. OKD se pak dohodlo se státem, že firmu za 80 milionů korun koupí státní podnik Prisko, kterému s útlumem dolů pomůže státní podnik Diamo.
Proti této dohodě se ohradila Alcentra, která uvedla, že zvažuje mezinárodní arbitráž. Napsala premiérovi Bohuslavu Sobotkovi (ČSSD), že částka 540 milionů korun, kterou konsorcium, jehož byla Alcentra součástí, nabídlo, byla výrazně vyšší, než jakou mohlo OKD očekávat.
Nulová nabídka
Právní zástupce OKD Petr Kuhn na to reagoval, že nominální výše nabídky Alcentry sice činila více než 500 milionů korun, nicméně skutečná výše nabídky s přihlédnutím k jejím podmínkám byla nula. Nabídka společnosti Prisko podle něj byla jedinou nabídkou, která umožňovala sestavit reorganizační plán a nabízí věřitelům nenulové uspokojení pohledávek.
„Sdružení (Alcentra a Ben Oldman) nebylo schopno doložit dostatek finančních prostředků k zajištění útlumu ani referenční projekty, které by zakládaly důvěru ve schopnost či zkušenost řídit a spravovat komplexní provozy zabývající se důlní činností,“ uvedl Klimša.
Čtěte více o sporu Američanů s OKD:
Američané chtějí zastavit prodej OKD. Za firmu prý nabízejí půl miliardy
Američané: Vedení OKD a insolvenční správce obrali věřitele o půl miliardy
Trhliny v prodeji OKD: státní zástupce se zastal odmítnutých Američanů
Nabídka Alcentry podle něj představovala spíše spekulativní finanční zájem, který by mohl vést ke konkurzu firmy nebo opakované insolvenci jejího nového majitele. Například financování útlumu se v nabídce předpokládalo z prostředků OKD, nikoliv z prostředků investorů.
Klimša uvedl, že sdružení investorů odmítlo poskytnout potvrzení o svých konečných vlastnících. Investoři informovali OKD, že nabyli podíl na dluhu společností New World Resources (NWR), jež je vlastníkem OKD, a ovládají pohledávky, které do insolvenčního řízení přihlásila Citibank. Tyto pohledávky celkem za více než deset miliard korun insolvenční správce popřel a jsou předmětem incidenčního sporu. Citibank zastupuje držitele dluhopisů vydaných NWR, OKD za dluhopisy ručila.
Klimša uvedl, že Alcentra svým dopisem porušila insolvenční zákon, podle kterého nikdo nesmí vyvíjet činnost směřující k přijetí či odmítnutí reorganizačního plánu. Nelze podle něj vyloučit, že Alcentra tak učinila se záměrem zmaření reorganizace nebo sjednání neoprávněné výhody ve prospěch některého z věřitelů. Reorganizační plán, a tedy i převzetí OKD státem, budou věřitelé schvalovat v červnu. Klimša uvedl, že OKD bude po Alcentře vymáhat náhradu za újmu, která mu jejím zásahem vznikla.
K tomu, aby objasnila veškeré skutečnosti týkající se nabídky společnosti Alcentra, vyzval firmu OKD státní zástupce Robert Hradišťan.
O situaci OKD si také přečtěte: