Menu Zavřít

OKD zatím nemá žádné nabídky na přímé úvěrové financování

25. 5. 2016
Autor: Petr Bergler, Euro

Vedení těžební společnosti OKD, kterou poslal soud do úpadku, zatím neobdrželo žádné nabídky na přímé úvěrové financování. ČTK to po dnešním jednání vedení firmy s insolvenčním správcem sdělil mluvčí OKD Ivo Čelechovský.

Společnosti dochází hotovost a hrozí, že například nebude mít na květnové výplaty. To by podle odborářů mohlo vyvolat protesty horníků.

„Vedení společnosti OKD ve spolupráci s insolvenčním správcem vyvíjejí maximální úsilí, aby zajistili finanční prostředky na úhradu mezd a profinancování výroby,“ sdělil po jednání mluvčí OKD Ivo Čelechovský. Varianty na využití možných externích zdrojů k těmto úhradám podle něj byly hlavními body dnešního jednání.

Insolvenční správce Lee Louda před jednáním ČTK řekl, že ohledně provozního financování těžební firmy OKD by mohlo být jasněji do konce týdne. „V tomto týdnu by se měly shromáždit nabídky na externí financování a my je budeme vyhodnocovat. Primárně samozřejmě to jednání vede OKD jako dlužník. Já jsem účasten těch jednání a případně samozřejmě i vyhodnocování těch nabídek,“ řekl Louda.

Podle Čelechovského obě strany konstatovaly, že vedení OKD prozatím žádné nabídky na přímé úvěrové financování neobdrželo. „V tomto kontextu ale eviduje tři indikativní nabídky, které by bylo možno k alternativnímu financování do budoucna využít a které vedení těžařské firmy i insolvenční správce musí nejprve velmi pečlivě zanalyzovat,“ uvedl Čelechovský. Využití uvedených nabídek by ale podle něj bylo časově náročné.

Insolvenční správce řekl, že už začíná s přezkumem pohledávek a zajišťováním majetku. Uvedl, že údajnou nabídku na odkup OKD, kterou učinila skupina v čele s finančníkem Pavlem Tykačem, zatím nemůže komentovat.

„K mému překvapení se to dozvídám z tisku. Budeme o tom jednat i s odbory, ale v podstatě ty parametry ani neznám,“ řekl Louda.

OKD na sebe podala insolvenční návrh na začátku května. Firma dluží více než 650 věřitelům přes 17 miliard korun, nedokáže své závazky splácet a její majetek nedosahuje hodnoty sedmi miliard korun. Krajský soud v Ostravě následně vyhlásil úpadek firmy.

Do insolvenčního řízení se už se svými pohledávkami přihlásilo přes 60 věřitelů, kteří po OKD chtějí celkem více než deset miliard korun. Ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD) tento týden uvedl, že svoje pohledávky u insolvenčního správce samozřejmě přihlásí i stát.

Insolvenční řízení může skončit reorganizací či konkurzem. Při konkurzu je zpeněžen veškerý majetek dlužníka a výtěžek si rozdělí věřitelé. V případě reorganizace, kterou navrhuje vedení OKD, společnost dál funguje podle reorganizačního plánu, který schvaluje věřitelský výbor i soud.

OKD zůstává v provozu, v dolech se dál těží uhlí. Firma má nyní zhruba 9800 kmenových zaměstnanců, 2500 dodavatelských a 200 agenturních pracovníků. Ztráta zaměstnání ale hrozí i dalším tisícům lidí v navazujících profesích.

O úpadku a případné záchraně OKD dále čtěte

MM25_AI

OKD škemrá o peníze u českých miliardářů

Mládek se sejde s insolvenčním správcem OKD

  • Našli jste v článku chybu?