Sólo Josefa Hojdara zahájilo horký politický podzim
Už ani papírově neexistuje od minulého úterka stojedničková většinová koalice. Stejně jako cihla, která vypadla ze zdiva domu na chodník, přestává být součástí objektu, tak i poslanec Josef Hojdar, vystoupivší z klubu ČSSD, nemůže být považován za součást koaličních struktur. I když minulý čtvrtek podpořil v prvním čtení všech jedenáct částí vládní reformy veřejných financí a zůstává členem sociální demokracie, stal se Hojdar vědomě nezávislým poslancem. Vláda na něj nemůže spoléhat.
Josefe, neodcházej.
I když o Hojdarově chystané akci prý vědělo několik koaličních i opozičních poslanců již minulé pondělí (21. července), rezignační dopis předaný v úterý dopoledne šéfovi klubu ČSSD Petru Iblovi zapůsobil na některé sociální demokraty jako tropická vedra na kardiaka. Bylo vidět, že Hojdar zasáhl Špidlovo vedení strany na citlivém místě, protože až do minulého pátku se špičky ČSSD nechtěly vzdát naděje, že se vlivný šéf hospodářského výboru přeci jen vrátí. „Ještě pořád s ním jednáme, do konce týdne se rozhodne, zda zůstane,“ řekl minulou středu Ibl týdeníku EURO. „Souhlasil s dalším jednáním, že prý je za určitých podmínek ochoten se vrátit,“ upřesnil. I premiér Špidla ve středu tvrdil, že se dále jedná, Hojdar však mluvil jinak: „To je možná jeho názor, já jsem oficiálně písemně oznámil, že vystupuji, a na tom se nic nemění, pan premiér to asi špatně četl.“
Špidla jako milius.
Několik poslanců řazených k takzvanému Zemanovu křídlu sociální demokracie si všimlo, že Špidla se po úterním zemětřesení chová ke svým poslancům nebývale vlídně. „Byl mnohem mírnější než Stanislav Gross, dával prostor k diskusi, poprvé po dlouhé době se mnou promluvil,“ svěřil se týdeníku EURO poslanec Robert Kopecký. Soudí, že Hojdarovo vystoupení Špidlu donutí víc komunikovat. „Bude muset. Buď to dokáže, nebo přenechá volnou ruku Grossovi, který to umí,“ uvedl. Ačkoli Ibl v úterý prohlásil, že ČSSD si bude nárokovat Hojdarův post v čele hospodářského výboru sněmovny pro člena svého klubu, Kopecký je názoru, že k výměně nedojde. „Není síla Hojdara odvolat, opozice to neudělá a já taky ne. A bude nás v ČSSD víc,“ dodal.
Neposlouchali mě.
Hojdar tvrdí, že chtěl svým odstoupením vyburcovat debatu mezi vládou a klubem ČSSD o reformě. „ČSSD by neměla být řízena Unií svobody a lidovci, ale pokud obě strany chtějí být v této vládě, měly by respektovat, že nejsilnější vládní strana má svůj názor a svůj program,“ řekl týdeníku EURO. Dodal, že vedení strany nebere své poslance dost vážně. Minulou středu už Hojdar formuloval svůj cíl zřetelněji: „Chtěl bych mít stejnou váhu jako má paní Marvanová.“
Hana Marvanová (US-DEU) ovšem vnímá Hojdarův odchod jako konečně viditelný, jasný krok, ukazující, že stěžejní problémy koalice nejsou v Unii svobody, ale v ČSSD.
Hojdar zatím splnil svůj slib a balík reformních opatření pomohl koalici protlačit do druhého čtení. Rozhodující střet o reformu, s jejímž úspěchem Špidlův kabinet spojil svou existenci, se tak odehraje v září. „Oznámil jsem panu premiérovi, že budu podávat pozměňovací návrhy, které budou v souladu s programem sociální demokracie, a že se o tom budeme bavit. Máme na to dva měsíce, pokud dojdeme k nějaké shodě, dobře, pokud ne, tak je to špatně,“ nastínil Hojdar pro týdeník EURO, jakým způsobem chce uplatnit svou nově nabytou nezávislost.
Je tam něco víc.
Ruku v ruce s Hojdarovým gestem rozpoutala ODS minulý týden ve sněmovně kampaň za podzimní svržení vlády. Hojdar ovšem koordinovaný postup s ODS popírá, stejně jako například zájem ovlivnit privatizaci Mostecké uhelné společnosti, kterou má vláda na programu příští týden. „Vůbec ne, nemám na tom naprosto žádný zájem, ani jsem o tom s nikým nejednal. S ministrem průmyslu a obchodu Milanem Urbanem jsme o tom nikdy nemluvili,“ dušuje se.
Určité pochybnosti o důvodech Hojdarovy revolty má ovšem i šéf klubu ČSSD Petr Ibl. Na jednu stranu prý Hojdara chápe, protože pocit nedostatečné komunikace má rovněž. „Na druhou stranu je tam určitě něco víc, do čeho asi nevidíme, a pokud nám to nebude chtít říct Pepík Hojdar, tak to asi nerozluštíme,“ řekl Ibl pro týdeník EURO.
Záchranná vesta.
Ve sněmovně se neoficiálně spekuluje o tom, že Hojdara získali pro svůj podzimní protivládní plán občanští demokraté. Špidla prý je v pasti, situaci údajně nemůže ustát. Už nyní byl totiž balíček vládních reforem výsledkem obtížného kompromisu mezi levicovým křídlem ČSSD na jedné straně a unionisty na straně druhé, jakékoli zásahy tedy destabilizují nalezený smír, zákony neprojdou a vláda padne. „Pan Hojdar ovšem možná bude pokračovat, buď jej potvrdí v jeho hospodářských funkcích prozatímní kabinet, nebo by jej po předčasných volbách tolerovala vítězná ODS,“ míní jeden z poslanců vládní strany, který si nepřál být jmenován. Domnívá se, že současná roztržka je dílem skupiny politiků napříč stranami, kteří působí v okruhu hospodářského a rozpočtového výboru sněmovny nebo České konsolidační agentury.