Na pád do ztráty stačilo firmě pár měsíců
Donedávna se o České rafinérské mluvilo pouze v superlativech. Firma měla každoročně výborné výsledky a ještě vloni vykázala za první pololetí hrubý zisk přes miliardu korun. Pak přišel zlom a slibná suma se do konce roku doslova vypařila. Generální ředitel firmy Ivan Ottis letos oznámil, že výsledkem loňského hospodaření bude v lepším případě nula, v horším dokonce ztráta. Oficiální výsledky za loňský rok dosud firma nezveřejnila.
Česká rafinérská byla zisková po celou dobu od svého vzniku v roce 1996. Předloni vykázala rekordní zisk, po zdanění přes 2,5 miliardy korun. Ottis pro týdeník EURO uvedl, že se vloni ve druhém pololetí potkaly všechny negativní vlivy. Zmínil hlavně nečekaný pokles cen ropy a nízké rafinerské marže.
Přidaly se však i další faktory. Ropa zlevňovala v době, kdy měla Česká
rafinérská zásobu dražší suroviny, a dole se držely i světové ceny
motorových paliv. Při nízkých velkoobchodních cenách benzinů tak firma
nedokázala pokrýt náklady a za třetí čtvrtletí vykázala ztrátu
372 milionů korun.
Česká rafinérská na svých webových stránkách sděluje, že výsledek
nepříznivě ovlivnily i provozní náklady spojené s uváděním nových výrobních jednotek do provozu. Jednotka fluidního katalytického krakování, která zvyšuje efektivitu zpracování ropy, byla v Kralupech ve zkušebním provozu od jara. V červnu už zahájila plný provoz. Potíže naopak zřejmě měla druhá rafinerie. Týdeník EURO má informace, že prakticky celé druhé pololetí nepracoval vinou technických problémů jeden z provozů na výrobu benzinů v Litvínově.
Vášně vyhasly. Ottis se přesto nemusí bát, že by o post šéfa České
rafinérské v dohledné době přišel. Má podporu zahraničních akcionářů a žádné kroky nepřipravuje ani český vlastník, holding Unipetrol. „Nic takového jsme neprojednávali,“ uvedl pro týdeník EURO mluvčí centrály Tomáš Zikmund.
Personální změny nelze provést bez svolání valné hromady a Unipetrol ani
žádný ze zahraničních akcionářů, kterými jsou firmy Agip, Conoco a Shell, o svolání mimořádné hromady nepožádal.
Vedení Unipetrolu se pokusilo Ottise odvolat už před dvěma roky (EURO
44/2000). Šéf holdingu Pavel Švarc ho tehdy kritizoval za špatnou obchodní politiku. Na valné hromadě v dubnu roku 2000, před níž dokonce oznámil Ottisovo odvolání, však proti zahraničním akcionářům neuspěl. Proti jeho návrhu tehdy hlasovali i proto, že Švarc chtěl do firmy dosadit své lidi.
Zahraniční konsorcium si naopak chtělo udržet rozhodující vliv. Ve firmě má sice jen menšinu 49 procent akcií, ale přesto ji de facto ovládá i řídí.
Česká rafinérská dlouho svou obchodní politiku bránila, přestože rapidně ztrácela na domácím trhu. Její podíl na českém trhu klesl ze 67 procent v roce 1996 (EURO 11/2000) na nynějších méně než padesát procent.
Kouzla účetnictví. Překvapivá informace o loňské ztrátě vyvolala spekulace, zda se za ní před dokončením privatizace Unipetrolu neskrývá snaha o snížení ceny České rafinérské. Vítěz privatizace Andrej Babiš již podepsal smlouvu, v níž se zavazuje, že jeho firma Agrofert zaplatí za Unipetrol 361 milionů eur, tedy zhruba 11,6 miliardy korun. Podíl Unipetrolu v České rafinérské a další dceřiné společnosti Benzině však později na základě dohody prodá americké firmě Conoco, jež ho v privatizačním tendru podporovala.
Babiš ani Američané nezveřejnili, kolik má Conoco za podíl zaplatit.
Časopis Týden koncem ledna uvedl, že Američané kontrolují v České rafinérské finance a ztráta jim zlepší vyjednávací pozice. „V účetnictví se samozřejmě dají dělat různá kouzla, ale nemyslím, že by to bylo možné právě v tomto případě,“ domnívá se však analytik společnosti Patria Finance Jiří Soustružník. Ke kontrole účtů České rafinérské měli koncem minulého roku přístup i další zájemci o privatizaci a žádné pochybnosti se neobjevily.
Analytička ING Barings Barbara Seidlová upozorňuje, že na cenu ropy a nízké rafinerské marže doplatily vloni všechny rafinerie středoevropského regionu.
Čistý zisk České rafinérské se za první tři čtvrtletí 2001 snížil oproti
předchozímu roku o 75 procent. Největší středoevropské rafinerii, polské PKN Orlen klesl o 52 procent. Dvaadvacetiprocentní snížení v ra-
finerské divizi ohlásil maďarský MOL. Slovenský Slovnaft naopak zvýšil zisk o 102 procent a rakouská OMV o třiatřicet. OMV, Slovnat i MOL si ovšem nižší rafinerské zisky kompenzovaly vysokými maržemi z prodeje benzinů ve svých sítích čerpacích stanic.
Zatím není jasné, zda podíl v České rafinérské koupí pouze Conoco, nebo se k němu přidá i některý z dalších zahraničních vlastníků. Modernizované rafinerie v Litvínově a v Kralupech mají nyní světové parametry. O svých kvalitách však musí přesvědčit především nejbližší zákazníky. A ty mají na českém trhu.
Výsledky České rafinérské
Rok 1996 1997 1998 1999 2000 2001*
Tržby 36 629 39 274 27 323 31 299 52 602 35 029
Čistý zisk 866 2 075 1 961 1 478 2 516 432
Poznámka: v milionech Kč, * = 1-9/2001
Pramen: Ariadna, ING Barings