KOMENTÁŘ Boj o GIBS ukáže, jestli má víc síly Babiš, nebo Chovanec
Málokterá instituce v Česku je dnes tak rozklížená jako Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). Hlídači policajtů se už nějaký čas štěpí minimálně na dvě mocenské skupiny. Na angažmá v jedné z nich před časem dojel bývalý náměstek Dušan Brunclík. Po rezignaci šéfa GIBS Ivana Bílka, jehož do funkce nezávislé a premiérovi se zodpovídající inspekce pomohl instalovat exministr vnitra Ivan Langer, nebude snadné nalézt šéfa bez politického krytí.
Bílek rezignoval po tlaku ministrů vnitra Milana Chovance a ? nancí Andreje Babiše.
Oba dva tlačili premiéra Bohuslava Sobotku tvrdými výroky k tomu, aby Bílka odvolal. Nakonec to radši zabalil sám.
UŽITEČNÍ IDIOTI
Podstatnou roli v odchodu Bílka sehráli Babišovi lidé. Například místopředsedkyně kontrolní komise pro GIBS za ANO Jana Lorencová, známá letitými kontakty na příslušníky moravských bezpečnostních složek. A také exministryně spravedlnosti za ANO Helena Válková. Lorencová stála u vzniku kauzy sledovacího softwaru v mobilech příslušníků GIBS, kterou s její vydatnou pomocí otevřely Babišovy Lidové noviny. S problémem přispěchala za Válkovou. A například minulý týden v České televizi prohlásila, že si policisté na GIBS neustále stěžovali. „To nejradikálnější řešení je GIBS zrušit,“ naznačovala.
Hodně slyšet byly i Chovancovy výroky o tom, že Bílek měl rezignovat už dávno. Chovance údajně zarazilo, proč GIBS nevyšetřuje takzvanou olomouckou kauzu. Odpověď by přitom měl znát od šéfa Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Roberta Šlachty, jehož lidé provedli říjnový zásah proti policistům, hejtmanovi Jiřímu Rozbořilovi a podnikateli Ivanu Kyselému (příteli Ivana Langera). O odejmutí olomouckého případu, přestože jednoznačně spadal do kompetence GIBS, přitom rozhodlo tamní státní zastupitelství vedené Ivem Ištvanem. Podobný scénář už nám jednou předvedlo.
NESPOKOJENÍ V AKCI
Jedním z klíčových mužů případu je šéf ostravského ÚOOZ Jiří Komárek, o nějž se GIBS zajímala delší dobu kvůli jeho kontaktům v závadném prostředí. Komárek na přelomu léta přivedl k olomouckým žalobcům údajného klíčového svědka – příslušníka GIBS pod jménem Dohnal. Komárek dříve působil na olomoucké krajské kriminálce, ale kvůli problémům ji opustil, přešel do ÚOOZ a stal šéfem ostravské pobočky. Přestože je Šlachtovým chráněncem, jeho negativní pověst přetrvává.
Na poli lokální války policajtů se dnes ale rozehrává vyšší boj. Politický. Jak Babiš, tak Chovanec mají silné ambice obsadit svými lidmi klíčové bezpečnostní složky. Nejen GIBS, ale i BIS, jejíž šéf dosluhuje. Personální obsazení klíčových bezpečnostních složek ukáže, kdo z těch dvou má navrch.
Bohužel nejen ke škodě GIBS. Jednu olomouckou kauzu jsme už v minulosti zažili.
Tenkrát posloužila ke svržení vlády, tentokrát k deratizaci bezpečnostních složek na politickou objednávku.
První skončila při dokazování fiaskem.
Podobně to nejspíš dopadne i napodruhé.
I když svému účelu patrně poslouží.
Sledujeme boj mezi Babišem a Chovancem. Nové personální obsazení tajných služeb ukáže, kdo z těch dvou má navrch.
O autorovi| JAN HRBÁČEK, hrbacek@mf.cz