Architektura
Ještě do neděle 23. dubna lze v Muzeu Kampa v Sovových mlýnech navštívit architektonickou výstavu Olověný Dušan. Docela příjemný zážitek. Stejnojmennou soutěž organizují sami studenti Fakulty arcjitektury ČVUT, o nominacích však rozhoduje nezávislá porota architektů, kteří na fakultě nepůsobí. Ta letos vybrala pět projektů a vyzdvihla práci dvou ateliérů, vedených Romanem Kouckým, respektive duem Petr Hájek – Jan Šépka z HŠH Architekti.
Náročnost některých vystavených modelů je mimořádná. Při zvrubnějším pohledu možná zažijete pocit, že už jste to vlastně někde viděli – tu se jedná o variaci na Zahu Hadid, támhle o přepracovaného Rema Koolhaase. Pečlivějším studium projektové dokumentace ale přesvědčuje, že nejde jen o bezduché přejímaní vzorů a že zvolená forma zpravidla nepostrádá vnitřní zdůvodnění.
Studenti ateliéru Hájek-Šepka řešili jednotné zadání – stavbu České boudy a stanice lanovky na Sněžce. Když se člověk vzpamatuje z prvotního šoku (tohle, že by mělo stát na Sněžce?!) a začne o tématu přemýšlet jako o koncepční úloze, jak navrhnout stavbu pro prostředí, které je v mnoha směrech extrémní, zjistí, že řada předkládaných řešení je velice zdařilá.
Prezentace ateliéru Koucký-Lisecová je sice vizuálně méně atraktivní, myšlenkově však ještě provokativnější. Téma: Jak může architektura reflektovat současný svět, k jehož základním charakteristikám patří důraz na mobilitu a narůstající propojenost všech jeho částí. Projekt Meta-city je především zajímavým pokusem zabývat se architekturou z nového úhlu pohledu. „Bez Kouckého by byla škola poloviční,“ řekl k tomu serveru archiweb.cz Zdeněk Jiran, jeden z členů letošní poroty.
Hlavní cenu v individuální soutěži získala Irena Machanderová za urbanistickou studii řešící další možný rozvoj pražských Holešovic. Předpokládá zrušení nádraží Praha-Bubny a na místě kolejiště vytvoření nového městského centra, se zajímavě řešeným systémem vzájemně propojených zahrad, pěších zón a pasáží.