„Současná cenová válka, kterou vyvolal nedostatek práce, celý sektor ničí. Některé firmy vyžadují po konkurentech dokonce výpalné za to, že se jim nenabourají do soutěže s nesmyslně nízkou nabídkou. A neštítí se ani zneužití policejního aparátu, popisuje Chládek zákulisí stavebnické branže.
Podle něj není ani výjimečné, že neúspěšní uchazeči po vítězi tendru chtějí peníze za to, že zakázku nezablokují u soudu.
Veřejní investoři nezadávají zakázky z obavy, že budou kriminalizováni, či jim podle Chládka chybí motivace, jelikož nedostanou úplatek. Stavební firmy už totiž nemají z čeho platit provize, když se vysoutěžené ceny pohybují i o čtyřicet procent níže než ty projektované.
„Jediným řešením, jak úplně vymýtit korupci, je žádné veřejné zakázky prostě nezadávat,“ je přesvědčen Chládek. „Proto navrhuji, abychom namísto boje proti korupci hledali cestu, jak správně zakázky zadávat a realizovat,“ říká. Tímto způsobem by podle něho bylo možné korupci umravnit do přijatelných mezí.
„Korupce bude existovat dál. Jde jen o to, aby splašky netekly po ulicích, ale vešly se do městské kanalizace,“ podotýká zakladatel firmy, která má více než třímiliardový obrat. Veřejní investoři by se měli podle Chládka přestat schovávat za administrativní formalismus, vést se stavaři právní bitvy a začít znovu profesionálně řídit projekty.
Není ani výjimečné, že neúspěšní uchazeči po vítězi tendru chtějí peníze za to, že zakázku nezablokují u soudu. Veřejní investoři zase nezadávají zakázky z obavy, že budou kriminalizováni
Čtěte také:
Vláda chystá podporu stavebnictví pomocí veřejných investic
Prachař chce rozhýbat stavebnictví. Plánuje projekty za 60 miliard