Telekomunikace Na českém mobilním trhu není plná konkurence a operátoři jednají ve shodě. Tak znělo jedno z konstatování nedávné analýzy Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ). Reakce společností T-Mobile, Telefónica O2 a Vodafone na podmínky nové aukce dává přinejmenším druhé části výroku za pravdu. Operátoři tvrdí, že se ČTÚ nepoučil z chyb, které v březnu vedly ke zrušení původní aukce. Ta se prodlužovala a cena nakonec překročila 20 miliard korun. Minulý týden skončilo připomínkové období k „aukčnímu reparátu“ a podle reakcí operátorů je to ještě horší.
Patrně největším problémem je pro ně vyčlenění části lukrativního pásma 800 MHz (které je nejvýhodnější pro stavbu vysokorychlostních sítí čtvrté generace) jen pro nového hráče. „Rezervace spektra v pásmu 800 MHz je překvapivá, protože ČTÚ ji před minulou aukcí označil za nezákonnou a neopodstatněnou,“ uvedl Richard Stonavský, ředitel pro regulaci a vnější vztahy ve společnosti Vodafone.
T-Mobile to vnímá jako nedovolenou veřejnou podporu. „Zvažujeme právní kroky na lokální i evropské úrovni a budeme zvažovat i naši neúčast v aukci,“ upozornil generální ředitel společnosti Milan Vašina. Alice Selby, senior manažerka regulace u téhož operátora doplnila, že už proběhlo informační setkání s Úřadem pro ochranu hospodářské soutěže a zvažují se postupy směřující k Evropské komisi.
Pokud by byl zájemce o vstup na trh jediný, jako byla v předchozí aukci společnost PPF Mobile Services, získal by vyhrazené frekvence za vyvolávací cenu 2,2 miliardy. Zároveň by se ale mohl ucházet o další části spektra. „Jako naprosto absurdní lze pak označit návrh pravidel, který nadále umožňuje novému hráči opětovně se ucházet až o dvě třetiny dostupných kmitočtů a využít tak diskriminační výhodu vyhrazeného spektra v boji o další kmitočty. Tento návrh popírá principy otevřené soutěže,“ uvedl člen představenstva Telefóniky Jakub Chytil.
Naopak PPF Mobile Services na vyčlenění pásma 800 MHz trvá, stejně jako na zajištění národního roamingu v sítích GSM a 3G stávajících operátorů. I PPF připouští neúčast v aukci, jen přesně z opačných důvodů než ostatní operátoři.
ČTÚ má měsíc na to, aby se s připomínkami zájemců o účast v aukci vypořádal. Vyhlášení dražby by mohlo proběhnout v polovině července. Že by však od nejkritizovanější podmínky upustil, se čekat nedá. „ČTÚ znovu oslovil potenciální investory. Myslím, že by pro ně mohlo být zajímavé vyčlenění frekvencí v lukrativním pásmu 800 MHz, což v předchozí aukci chybělo,“ prohlásil totiž v nedávném rozhovoru pro ČTK nový šéf ČTÚ Jaromír Novák.