Zlevnění takzvaného roamingu na úroveň vnitrostátních služeb, které letos nařídila Evropská unie, by se mohlo projevit ve zvýšení cen v Česku u mobilních operátorů. Řekl to ředitel pro regulatorní záležitosti O2 Václav Zakouřil.
Operátorům v souvislosti s regulací roamingu vznikají podle něj náklady, které nemohou promítnout pouze do koncových cen volání v zahraničí, ale i do domácích cen. Výhodu mají operátoři, kteří jsou členy velkých nadnárodních skupin, jako je T-Mobile nebo Vodafone. Při vyjednávání o roamingových velkoobchodních poplatcích mají větší vyjednávací sílu a navíc mohou využívat vlastní sítě v dané zemi, dodal.
O tom, že regulace roamingu bude mít dopad na hospodaření operátorů a může vést ke zvýšení koncových cen, hovoří i Český telekomunikační úřad (ČTÚ) ve výsledcích nedávného testu mobilního trhu. Konstatuje, že na trhu není efektivní konkurence a bude zřejmě třeba jej regulovat.
Jako jeden z problémů ČTÚ vidí fungování tzv. šedých operátorů, kteří se chovají jako firemní zákazníci a nižší vyjednané tarify nabízí koncovým zákazníkům. Šedí operátoři nepodléhají regulaci, kterou se musí řídit mobilní virtuální operátoři, a mají tak vůči nim konkurenční výhodu.
Podle Zakouřila by mělo fungování šedých operátorů podléhat regulaci. Mohla by spočívat v tom, že každý, kdo účtuje koncovým spotřebitelům mobilní služby, by měl být registrovaný u ČTÚ a v případě že využívá síť jiného operátora, musí mít smlouvu se síťovým operátorem.
Operátor O2 má v Česku zhruba 4,9 milionu mobilních zákazníků. Společnost vlastní s majoritním podílem zhruba 80 procent investiční skupina PPF, jedna z největších investičních skupin ve střední a východní Evropě. Hlavním majitelem PPF je nejbohatší Čech Petr Kellner.
V Česku je více než 14 milionů aktivních SIM karet.
Přečtěte si více o dění v telekomunikacích: