Oprávněná nerozumnost
Kritika Evropské unie ze strany prezidenta Havla byla podle respondentů Manažerského barometru oprávněná. Václav Havel se před dvěma týdny na půdě italského Senátu vyslovil proti snahám vybudovat z evropské ekonomiky dominantní hospodářskou velmoc světa. Účastníci ankety nevidí na otevřené kritice nic špatného. Mají za to, že nejen prezident státu, ale každý občan má právo se negativně vyjádřit téměř na cokoli, unii nevyjímaje. Na druhou stranu se pozastavují nad tím, jestli je od hlavy státu, usilujícího o členství v EU, rozumné použít podobná slova. „Myslím si, že je to naprosto zbytečné. Spojené státy nám za takové řeči nic nedají, a naopak unie nám to při „vhodné“ příležitosti vrátí,“ říká jeden z manažerů. „Prezident ke kritice oprávněn rozhodně je, ale abych pravdu řekl, od evropského politika mi to moc nesedí,“ dodává další.
Někteří si myslí, že Havlova slova nebyla dobře pochopena. „Zdá se mi, že chtěl spíše apelovat na to, aby v unii nebyl zdůrazňován jen hospodářský růst, ale všeobecná kvalita života,“ soudí jeden z respondentů. Jiný tvrdí: „Jsem rád, že forma kritiky byla alespoň inteligentní a kultivovaná, což je od výroků Klause a Zemana obrovský rozdíl.“
„Prezident je oprávněn kritizovat cokoliv, je to jenom jeho věc. Že by měl bedlivě vážit slova, protože je prezidentem nás všech? My jsme si ho prostřednictvím našich zastupitelů zvolili, a tím jsme mu dali právo se naším jménem vyjadřovat k čemukoliv. Stěží po něm můžeme chtít, aby s každým z nás své výroky předem konzultoval,“ soudí další ředitel a myšlenku dokončuje slovy: „Dokážu si ale představit, že o ty předběžné konzultace stáli především pánové Klaus a Zeman, ačkoliv právě oni by občas své výroky měli konzultovat s psychologem, nechci-li říci rovnou s psychiatrem…“
Otázka: Myslíte si, že je prezident Havel oprávněn kritizovat EU, mimo jiné za snahu o vytváření evropské hospodářské velmoci a předstihnutí USA?
Ano 53,1
Ne 38,9
Nevím 8
Šlapky, plaťte!
Vždy tu byla a bude, a nejrozumnější cestou, jak tento problém začít řešit, je legalizace. Uzákonění prostituce (a začít s jejím zdaňováním) považují respondenti Manažerského barometru za první krok, jak ji dostat pod kontrolu a zároveň z této „šedé“ ekonomiky něco mít. „Je to živnost jako každá jiná, takže by se z ní měly také platit daně. Navíc pokud by byla legalizovaná, bylo by možné mnohem účinněji zasáhnout proti divokému kuplířství, jako třeba na E55,“ zní jeden z charakteristických názorů manažerů. „Toto není problém morálky, prostituce bude existovat dál, ať je legalizovaná, nebo ne. Je jen o to jak efektivně zdanit tento více než pětimiliardový druh příjmů,“ říká další respondent.
Podle mnohých však nebude jednoduché prostituci uzákonit. „Není to řemeslo, kterým se každý chlubí, navíc je to příliš dobrý zdroj nezdaněných příjmů na to, aby byli účastníci prostituce ochotni se o zisk dělit se státem. Předpoklad, že se pouze zavede registrace a výběr daní, by byl hodně naivní,“ tvrdí jeden manažer. Další uvažuje: „Represe i zakazování prostituce se minulo účinkem již za socialismu a ani v žádném jiném systému nemá šanci. Kde je poptávka, vytvoří se zákonitě i nabídka.“ Jiný ředitel chce „systém“ legalizací dokonce ještě rozšířit: „Kdyby se podobným způsobem podchytily i takzvané lehké drogy, aspoň by se eliminovalo pravidlo, že zakázané ovoce chutná nejlépe. Navíc obecně platí, že je lepší mít věci na očích a možnost je regulovat, protože v opačném případě existují stejně a navíc živelně.“ Názor na závěr zní: „Pokud k tomuto kroku nedojde, bude se i nadále celá oblast tohoto „tradičního“ průmyslu mimo kontrolu zdravotní, kriminální i finanční.“
Otázka: Měl by stát podle vašeho názoru legalizovat prostituci?
Ano 85
Ne 11,5
Nevím 3,5
Ondřej Hergesell
(ondrej.hergesell@euro.cz)
Pramen – Týdeník EURO, odpovědi 115 manažerů