Menu Zavřít

Optimistický výhled MMF. Globální ekonomiku čeká letos rychlejší růst, česká si nakonec polepší „jen“ o 4,2 procenta

7. 4. 2021
Autor: Depositphotos
  • Podle nejnovějších predikcí Mezinárodního měnového fondu (MMF) by růst světového hospodářství měl v letošním roce dosáhnout šesti procent

  • Nejrychleji ze všech poroste ekonomika Indie, dařit se bude i Číně a USA

  • Český HDP čeká oproti dřívějším predikcím pomalejší zotavení. Za to však podle analytika může zvýšení loňské statistické základny


V poslední době se nestává příliš často, aby ze strany MMF přicházely pozitivní zprávy ohledně budoucího vývoje světové ekonomiky. Ta nejnovější ale pozitivní je. Zatímco ještě loni v říjnu mělo podle jejich odhadů globální hospodářství během letoška vzrůst o 5,2 procenta, nyní se už hovoří o rovných šesti procentech. Optimističtěji vypadá i výhled do roku 2022. Dříve fond počítal s 4,2procentním nárůstem, zatímco dle aktuálních predikcí by tempo rychlosti zotavování mohlo být dokonce ještě o další 0,2 procentního bodu vyšší.

Vedení MMF každopádně připouští, že její nejnovější projekce provází „vysoká míra nejistoty“, takže realita nakonec může být poměrně odlišná. A to navíc v obou směrech. „Větší pokrok v distribuci vakcín může předpověď vylepšit, kdežto nové mutace viru, vůči kterým nebude očkování fungovat, může vést k ostrému zhoršení.“

Stimulační balíky dodávají optimismus

V současnosti ale na straně MMF převládá optimismus. Ten pramení mimo jiné i z masivní finanční podpory, které se jednotlivé země dočkaly – ať už z vlastních veřejných rozpočtů, nebo rozpočtů nadnárodních organizací typu EU a jiných. Ta jen do loňského září činila dle odhadů fondu neuvěřitelných 19,5 bilionu dolarů (přes 450 bilionů korun), přičemž další peníze byly tou dobou již na cestě.

Ceny ropy jsou zpět na předkrizových úrovních. Znamená to, že ekonomika opět ožívá?
Přečtěte si také:

Ceny ropy jsou zpět na předkrizových úrovních. Znamená to, že ekonomika opět ožívá?

Jednoho z největších záchranných balíků v historii se v průběhu uplynulého měsíce dočkaly Spojené státy americké, když prezident Joe Biden prosadil v obou komorách Kongresu soubor stimulačních opatření v celkové výši 1,9 bilionu dolarů (zhruba 41 bilionů korun). Březnová finanční injekce je přitom jen další v řadě těch, které byly v posledních 12 měsících tamními zákonodárci schváleny. Právě tato skutečnost dovedla analytiky MMF k přesvědčení, že by se USA mohly dočkat citelně vyššího ekonomického růstu, než s jakým se počítalo dříve. Letos by si měly polepšit o 6,4 procenta, v příštím roce pak o další tři a půl. V říjnu přitom fond predikoval růst, který byl o 3,3, respektive 0,6 procentního bodu nižší.

Nejrychlejšího růstu se dočká Indie

Také v případě Číny jsou aktuální čísla lepší než ta dřívější. Alespoň co se týče letoška. V něm by druhá největší ekonomika světa měla nově růst tempem 8,4 procenta, v roce 2022 pak přidá dalších 5,6 procenta – tedy o 0,2 procentního bodu méně, než jí bylo předpovídáno vloni na podzim.

Japonsko si dle současných predikcí letos polepší o 3,3 procenta, Velká Británie o 5,3, Německo o 3,6, zatímco eurozóna jako celek o 4,4 procenta. V případě posledních tří fond své predikce upravil směrem dolů, zatímco zemi vycházejícího slunce přidal ve srovnání s říjnovým odhadem rovné jedno procento. Zdaleka největšího růstu z vyspělých ekonomik by nicméně měla v letošním roce dosáhnout Indie. Její HDP by si podle MMF mělo polepšit o impozantních 12,5 procenta, což je jen o 0,1 procentního bodu méně, než kolik mu přisuzuje Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD).

Ani Čína, ani USA nebo Singapur. Nejrychleji rostoucí vyspělou ekonomikou světa by se letos mohla opět stát Indie, uvádí OECD
Přečtěte si také:

Ani Čína, ani USA nebo Singapur. Nejrychleji rostoucí vyspělou ekonomikou světa by se letos mohla opět stát Indie, uvádí OECD

„V souhrnu lze říci, že MMF předpokládá rychlejší oživení globální ekonomiky, než tomu bylo po poslední krizi z roku 2008, a hodně to přičítá rychlé a synchronizované reakci centrálních bank a vlád, s čímž je potřeba jednoznačně souhlasit,“ řekl redakci Euro.cz analytik společnosti Akcenta Miroslav Novák.

„Na druhé straně MMF podle mě trochu podceňuje rizika v EU a v USA ve střednědobém výhledu. Aktuální silně expanzivní fiskální politika totiž není udržitelná a nutná konsolidace veřejných financí v EU a v USA může od roku 2023 vést k několika letům hospodářské stagnace v tzv. vyspělých ekonomikách,“ dodává.

Česká ekonomika si pohorší, ale…

Jednou ze zemí, jejíž růst HDP v rámci nejnovější predikce Mezinárodního měnového fondu zpomalil, je i Česko. Tuzemské hospodářství by si letos mělo polepšit „pouze“ o 4,2 procenta, tedy o 0,9 procentního bodu méně, než udávala říjnová předpověď. Proč?

„Snížení odhadu HDP pro letošní rok je trochu zavádějící, protože v říjnové prognóze MMF počítal s tím, že česká ekonomika v roce 2020 poklesne o 6,5 procenta. Realitou byl ale pokles ‚jen‘ o 5,6 procenta,“ všiml si Novák a dodal, že „snížení odhadu českého HDP ze strany MMF pro letošní rok tak připadá v podstatě plně na vrub zvýšení loňské statistické základny“.

Český HDP se loni propadl nejvíce od vzniku samostatné republiky. Přesto jde o výsledek celkem pozitivní, říká analytik
Přečtěte si také:

Český HDP se loni propadl nejvíce od vzniku samostatné republiky. Přesto jde o výsledek celkem pozitivní, říká analytik

I když je ale nejnovější odhad pracovníků fondu střízlivější než ten loňský, pořád je o poznání přívětivější, než jak vidí nadcházející měsíce některé zdejší instituce.

„MMF je pro oba roky, 2021 i 2022, optimističtější než Česká národní banka, která ve své aktuální prognóze počítá s růstem v letošním roce čítajícím 2,2 procenta, zatímco v roce příštím pak 3,8 procenta,“ podotkl hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomická rada vlády Lukáš Kovanda.

bitcoin_skoleni

„Rovněž české ministerstvo financí je ve své aktuální prognóze stran růstu pesimističtější než MMF, neboť pro letošek předpokládá růst ekonomiky čítající 3,1 procenta,“ uzavřel.

  • Našli jste v článku chybu?