Menu Zavřít

Oranžové spojení

17. 3. 2005
Autor: Euro.cz

Konsorcium France Télécom/Blackstone/CVC/Providence je favoritem

Poté, co společnost Vodafone koupila českého mobilního operátora Oskara, je logické, že pro Český Telecom (ČTc), vlastnící Eurotel, bude z hlediska vývoje trhu nejlepší, když ho co nejrychleji koupí konsorcium, v němž hraje významnou roli obdobný gigant. Jinak Eurotel nebude schopen v boji se dvěma globálními hráči - T-Mobilem a Vodafonem - svoji pozici udržet. Tím by mohl být France Télécom, který se připojil spolu se svou mobilní částí Orange v soutěži o státní podíl v Českém Telecomu ke konsorciu finančních investorů Blackstone/CVC/Providence. O koupi státního podílu v Českém Telecomu sice soutěží už jen čtyři zájemci, stále více se však hovoří o tom, že nakonec se bude rozhodovat mezi nabídkami Swisscomu a konsorcia France Télécom/Blackstone/CVC/Providence. Nicméně i španělská Telefónica může překvapit, neboť její zástupci jsou prý v této fázi privatizace velice aktivní. „Vstup společnosti France Télécom je pro konsorcium skutečnou podporou,“ sdělil týdeníku EURO Lorne Somerville, ředitel UBS Investment Bank, jež je finančním poradcem konsorcia. „Kombinace globálních telekomunikačních zkušeností France Télécomu a mezinárodních investičních zkušeností firem Blackstone, CVC a Providence může vytvořit pro rozvoj Českého Telecomu co nejpříznivější prostředí,“ dodal Somerville.

Bude to stačit?

V prvním kole soutěže konsorcium nabízelo (před příchodem Francouzů) za státní podíl v Českém Telecomu - zatím nezávazně - 67,5 miliardy korun (Swisscom 61, Belgacom 68,3 a Telefónica 69 miliard) a má záměr držet tuto investici ve střednědobém horizontu. Chce podnik řídit jako integrovaného operátora, tudíž nepočítá s prodejem Eurotelu a hodlá pokračovat v činnosti v souladu se současným transformačním plánem a synergickým programem. Informace týdeníku EURO potvrzují, že se očekává, že se konsorcium bude ve velké míře spoléhat na současný manažerský tým, avšak počítá s podporou využití zkušeností konsorcia v oblasti náboru zaměstnanců, strategie a aktivit, které souvisejí s kapitálovým trhem.

Chybí jen Česko.

Finančním investorům se pro privatizaci Českého Telecomu podařilo najít partnera, který měl do konce roku 2004 dohromady 125 milionů zákazníků. Pod mezinárodní značkou Orange obsluhuje více než 63 milionů mobilních klientů. Kromě Francie má akvizice ve všech zemích sousedících s Českou republikou: na Slovensku (Orange Slovakia), v Polsku (Telekomunikacja Polska), v Rakousku (One) a v Německu (MobilCom). Tato francouzská společnost, kontrolovaná státem, poskytuje komplexní portfolio telekomunikačních služeb od pevných linek až k vysokorychlostnímu internetu.
Na rozdíl od firmy France Télécom jsou její tři finanční partneři u nás málo známí, ale každý z nich má nejen významné znalosti v oblasti telekomunikací, ale dva toho vědí dost i o Českém Telecomu, protože ho chtěli koupit už dříve, i když ne společně a po boku dnešních rivalů.
Na jaře roku 2002 Blackstone v konsorciu s Deutsche Bank a dánským TDC vyhrála soutěž na majoritní podíl v Českém Telecomu, nicméně vláda nakonec soutěž zrušila. Důvodem byla rizika plynoucí z možných negativních reakcí akcionářů ČTc a Eurotelu, na které údajně neupozornil včas tehdejší poradce státu JP Morgan/Komerční banka. Na druhém místě tohoto tendru skončilo konsorcium Swisscom/CVC/Spectrum Equity Partners.

bitcoin_skoleni

Irské zkušenosti.

Firma CVC je předním evropským akvizičním fondem. V letech 1990 až 2003 ho společnost KPMG hodnotila jako vedoucího evropského finančního investora. Mezi jeho nedávné transakce patří akvizice mediální společnosti SEAT Pagine Gialle či britského obchodního řetězce Debenhams.
Blackstone a Providence mají značné zkušenosti s investováním do telekomunikačních společností po celém světě. Navíc Providence je podle dostupných zpráv jediná soukromá společnost, která vlastnila bývalého monopolního poskytovatele telekomunikačních služeb v západní Evropě: v roce 2001 koupila irského národního operátora Eircom. Tři roky ho rozvíjela, a když už Eircom vykazoval mnohem větší zisk, měl větší výkonnost a mnohem vyšší penetraci na trhu, prodala ho na burze.

Filmy a satelity.

Providence, jehož manažeři obhospodařují fondy ve výši přesahující devět miliard dolarů, se specializuje na investice do telekomunikací a médií. V roce 2003 například koupil od Deutsche Telekomu firmu Kabel Deutschland a holandskou Casema od France Télécomu, spolu s firmou Sony vlastní podíl v MGM Studios (poskytovatel obsahu), v Panamsat (satelity) a ProSiebenSat1 (vysílání). Tyto zkušenosti mohou být případně použity i v Českém Telecomu, který také plánuje sbližování médií s telekomunikacemi.
Společnost Blackstone byla založená v roce 1985 a její fondy spravují přibližně 8,5 miliardy dolarů, což ji řadí mezi největší kapitálové sdružení na světě. Blackstone také investuje v oblasti telekomunikací v Evropě a v Severní Americe. U mnoha transakcí získala za partnery přední světové firmy, jako AOL Time Warner, AT&T, Sony či Vivendi. Blackstone vlastnila několik operátorů bezdrátových komunikačních sítí, jako je Centennial, Grupo Iusacell, Commnet, CTi či Sprint affiliates, ale také kabelové společnosti v USA a v Německu.
Finančním investorům radí v otázkách financí UBS Investment Bank, v otázkách právních pak společnost Baker McKenzie a firma KPMG pro ně zpracovává účetnictví firma.

  • Našli jste v článku chybu?