Překvapivě příjemný přístroj slovenské provenience
Sympatický pokus o obnovu značky Orava se zřejmě na Slovensku povedl. Alespoň testovaná LCD televize úspěch naznačuje. Společnost FHK, která se do znovuvzkříšení kdysi populární značky pustila, se rozhodla rozjet podnikání s elektronikou ve velkém stylu. Kromě televizí nabízí i HD přehrávače, domácí kina, spotřební elektroniku, bílou techniku, zkrátka široký sortiment nejrůznějšího zboží do zásuvky. Ostatně jednou z výhod globalizace je, že stačí určitý základní kapitál a všechno ostatní je jen otázkou obchodních zkušeností.
Současná elektronika je tak trochu jako lego. Chcete televizi? Není problém. Nejdříve zakoupíte LCD nebo plazmové panely, pak dle nabídky výrobců bloky se softwarem pro zpracování obrazu, krabici s tunerem, pár vstupně-výstupních obvodů a celé to v Číně, Malajsii, Turecku nebo kdekoliv, kde jsou nízké náklady na kompletaci a kde žije obyvatelstvo, které nevyděsí šroubovák, necháte smontovat do nějaké plastové bedny. To není popis lowendového výrobce, který se snaží ušetřit za každou cenu. Tímto způsobem se rodí i televize „renomovaných“ značek, vznikly tak i pračky, myčky, mikrovlnky a sporáky, které fungují v každé průměrné české domácnosti. To, čím se premianti v oboru liší, je vývoj. Ten je ale vidět pouze na absolutní špičce nabídky. Veškerá ostatní technika je dostupná každému, kdo za ni zaplatí.
Orava LT-1086 se dá shrnout do jedné věty: Plné HD rozlišení více než metrové obrazovky za pětadvacet tisíc. Ještě loni touhle dobou naprosto nereálná představa. A dokonce i dnes jde o velice výhodnou, ve srovnání se špičkou nabídky téměř poloviční cenu. Což si zcela jistě vybírá i svou daň, ovšem kupodivu nijak velkou. Prakticky jediná dvě negativa, která televizi kazí renomé, jsou horší podání černé a barevných přechodů a absence technologie pixel mapping, která by vylepšila možnosti přístroje při připojení k počítači. Zatímco potíže s černou jsou dané technologií LCD panelu a jsou klasickou daní za cenu, u připojení k PC jde o zbytečné nedomyšlení, které by koncovou cenu přístroje příliš nezvýšilo. Pokud se totiž k televizoru připojí HTPC (Home Theatre PC), například počítač postavený na operačním systému Windows XP Media Center Edition, Vista Ultimate či na některém Linuxu a Mediaportálu, televize správně interpretuje rozlišení pouze do úrovně 1360 × 768, které pokryje jen menší část plochy panelu. Pixel mapping by obraz přepočítal a roztáhl na celou plochu, takto zbydou černé okraje.
Ostatní vlastnosti televize jsou už ale s ohledem na její cenu opravdu dobré. Design, dá-li se u současných televizorů o něčem takovém mluvit, je poměrně konzervativní. Rámeček kolem panelu je lesklý, zajímavá je i podlouhlá dioda signalizující stav zapnuto/vypnuto. Povedený je rovněž půlkruhový podstavec, přičemž televizi je samozřejmě možné pověsit i na zeď. Levá strana TV je osazená ovládacími tlačítky včetně vstupu do menu, takže přístroj je možné nastavit i bez dálkového ovladače. Vlevo je také kompozitní vstup pro připojení videokamery a výstup na sluchátka. Čtečka karet, S-video, USB či boční HDMI absentují, opět zřejmě kvůli úsporám nákladů. Trochu paradoxně výrobce připojil CI slot, digitální audiovýstup a výstup na samostatný subwoofer. Zbytek konektorů je vzadu a orientovaný směrem dolů, což je dobře. Kromě dvou scartů televizor disponuje dvojicí HDMI konektorů a kompozitním i VGA vstupem.
Orava má dvojici tunerů pro digitální i analogové vysílání. Oba jsou dostatečně citlivé. Ladění probíhá rychle, přičemž stanice je nutné seřadit manuálně. Bohužel jsou oba tunery na sobě nezávislé a mají jinak strukturovaná i graficky zpracovaná menu. To ale zase tak moc nevadí, televizory se neladí zrovna často a všechna důležitá nastavení se provádějí v přehledném OSD menu. Elektronický programový průvodce je přehledný, umožňuje zobrazení informace o aktuálním či následujícím programu a celkový přehled na sedm dní dopředu. EPG umožní také nastavit upomínku na vybraný pořad.
Pro nastavení obrazu má Orava k dispozici tři základní přednastavené režimy: kino, dynamický a přirozený. Televizor umožňuje výběr ze sedmi formátů zobrazení od klasického 4 : 3 až po 16 : 9 na celé ploše LCD. A platí samozřejmě zlaté pravidlo: nekupovat televizi s vysokým rozlišením v případě, že je k dispozici pouze PAL signál. Ani softwarový čaroděj totiž do obrazu nevpraví informaci, která neexistuje, a soutěž mezi výrobci o nejlepší přepočítávací software pro nízké rozlišení má pouze dva typy výsledků, špatné a mizerné. Platí, že velké rozlišení potřebuje kvalitní zdroj signálu, tedy BluRay nebo ND satelitní vysílání či kabelovou televizi.
Klady
cena
velmi dobrá výbava
slušná kvalita zobrazení
Zápory
barevné přechody
připojení k PC
tabulka
Orava LT-1086
cena 25 500 Kč
úhlopříčka 107 cm (42“)
zobrazovací technologie LCD
rozlišení 1920 × 1080 bodů
pozorovací úhly 178°
dynamický kontrast 10 000 : 1
jas 550 cd/m²
rychlost odezvy 6 ms
konektory 2× HDMI, 2× SCART, komponent video + stereo, VGA + stereo, CI slot, sluchátka, výstup zvuku koaxiální digitální a analogový stereo, sub out
spotřeba 240 W
rozměry (v × š × h) 737 × 1 036 × 284 mm
hmotnost 25 kg (TV)