Tonery a inkousty do tiskáren jsou lukrativním trhem, o který se vyplatí bojovatAž nenávistné rozměry zákopové války začíná nabírat vleklé dohadování výrobců tiskáren s nezávislou konkurencí o tom, čí náplně jsou kvalitnější a vhodné pro bezproblémové přenášení informací na papír.
Tonery a inkousty do tiskáren jsou lukrativním trhem, o který se vyplatí bojovat
Až nenávistné rozměry zákopové války začíná nabírat vleklé dohadování výrobců tiskáren s nezávislou konkurencí o tom, čí náplně jsou kvalitnější a vhodné pro bezproblémové přenášení informací na papír.
Silná konkurence donutila už před lety výrobce tiskáren velkých i méně známých značek snižovat jejich prodejní ceny až na samu hranici rentability. Není tajemstvím, že mnoho modelů se prodává jen s minimálním ziskem, někdy dokonce i s mírnou ztrátou. Nízké zisky přitom všichni výrobci skoro jako podle nepsané dohody dohánějí následnými dodávkami spotřebního materiálu pro „své“ tiskárny - především tonerů pro černobílý a barevný laserový tisk nebo kazet pro inkoustový tisk. Při životnosti tiskárny, počítané při běžném provozu na roky, tak získají poměrně pravidelný zdroj zajímavých příjmů. A protože každá značka používá z konstrukčních i obchodních důvodů vzájemně nekompatibilní náplně, zákazníci nemají možnost přeběhnout k jinému dodavateli. To platilo až do okamžiku, kdy se objevily nezávislé firmy, které začaly prodávat za znatelně nižší ceny alternativní tiskové náplně, označované také jako recyklované nebo renovované.
Co to znamená technicky?
Nejlepším příkladem jsou náplně pro černobílý laserový tisk. Ty po spotřebování originální náplně neskončí v koši, ale putují do renovační firmy. Tam je do zásobníku znovu doplněn toner, speciální grafitový prášek a většinou jsou také vyměněny opotřebované komponenty (např. tiskový válec). Podobnými cykly může tonerová kazeta při správném zacházení projít i několika. U inkoustového tisku jsou možnosti jiné. Jednou z nich je výroba kompletních zásobníků s barvou, které nahradí ty od výrobce tiskárny. U některých modelů tiskáren je také možné použít tzv. refill kit, soupravu ampulek s barvami a speciálními pomůckami, se kterými i zručný amatér znovu naplní barvou původní inkoustové zásobníky.
Nežádoucí konkurence
Recyklování se pochopitelně nelíbí výrobcům hardwaru, a ti ve válce s (podle nich) zákeřnou konkurencí už vyzkoušeli všechno možné. Od neúspěšných pokusů zakázat prodej renovovaných a alternativních náplní právní cestou po snahy varovat zákazníky, že budou mít problémy s uznáním záruky, pokud budou tisknout s jinými než značkovými náplněmi. V jiné rovině se odehrávají inzertní přesvědčovací kampaně, přirovnávající recyklované tonery nepřímo k poměrně nevábným věcem. Souboj v technické oblasti měl za výsledek záměrně velmi obtížně rozebíratelné tonerové kazety nebo kazety s chipy, komunikujícími s elektronikou tiskárny. Ale i to dokázali výrobci „neznačkových“ náplní překonat.
Recyklace nejen „na koleně“
Pro výběr originální nebo značkových tonerů přesto neexistuje jednoznačná rada, protože každá volba má svá pro a proti. Hlavní argumenty ze strany výrobců tiskáren o nespolehlivosti konkurenčních produktů ztratily na přesvědčivosti přímo úměrně s tím, jak recyklátoři zlepšili své výrobní technologie. Řada z velkých firem je dokonce držitelem certifikátu řady ISO 9000, osvědčujícího způsoby řízení a kontroly kvality výroby. Opravdové nebezpečí tak může znamenat jedině snažení „garážových“ provozoven, které namísto na pravé výrobní lince recyklují malá množství takříkajíc „na koleně“ s velmi nejistým výsledkem. Jedním z nezávislých dodavatelů tiskových náplní u nás je například InkTec, u kterého najdete mimo jiné inkoustové náplně pro znovunaplnění zásobníků tiskáren HP (na snímku), Canon, Lexmark a Xerox nebo alternativní inkoustové cartridge Epson.