Menu Zavřít

Osamělý boj České národní banky

3. 11. 2011
Autor: Euro.cz

Regulace finančních trhů

Češi dosud nepřestali považovat spotřebu financovanou drahým spotřebitelským úvěrem za znak snížené inteligence

bitcoin_skoleni

Tentokrát se nám hlavní témata týdeníku Euro vzájemně krásně, byť neradostně prolínají. Stačí si dát do kontextu pokus o řecké referendum, které je něčím na způsob rychlé sebevraždy v obavách z pomalé smrti a lépe by jej nevymyslel ani Hérostratés z Efesu, s vyděšenou reakcí trhů, jež postihla především akcie bankovních domů, které jsou v Řecku a v dalších dluhovou krizí zasažených zemí důkladně „namočeny“. Vezměte v potaz skutečnost, že český bankovní sektor je zcela dominantně vlastněn zahraničními subjekty. S tím, jak se matky „velké čtyřky“ finančních domů v Česku dostávají pod rekapitalizační tlak, roste i potenciální pokušení jejich centrál „přicucnout“ si trochu kapitálu ze svých mimořádně dobře kapitalizovaných českých dcer či poboček. A co je při této kombinaci překvapivého na tom, že Česká národní banka s rostoucí intenzitou protestuje proti ztrátě kontroly nad finančními toky v českém bankovním sektoru? V evropském měřítku je však ve svém boji proti převodu pravomocí na nadnárodní úroveň, případně na úroveň regulátorů mateřských bank bez symetrického transferu odpovědnosti, osiřelá.
Zahraniční vlastnictví bank je sice v nových členských zemích pravidlo, které nemá výjimku, jenže ve většině zemí jsou dcery či pobočky bank působících ve střední a východní Evropě závislé na svých matkách, anebo přinejmenším na výpůjčkách v zahraničí, protože růst úvěrového portfolia nekopíroval přírůstek domácích depozit. Česko je ve velmi unikátní pozici: má mnohem větší podíl vkladů k úvěrům než jakákoli jiná země „nové Evropy“, ale i než samotná eurozóna.
Historické vysvětlení spočívá jednak v tom, že na začátku transformace neznehodnotila depozita hyperinflace, sklon domácností k úsporám byl tradičně vysoký, bankovní krize a nákladné čistění bank na přelomu tisíciletí se významně nepromítly do důvěry v úložky v bankách. Bankovním domům pomohly i věci, na něž v retrospektivě nelze vzpomínat než truchlivě: tunelování investičních fondů v divokých devadesátých letech se promítlo na konzervatismu drobných investorů, kteří dodnes dávají přednost nízkoúročeným, ale pojištěným vkladům v bankách a donedávna i velmi atraktivnímu stavebnímu spoření. Otřesy na burzách konzervativní Čechy od riskantnějších investic do akcií také odrazují. A konečně Česko ještě nezavedlo druhý fondový penzijní pilíř a třetí dobrovolný pilíř není makroekonomicky nijak zvlášť významný. Všechny tyhle faktory přispěly k tomu, že banky v Česku získaly levnou a vydatnou zdrojovou bázi. Díky negativnímu úrokovému diferenciálu, kdy základní sazby ČNB jsou již řadu let spíše pod úrovní eurozóny než naopak, si Češi nepořizovali hypotéky ani v eurech, ani ve švýcarských francích, na rozdíl od Pobalťanů, Maďarů nebo Poláků. Po tristních zkušenostech z předprivatizační éry se ani bankéři nepouštěli do nějakých úvěrových dobrodružství, a nová bankéřská generace, která by si to nepamatovala, se naštěstí v českých bankách ještě nedostala do top managementu. Vůči korporátní klientele se tak bankéři chovají již déle než desetiletí opatrně a úvěrová bublina u retailových klientů nestihla narůst do nějakých problematických proporcí. Kreditní karty jsou v Česku rozšířeny nesrovnatelně méně než v cizině a Češi dosud nepřestali považovat spotřebu financovanou drahým spotřebitelským úvěrem za znak snížené inteligence.
Jestliže si ostatní země v regionu mohou škaredě odskákat svoji závislost na zahraničních zdrojích, které se budou stahovat, aby posloužily mateřským bankám doma, český bankovní systém by díky této vestavěné stabilitě mohl fungovat v pohodě dál. Aby tomu tak bylo, ČNB v poslední době znovu podstatně zintenzivnila dohled nad tím, zda peníze neodplývají do ciziny prostřednictvím transakcí s matkami v míře, která by zdejší stabilitu mohla ohrozit. Kdyby nebylo obrovské exportní závislosti, je Česko schopno ledacos zvládnout a může se opřít nejen o zdravé bankovní bilance: ke stabilitě přispívají i v mezinárodním srovnání málo zadlužené domácnosti, firmy a koneckonců i naše nemilovaná vláda.
Odebrání kompetencí tak ČNB, která tenhle téměř perfektně soběstačný ostrovní bankovní systém spravuje, vadí mnohem víc než národním bankovním regulátorům v zemích, jejichž bankovní systém je na zdrojích z ciziny neskonale závislejší. ČNB nechce předat kontrolu nad bankovním systémem především proto, že toky mohou jít opačným směrem, z naší domácí zdrojové báze. Námitka, že není kompetence bez odpovědnosti, znějící z úst představitelů ČNB, je sice oprávněná, ale i kdyby byla naplněná, tak nějak to v dnešních časech nemusí ke klidnému spaní stačit. Kdo by plakal radostí při představě, že garanci za jeho korunové vklady ponese třeba italský stát, který se dnes na desetiletém bondu financuje o tři procenta dráž než český?

  • Našli jste v článku chybu?