Rozhodnutí konsolidační agentury nahrálo GES Holdingu
Státem garantovaný majetek IPB zaparkovaný ve společnosti Cetus se patrně přemisťuje do neznámých rukou. Pokud se potvrdí informace, které získal týdeník EURO, ponese za dodatečné náklady státu v podobě plnění záruky odpovědnost dozorčí rada České konsolidační agentury (ČKA).
Cetus vznikl jako zvláštní společnost napojená na Investiční a Poštovní banku (IPB), podobně jako Domeana a některé další. IPB se prostřednictvím těchto společností snažila řešit své problémy se ztrátovými operacemi. Do těchto firem byly vyváděny podíly IPB v jejích atraktivních dceřiných společnostech, v případě Cetusu to bylo například 35 procent akcií IPB Pojišťovny a 41,9 procenta Českomoravského penzijního fonfu (ČMPF). V bilanci IPB byly totiž tyto podíly ohodnoceny pořizovacími cenami. Cetus je mohl ocenit na základě jejich skutečné, mnohem vyšší hodnoty. Proti těmto účetně zhodnoceným podílům si potom půjčoval v IPB značné částky a z rozdílu financoval problémové případy. Například ztrátovou operaci Centrotex.
Cetus se souhlasem IPB použil část úvěru na půjčku firmě Comoros, která měla převzít po zkrachovalém Centrotexu zahraniční obchod s textilem. Tato půjčka ve výši dvou set milionů korun byla později kapitalizována. Krátce po kapitalizaci základní jmění vzrostlo z jednoho milionu na dvě stě jeden milion korun. Vlastníkem však již nebyl Cetus, ale Pyrr, další zvláštní společnost spojená s IPB. Ta si samozřejmě svůj majetek chránila a na podíly v pojišťovně a penzijním fondu byly vystaveny opce i další ovládací smlouvy, které měly zaručit, že banka bude své dcery nadále kontrolovat.
Tak takhle ne.
Právní realita se však ukázala po krachu IPB ve značně odlišném světle. Jak jsme již publikovali (EURO 47/2001), když nový vlastník majetku IPB - Československá obchodní banka - zkusil opce uplatnit, nedosáhl žádoucího výsledku. Statutární orgány rezignovaly a Cetus šel do likvidace. Opce na IPB Pojišťovnu i Českomoravský penzijní fond zůstaly nevypořádány.
Cetus v likvidaci dnes dluží ČSOB více než 2,4 miliardy korun bez započtení sankčních úroků. Splatnost této částky totiž vypršela koncem září letošního roku.
Banka proto hledala cesty, jak se k majetkovým podílům drženým Cetusem dostat. Připravila transakci spočívající ve výměně části úvěru za akcie ČMPF a IPB Pojišťovny. Hodnotu akcií by ocenil znalec, byly by převedeny na ČSOB a o jejich cenu by se snížil dluh Cetusu. Akcie by byly započteny mezi bílá aktiva, z nichž ČSOB na základě dohodnutého vzorce vyplácí státu poplatek za poskytnutou záruku. Zbytek úvěru vůči Cetusu by byl převeden mezi černá aktiva a předán České konsolidační agentuře. Ta by ho mohla dál vymáhat nebo prodat. Pro tuto operaci však ČSOB potřebovala předběžný souhlas agentury, místo něhož dostala 23. října zamítavé stanovisko.
Na důvody se týdeník EURO dotazoval v ČKA marně. Mluvčí Jiří Pekárek pouze potvrdil, že operace navržená k řešení aktiv společnosti Cetus byla zamítnuta dozorčí radou.
Kde je ten fond?
Kde jsou však aktiva Cetusu dnes, je záhadou. Mluvčí ČSOB Milan Tománek sdělil, že banku Cetus neoficiálně informoval o tom, že prodal 41,9 procenta akcií Českomoravského penzijního fondu. Tománek dodal, že ministerstvo financí však dosud nevydalo povolení k prodeji, které je nezbytné při převodu více než deseti procent základního jmění fondu. Každopádně mohly být uzavřeny opční či jiné smlouvy. Je také nejasné, co je s dalšími majetkovými účastmi Cetusu. Kromě zmíněného ČMPF a minoritního balíku akcií IPB Pojišťovny by měla firma držet ještě 92 procent akcií Elektromontáží Liberec, dvouprocentní podíl ve ŽĎAS i malé podíly v několika podnicích (například Moravan Otrokovice, Přerovské strojírny), které jsou v konkursu.
Likvidátorka Cetusu, berounská advokátka Daniela Jablonská, odmítla poskytnout k případnému prodeji akciových podílů jakékoliv informace. Podobně se odmítla bavit i na téma vypořádání opcí uplatněných ČSOB.
Trumfy pro Zacha.
Týdeník EURO má informace, že nabyvatelem akcií ČMPF by mohl být GES Holding nebo někdo s ním spřízněný. Tato skupina vede s ČSOB několik soudních sporů, které se týkají ovládnutí televize Prima. Kromě toho se soudí o majoritní podíl v IPB Pojišťovně, jenž byl původně zaparkovaný v Domeaně. Šéf GES Holdingu Ivan Zach argumentuje pozdním zaplacením ze strany ČSOB. Jak týdeník EURO již informoval (47/2001), vede Zach jednání s ČSOB. Jeho cílem je patrně dosáhnout definitivní kontroly nad televizí Prima výměnou za stažení žalob v případě IPB Pojišťovny, které blokují její rozvoj.
Pokud by se uskutečnil původní plán ČSOB na řešení případu Cetus, značně by se oslabila Zachova vyjednávací pozice. Případné získání kontroly nad Českomoravským penzijním fondem by ji naopak mohlo výrazně posílit. Rozhodnutí dozorčí rady konsolidační agentury, kterým zamítla plán ČSOB proto - věřme že neúmyslně - nahrálo GES Holdingu. Nicméně Zachova Prima je obecně považována za satelit planety Nova, jejíhož šéfa Vladimíra Železného podpořil v jeho trestním stíhání Václav Klaus. Stranický šéf předsedy dozorčí rady ČKA Vlastimila Tlustého.