Polovina z peněz slíbených mentálně postiženým do Mačkova nedorazila
Před miliony televizních diváků firmy slíbily věnovat mentálně postiženým dětem z Mačkova u Blatné celkem 1,3 milionu korun. Ve skutečnosti ale dostal tamní ústav sociální péče jenom polovinu. Proč nebyly veřejně prezentované dary předány v plné výši? Hlavní aktéři dvou vánočních benefičních koncertů nejsou schopni charitativní „sekyru“ uspokojivě vysvětlit. Každopádně někdo nedodržel slovo a je otázkou, zda použít výraz klamavá reklama, či spíše podvod a defraudace.
Nádherný milion.
Je sobota 4. ledna 2003, 20.00. Televizní „prime time“. ČT1 vysílá ze záznamu benefiční koncert „Děti na prvním místě“. Sledovanost dosahuje úctyhodných 30 procent. V pražském hudebním divadle GOJA Music Hall, kde se vánoční koncert 6. prosince 2002 uskutečnil, se na pódiu střídají hvězdy pop music: Karel Gott, Leona Machálková, Daniel Hůlka, Petr Kotvald, Dan Nekonečný, skupina Elán a další. Ovšem nejsou hlavními aktéry. Těmi jsou mentálně postižené děti z ústavu v Mačkově. Divákům dokazují, že i jejich život má smysl a jsou schopny lidem kolem sebe rozdávat radost: během přenosu malují obrázky, pracují s keramikou, předvádějí ruční práce, zpívají, prezentují ukázku z divadelního představení. Jak uvádějí moderátoři - herci Pavel Kříž a Kateřina Brožová - GOJA Music Hall se dnes stává „největší chráněnou dílnou na světě“. Bohatý kulturní program je zakončen zlatým hřebem - moderátoři oznamují, že společnosti Eurotel a Severomoravská energetika se rozhodly věnovat jihočeskému ústavu „nádherný finanční dar“. Ale kolik? Začíná napínavá hra s čísly: deset korun, 100 korun, 1000 korun… Karel Gott pomáhá hecovat publikum, aby si vynutilo další nuly. Za bouřlivého potlesku oznamuje zlatý slavík konečnou částku: Rovný milion!
Kouzelný večer.
Na pódium přichází ministryně školství Petra Buzková. „Jménem premiéra Vladimíra Špidly, kterého zde zastupuji, a jménem svým bych chtěla oběma těmto společnostem říct, že si velice vážíme toho, že se rozhodly podpořit úsilí státu v péči o děti, které si to zaslouží a které to potřebují,“ vyjadřuje díky sponzorům. Ředitel ústavu Alois Klíma přebírá symbolický šek z rukou šéfa Severomoravské energetiky Tomáše Hünera. „Je to kouzelný večer, v němž byla splněna všechna naše přání. Dovolte, abych všem těm, kteří se na něm podíleli a kteří nás tak štědře obdarovali, abych jim za mačkovské děti z celého srdce poděkoval,“ prohlašuje vděčně. Krásný večer zakončují profesionální zpěváci společnou písní s postiženými. Poslání veřejnoprávní televize se zdá být vrchovatě naplněno, kdyby…
…Kdyby umělci za účast nevzali desetitisícové honoráře, kdyby další desetitisíce nespolykal velkopanský raut a kdyby všechny slíbené peníze skutečně dorazily na místo určení. Ani rok a čtvrt po koncertě se tak totiž nestalo. „V roce 2002 byla poukázána na zvláštní účet ÚSP Mačkov částka 250 tisíc korun, v roce 2003 dalších 400 tisíc z původně publikovaného milionu. Zbytek slíbených peněz dosud ústav nedostal,“ reagoval na otázky týdeníku EURO ředitel ústavu Alois Klíma e-mailem z 5. března. Na doplňující písemné dotazy však již nereagoval a telefonát z 9. března zakončil rychlým zavěšením sluchátka. Evidentně je mu celá věc krajně nepříjemná, ale kdo to zapříčinil?
Může za to Kovarčík.
Týdeník EURO se dotázal přímo firem, které slíbily peníze Mačkovu poukázat. Z jejich výpovědí by bylo možno dovodit, že neetického chování se dopustila společnost Teleaxis podnikatele Petera Kovarčíka, jež koncert pořádala. Eurotel byl dárcem, který Mačkovu věnoval prvních 250 tisíc korun. Donátorem ale nebyla přímo mobilní firma, ale Nadace Eurotel. „Darovací smlouva byla podepsána ještě před uskutečněním koncertu, 5. prosince,“ uvedla mluvčí Eurotelu Diana Dobálová. Nadace Eurotel byla původně organizátory žádána o celý milion, ale s tím její správní rada nesouhlasila. „Ústav v Mačkově už ze své podstaty nesplňuje přesně poslání Nadace Eurotel – zabraňovat vylučování jedinců ze společnosti,“ vysvětluje Dobálová, proč nechtěli dát více. „Organizátoři s námi nekomunikovali, a přestože jsme jim písemně a v dostatečném předstihu sdělili rozhodnutí správní rady, jaká částka bude Mačkovu ze strany Nadace Eurotel věnována, vytiskli šek s částkou jeden milion korun. Jako vysvětlení nám po ukončení koncertu sdělili, že zbylou sumu do milionu uhradí druhý sponzor, nebo přímo Teleaxis,“ uvedla Diana Dobálová. Severomoravská energetika (SME) tvrdí, že všechny peníze poslala Kovarčíkovi. „Postupovali jsme přesně podle scénáře organizátora akce, s nímž měla naše firma uzavřenu reklamní smlouvu v rámci kampaně Děti na prvním místě. Převod peněz na ÚSP Mačkov je věcí Teleaxisu a SME nenese odpovědnost za jeho případné zdržení. Peníze určené pro Mačkov jsme v rámci smlouvy převedli na Teleaxis s tím, že firma měla zajistit vše ostatní,“ sdělil mluvčí energetiky Pavel Nováček. Není zřejmé, čí bylo oněch 400 tisíc korun, které do Mačkova dorazily v průběhu loňského roku. „Výši částky uvedené ve smlouvě s Teleaxisem nebudeme uvádět,“ odmítl mluvčí SME zveřejnit konkrétní čísla. Každopádně do avizovaného milionu chybí ještě 350 tisíc.
To není můj džob.
Naznačená cesta severomoravských peněz přes Teleaxis do Mačkova je v příkrém rozporu s tvrzením Petera Kovarčíka. „Ty peníze nikdy nejdou přes nás, jdou od firem přímo k Mačkovu, jinak by to bylo protizákonné. Nelze přece směšovat reklamní peníze a peníze určené na charitu,“ prohlašuje podnikatel. Odmítá vysvětlovat, proč částka oznámená v televizi do jižních Čech nedorazila a opakovaně odkazuje na ředitele ústavu Klímu, jelikož přehled o dárcích není Kovarčíkův „džob“. Na námitku, že ředitel Klíma přestal komunikovat, reaguje podnikatel příkrým odsudkem. „Pan Klíma vám položil telefon, protože si myslí, že jste hajzl, který se stará o věci, do kterých mu nic není, přičemž jste ani korunu ze svého platu na postižené děti nedal.“ Na námitku, že Mačkov není jediným ústavem na světě, kam lze posílat finační dary, použil Kovarčík svérázný argument: „Je to jediný ústav v zemi, který má smysl.“
Nejmodernější v zemi.
Jistou výjimečnost ústavu v Mačkově lze dokumentovat i tím, že velký benefiční koncert na jeho podporu proběhl navzdory tomu, že je mnohými považován za nejmodernější v zemi. Rozsáhlý komplex s chráněným bydlením, rehabilitačním bazénem a stájemi pro hipoterapii byl otevřen teprve na konci roku 1999. Stará se o 120 klientů. Náklady na výstavbu dosáhly 240 milionů korun.
Nahradil starý ústav, sídlící na zámku v Čekanicích, který musel být opuštěn kvůli restitučnímu nároku. „Ústav je jedinečný tím, že se mu bylo ze strany všech institucí věnováno odpovídající úsilí. I když něco podobného pravděpodobně v republice v nejbližší době nevznikne, věřím, že se podaří prosadit novelu zákona, která by prostřednictvím FNM umožnila financovat výstavbu 78 ústavů. Jde o objekty, které se vrací restituentům,“ uvedl v září 1999 v Mačkově tehdejší ministr práce a sociálních věcí Vladimír Špidla.
Další dluh: 300 tisíc.
Vánoční koncert 2002 uvedený v lednu 2003 na ČT1 ale nebyl posledním, kdy zástupci jihočeského ústavu přebírali statisícový šek před kamerami celoplošné televize. Podobně „štědře“ obdarováni byli i během velké „charitativní show“ v prosinci loňského roku, nazvaném „Muzikály 2003“, který o Vánocích odvysílala TV Prima. „Stalo se již tradicí, že nás pan Peter Kovarčík v předvánočním čase pozve do Prahy. Ani letos tomu nebylo jinak - 9. prosince odjel autobus našich klientů do divadla Kalich, kde účinkující z několika muzikálů předvedli své umění. Celým večerem provázela Kateřina Brožová s kolegou Markem Vašutem a na jeho konci předal zástupce firmy Stavby silnic a železnic šek v hodnotě 300 000 Kč našemu panu řediteli jako sponzorský dar. Děkujeme,“ dočteme se o této akci na internetových stránkách ÚSP Mačkov. Z tohoto daru zatím nepřišla do ústavu ani koruna (ve strohém vyjádření ředitele Klímy z 5. března není o osudu těchto peněz jediná zmínka, ačkoliv se týdeník EURO na koncert v divadle Kalich výslovně ptal). Kde peníze zůstaly? Týdeník EURO se snažil kontaktovat generálního ředitele Staveb silnic a železnic Bořivoje Kačenu. Po čtyřech dnech a několika urgencích přišla dvouřádková odpověď: „Naše společnost vždy plnila své závazky řádně a v termínech. Pokud někdo z našich partnerů má k nám výhrady, nechť se na nás obrátí přímo,“ reagovalo na vznesené pochybnosti vedení stavební firmy. Neoficiální informace hovoří o tom, že balík peněz SSŽ skutečně opustil, ale zamířil do Teleaxisu. Tam z nějakých důvodů opět „zamrznul“.
Přijďte a budete „blít“.
Peter Kovarčík přesto tvrdí, že vše je v naprostém pořádku a televizní sliby mačkovským dětem se od činů nijak neliší. „Všichni všechno dali,“ naznačil, že peníze nejspíše mizí v bermudském trojúhelníku. Majitel Teleaxisu nabídl týdeníku EURO, že jej do Mačkova pozve. „Když tam přijedete a když to uvidíte, já vám garantuji, že půjdete na záchod a budete blít,“ prohlásil doslova. Kovarčík tvrdí, že je to běžná reakce návštěvníků. „Od Špidly po Rychetského, od Češky po Kateřinu Brožovou – všichni, když to tam vidí – děti bez rukou, bez nohou - tak potřebují jít na toaletu,“ snaží filantrop Kovarčík demonstrovat, jak emotivní může být setkání s postiženými.
Popisky:
1) Všichni dali všechno, co ústavu slíbili, tvrdí podnikatel Peter Kovarčík. Nemluví pravdu.
2) Moderní ústav v Mačkově u Blatné brzy oslaví pět let existence. Na výstavbu stát vynaložil 240 milionů korun. Dnes je jeho zřizovatelem Krajský úřad Jihočeského kraje.
3) Milionům diváků ČT1 bylo 4. ledna 2003 jasně oznámeno: Děti z Mačkova dostanou od Eurotelu a Severomoravské energetiky rovný milion. Symbolický šek předává řediteli ústavu Aloisi Klímovi šéf SME Tomáš Hüner. Přihlíží moderátorka Kateřina Brožová.