Velkou Británii čeká velká událost, po 70 letech se oficiálně dočká nového krále Karla III. Jeho korunovace proběhne ve Westminsterském paláci v sobotu 6. května od 12 hodin místního času.
Slavnostním ceremoniálem ale celé oslavy teprve začínají, přičemž pokračovat budou až do následujícího pondělí, na kdy byl vyhlášen mimořádný státní svátek. Zúčastní se jich tisíce slavných osobností a miliony Britů i turistů z celého světa, které láká samotná akce i představa přepychového života v královské rodině. A většina z nich podle agentury AP News neplánuje na výletě do Londýna šetřit.
Restauratéři a hoteliéři konečně vidí cestu z krize
Aktuálně se zdá, že například pohostinství má nejhorší měsíce za sebou. Výdaje na zábavu a cestovní ruch v dubnu poprvé od začátku roku stouply. Náladu částečně kazí jen snížení finanční podpory od státu. Během prvního květnového víkendu si na sebe ale hotely i restaurace s přehledem vydělají samy. A co víc, očekávají doslova žně, které ještě umocní prodloužená prodejní doba alkoholu (společnost Heineken odhaduje, že během onoho víkendu se v zemi vypije na 36,1 milionu pint piva).
Zájem je o ubytování v různých cenových kategoriích. Třeba luxusní londýnský hotel Dorchester, který se při výzdobě inspiroval korunovací královny Alžběty v roce 1953, hlásí podle předpokladů vyprodáno. „Zájem byl opravdu velký a už týdny dopředu jsme měli kapacity zcela naplněné, což nám dělá velkou radost,“ neskrýval nadšení v rozhovoru pro zmíněnou agenturu Luca Virgilio, který je generálním manažerem hotelu.
Budou se mít Britové opět královsky?
První prognózy naznačují, že investice do korunovace se Británii vyplatí. A to i za cenu stamilionových nákladů. Může totiž velkou měrou přispět k oživení turismu a potažmo celé ostrovní ekonomiky, která se v posledních měsících potýkala s dvoucifernou inflací, energetickou krizí, dvojnásobnou cenou úvěrů i poměrně malým zájmem ze strany zahraničních turistů.
Že by už v květnu mohlo být alespoň něco z toho docela jinak, uvádí například agentura Bloomberg. Ta s odkazem na data tamní vládní agentury pro cestovní ruch VisitBritain napsala, že země pro nadcházejících několik dní eviduje zhruba desetiprocentní nárůst počtu rezervací letenek návštěvníků z USA ve srovnání s předcovidovým rokem 2019. Ti zde před čtyřmi lety každý den utratili v průměru na 14 milionů liber.
„Víme, že státní svátky mají velmi pozitivní vliv na cestovní ruch i celou ekonomiku, protože přinášejí finance místním podnikům a zároveň oživují pracovní trh. Mimořádné volno tak může konečně nastartovat jarní sezónu a dát trhu finanční injekci, kterou po slabších zimních měsících tolik potřebuje,“ řekla Bloombergu Patricia Yates, generální ředitelka vládního úřadu.
Samotná agentura pak na základě informací od majitelů britských restaurací, hospod a barů dodává, že jim korunovace zajistí 350 milionů liber (v přepočtu nějakých 9,3 miliardy korun) v tržbách navíc.